Cumhuriyet Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Cumhuriyet Üniversitesi hakkında bilgi

Cumhuriyet Üniversitesi hakkında bilgi

   

Cumhuriyet Üniversitesi hakkında bilgi

Cumhuriyet Üniversitesi, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 50. Yılı anısına 1974 yılında kurulmuştur. Köklü geçmişi, çağdaş, ilkeli ve modern eğitim anlayışı ile bölgenin önde gelen üniversiteleri arasında yerini korumaktadır. Bilim ve teknolojiye dayalı, bilim, hizmet ve teknoloji üreten ve üretilen hizmet ve teknolojiyi toplum yararına sunan bireyler yetiştirme misyonunu üstlenmiştir. Vizyonunda ise tercih edilen, öncü, yenilikçi bir üniversite olmak, Sivas"ın ve bölgenin kalkınması, sosyo-ekonomik ve kültürel gelişimine katkı sağlamak önemli yer tutmaktadır.
 

Cumhuriyet Şehri Sivas Sivas, İç Anadolu"nun en eski ve önemli kentlerinden birisidir. Sivas; Anadolu Selçuklu Devletine başkent, Osmanlı Devletinin önemli eyalet merkezi, modern Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı bir kent olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin ilanı sürecinde taşıdığı öneme haiz olarak Sivas ili için “ Cumhuriyetin temellerinin atıldığı yer” nitelemesinde bulunarak şehrimizin Cumhuriyet için ne kadar önemli bir şehir olduğunu belirtmiştir. Sivas bu gün gelişen , büyün, güler yüzlü Cumhuriyet Üniversitesi ozanlar, aşıklar yurdu Sivas her geçen gün daha temiz, güvenilir, çağdaş bir üniversite şehri kimliği kazanmaktadır. İç Anadolu Bölgesi, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgelerinde ilçeleri ve kültür zenginliği, iklim farklılığı bulunan ve sahip olduğu değerleri ile önemli bir coğrafi konuma sahiptir. Sivas, İç Anadolu"nun doğusunda Kızılırmak kıyısında yer alan Sivas önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış, ünlü medreseleri, ören yerleri, tarihi yapıları ile bilim ve kültür kenti olmuştur. Önemli geçiş yollarının bağlantı noktası konumunda olan Sivas, Kara, hava ve demiryolu ile ulaşım imkanı bulunan, 2015 yılı sonunda Yüksek Hızlı Tren seferlerinin bağlanması ile ulaşımı daha da kolay olan bir şehir haline gelecektir.


Cumhuriyetin temel değerlerine bağlı, çağdaş, yenilikçi, vizyonu geniş bir üniversite olan Cumhuriyet Üniversitesi, araştırmaya, düşünmeye, üretmeye önem vererek bilgi ve kültürü öğretip yaymak ve mutlu bir gelecek kurmak için çalışmaktadır. Bu çabalarının sonucunda Cumhuriyet Üniversitesi, başta Sivas olmak üzere Türkiye"ye ve Dünya"ya nitelikli insan yetiştirerek sanayiden bilime, kültürden sanata hayatın her alanına katkılar sağlamakta, Teknokent"in açılmasıyla bilişimden imalat sektörüne, sağlık ürünleri ve medikal teknolojilerden yeni malzeme teknolojilerine kadar pek çok sektöre hizmet sunmayı hedeflemektedir. Nano teknoloji merkezinde ülkemizin tek Arsin fosin taban metalorganik kristal büyütme cihazlarıyla akademi-sanayi iş birliği odaklı ulusal ve uluslar arası birçok projeye yer verilmektedir. Yapımı bitmek üzere olan Merkezi Araştırma Laboratuarı binasının bitmesi ile de Yüksek teknolojisi ile araştıran ve geliştiren önemli bir merkez konumunu pekiştirecektir.


16 fakülte, 5 yüksekokul, 14 meslek yüksekokulu, 4 enstitü ve 1 Türk Müziği Devlet Konservatuvarında toplam 47.800"e yakın öğrencinin eğitim gördüğü Cumhuriyet Üniversitesi, ülke gençliğini yetiştirmede ve insan kaynağını şekillendirmede öncü bir kurum haline gelmiştir. 1.677"si akademik, 1.655"i idari olmak üzere toplam 3332 personeliyle eğitimin evrensel değerlerde olması için çaba sarf eden Cumhuriyet Üniversitesi; başarılı öğrencilerine karşılıksız burslar vererek, başarıyı ödüllendirmekte, yurt içi ve yurt dışında Erasmus, Farabi ve Mevlana programları kapsamında öğrenci ve öğretim elemanı değişimi ile bilimsel bilgi alışverişini genişleterek dünya üniversitesi olmayı hedeflemektedir. Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü aracılığıyla yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir. İlk 1000"de olup üniversiteyi kazanan öğrencilere bilgisayar, yurt ve burs verilecek yine, ilk 5000"de olan öğrencilere ise burs verilecektir. Öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısının düşük olması ve bilimsel yayınlar açısından ülkemizde ilk sıralarda bulunması, Cumhuriyet Üniversitesini farklı kılmaktadır.


Üniversite bünyesinde kurulan araştırma ve uygulama merkezleriyle eğitim, kültür, sanat, çevre, bilişim ve sağlık alanlarında hizmetler verilmekte, araştırmalar yapılmakta ve kurslar düzenlenmektedir. Bu merkezlerden biri olan Araştırma ve Uygulama Hastanesi, 1992 yılından bugüne 1000 yatak kapasitesi, modern tıbbi donanımı ile Sivas halkının yanı sıra çevre il ve ilçe insanlarına da hizmet sunmakta, Sıcak Çermik Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Onkoloji hastanesi de sağlık hizmetleri alanında Sivas halkının en büyük destekçisi konumundadır. Ayrıca Diş Hekimliği Fakültesi uzman kadrosu ile bölgesinin ileri Diş Hastanelerinden biri olmuş, yeni kurulan fakültelerin büyümesine ve gelişmesine de katkı sağlamaktadır. Sürekli Eğitim Merkezi"nin(CÜSEM) düzenlediği sertifika programları ile gençlere boş zamanlarında meslek edinme veya eğitimlerini geliştirme alanında imkânı sunulmakta, diğer bir önemli araştırma merkezi olan Kangal Köpeği Araştırma ve Yetiştirme Merkezi"nde de 15 adet damızlık kangal köpeği ile ırkın iyi örnekleri yetiştirilmektedir. Yeni kurulan Sivas Araştırmaları Merkezi, Nanofotonik Araştırma ve Uygulama Merkezi, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Uygulama ve Araştırma Merkezi aracılığıyla Sivas"a ve üniversiteye değer katacak projelerin yapılması planlanmaktadır.


Sosyal ve Kültürel İmkanlar Bilimsel çalışmaların yanında, sosyal, kültürel ve sanatsal çalışmaların yoğun olarak gerçekleştirildiği Cumhuriyet Üniversitesinde bulunan kültür merkezi, 500 kişilik ana konferans salonu, 2 adet 100"er kişilik toplantı salonları, sanat galerisi, kafeteryası ile her türlü bilimsel ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Kültür merkezinin yanı sıra konferans, sempozyum, konser, tiyatro vb. etkinliklerin yapıldığı, içinde sağlık merkezi, berber, kuaför, terzi ve lostra salonlarının da bulunduğu 750 kişilik çok amaçlı merkezi alanı bulunmaktadır. Ayrıca 2013 yılