Bülent Ecevit Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Bülent Ecevit Üniversitesi hakkında bilgi

Bülent Ecevit Üniversitesi hakkında bilgi

   

Bülent Ecevit Üniversitesi hakkında bilgi

Üniversite, 11 Temmuz 1992 tarihinde, yeşil ve mavinin uyumundan doğan eşsiz güzelliklere sahip Zonguldak"ta kurulmuştur. 1992 yılında kurulmuş olsa da kökleri 1924 yılında, Zonguldak"ta kurulan Maden Mühendisi Mektebi"ne kadar uzanır. Bu yönüyle üniversite, Türkiye Cumhuriyeti tarafından kurulan "ilk üniversite" olma özelliğini taşımaktadır. Üniversite 2007 yılında bünyesinden Karabük Üniversitesini, 2008 yılında Bartın Üniversitesini çıkartmıştır.11.04.2012 tarihinde Bülent Ecevit adını alan üniversite 10 fakültesi, 3 enstitüsü, 3 yüksekokulu ve 6 meslek yüksekokulu ve Devlet Konservatuvarı ile ülkemizin sayılı eğitim kurumları arasında yer almaktadır. 8076 ön lisans, 12.679 lisans, 855 lisansüstü olmak üzere toplam 21.610 öğrencisi ile 956 akademik ve 1231 idari olmak üzere toplam 2187 çalışanıyla üniversite gelişmeye devam etmektedir.


ÖĞRENCİ İŞLEMLERİ

Öğrencilerin kayıt kabul, sınav ve değerlendirme işlemleri 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ve bu kanuna dayalı olarak çıkarılan Yükseköğretim Kurulu Kararlarına ve Yönetmeliklerine göre yapılmaktadır. Öğrencileri bilgilendirmek amacıyla öğrencileri ilgilendiren kanun ve yönetmelikler bir kitapçıkta toplanarak kayıt esnasında öğrencilere verilmektedir.


DANIŞMANLIK

Üniversitede her sınıfa ya da belli sayıdaki öğrenci grubuna bir danışman öğretim üyesi görevlendirilmektedir. Akademik danışmanlar, öğrencinin ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfetmesi, ders seçimi ve mezuniyet gibi akademik süreçlerde öğrenciye destek olurlar. Ayrıca, öğrencinin üniversiteye uyum sürecinde akademik yaşamla ilgili konularda destek olurlar. Öğretim üyeleri öğrencinin ilk kayıttan mezuniyetine kadar çeşitli aşamalarda, akademik danışmanlık yapar.


KÜTÜPHANE OLANAKLARI

Prof. Dr. Durmuş Günay adını taşıyan Merkez Kampüs Kütüphanesi, son teknoloji ürünü donanımı, modern ve yepyeni yüzüyle öğrencilerine hizmet veriyor. 2.300 metrekare kullanım alanına sahip olan Prof. Dr. Durmuş Günay Kütüphanesi; personel büroları, grup çalışma salonu, magazin bölümü, arşiv ve depolardan oluşuyor. Günlük kullanıcı sayısı ortalama 1419 kişi olan kütüphanede; 4 adet katalog tarama amaçlı bilgisayar ve 36 adet internet bağlantılı bilgisayar yer alıyor. Kütüphane alanını kapsayan kablosuz internet hizmeti de sunan kütüphanesine, öğrencilerin yararlanması amacıyla, her gün çeşitli günlük gazete ve dergiler de satın alınıyor. 300 kişilik oturma kapasitesi bulunan Prof. Dr. Durmuş Günay Kütüphanesi"nin çalışma saatleri; hafta içi 08.30- 24.00, hafta sonu ise 11.00-24.00"dır.


Üniversitedeki kütüphanelerde 43.286 adet basılı kitap, 577 adet basılı süreli yayın (farklı başlıkta) ve 1275 adet basılı tez bulunuyor. 2012 yılı içinde 23 adet veri tabanına aboneliği gerçekleştirilen Kütüphane kataloğuna kayıtlı e-kitap sayısı ise 2.074.608"dir. Ayrıca, kütüphane hizmetlerinin elektronik olarak sunulması ve daha verimli bir duruma getirilmesi amacıyla, yerleşkelerin tamamında bilgisayar ağı da oluşturulmuştur.


BEÜ"DE ERASMUS

BEÜ"nün 19 Avrupa ülkesindeki (Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Yunanistan) 55"ten fazla üniversiteyle 70"in üzerinde değişim anlaşması bulunuyor. Ayrıca, BEÜ"nün tüm bölümleri, Avrupa"daki birçok saygın üniversitenin benzer bölümleriyle değişim anlaşması yapmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. BEÜ Öğrenci ve Öğretim Elemanı Değişim Programları Koordinatörlüğü tarafından, bu listeye her yıl yeni üniversiteler ekleniyor.


BEÜ"nün değişim programına katılan öğrenciler, misafir oldukları ortak üniversiteye ücret ödemezlerken; Erasmus öğrencileri ise, Avrupa"da öğrenim gördükleri sürece masraflarının bir kısmını, Avrupa Birliği fonlarından yararlanarak karşılama imkânına sahip oluyorlar. Öğrencilerin değişim programı kapsamında başarıyla tamamladıkları dersler, BEÜ"de geçerli sayıldığından öğrenciler diplomalarını Bülent Ecevit Üniversitesinden almaya hak kazanırlar.


FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI

BEÜ 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılında 20 üniversite ile protokol anlaşması yaparak değişime katılmıştır. 12 öğrenci farklı üniversitelerde bir yıl öğrenime gönderilmiştir. Aynı yıl bir öğrenci de BEÜ"de öğrenim görmüştür.


Farabi Değişim Programı kapsamında 2009-2010 Eğitim- Öğretim Yılında 12, 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılında 29, 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında 58 öğrenci yurt dışındaki farklı üniversitelerde öğrenim görmüştür. BEÜ"nün ilk olarak 20 üniversite ile başlayan Farabi Değişim Programı uygulaması, protokol imzalanan üniversite sayısının 51 olmasıyla kapsamını genişletmiş, 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı için kabul edilen 104 öğrenci ülkemizde farklı 40 üniversitede öğrenim görme hakkı kazanmıştır.


BESLENME HİZMETLERİ

Üniversitenin merkez kampüsü ile dış kampüslerinde öğrencilere yemek verilebilecek kapasitede mutfak ve yemekhane tesisleri bulunmaktadır. Öğrenciye besin değerine göre dört çeşit öğle yemeği verilmekte, öğrencilerin ucuz, dengeli ve sağlıklı beslenebilmeleri amacıyla çıkarılan yemekler kalori hesabına dayandırılmaktadır. Ayrıca öğrencilerin ders dışı zamanlarında dinlenebilmeleri için kantin işletmelerine de önem verilmiştir. Halen üniversite merkez kampüsüyle diğer kampüslerde saat 08.30 – 23.00 arasında açık tutulan kantinlerde hizmet verilmektedir. Kantinler merkez kampüs Fen-Edebiyat Fakültesi ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi binalarında dış kampüslerinde Fakülte ve Yüksekokulların binalarında bulunmaktadır.


BARINMA HİZMETLERİ

Öğrencilerin barınması konusunda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Merkez Kampüste eğitim gören öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurt binalarında, barınma imkânı sunulmaktadır.


SPOR HİZMETLERİ

Üniversitenin Merkez ve Dış Kampüslerde toplam 5 adet spor salonu, 11 adet voleybol, basketbol, açık hava spor tesisleri olup, öğrencilerine boş vakitlerinde bu sahalarda spor yapma imkânı tanınmakta, oluşturulan üniversite spor takımlarına öğrencilerin katılımı sağlanmakta, üniversiteler arası düzenlenen spor aktivitelerinde üniversiteyi en iyi şekilde temsil etme olanağı yaratılmaktadır. Merkez Spor Salonunda bulunan fitnes salonu ile portatif yüzme havuzu öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır. Spor salonlarında masa tenisi ve bilardo masaları bulunmaktadır.


FAKÜLTELER

• Fen- Edebiyat Fakültesi

• Mühendislik Fakültesi

• İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi

• Tıp Fakültesi

• Diş Hekimliği Fakültesi

• Ereğli Eğitim Fakültesi

• Güzel Sanatlar Fakültesi

• Eczacılık Fakültesi

• İletişim Fakültesi

• İlahiyat Fakültesi


YÜKSEKOKULLAR

• Zonguldak Sağlık Yüksekokulu

• Deniz İşletmeciliği Ve Yönetimi Yüksekokulu

• Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu

• Devlet Konservatuarı


MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Zonguldak Meslek Yüksekokulları

• Alaplı Meslek Yüksekokulu

• Ahmet Erdoğan Sağlık Hizmetleri MYO

• Çaycuma Meslek Yüksekokulu

• Devrek Meslek Yüksekokulu

• Gökçebey Mehmet-Mithat Çanakçı MYO


ADRES

Bülent Ecevit Üniversitesi 67100 İncivez ZONGULDAK

Tel : 0 372 257 40 10 -13

www.beun.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna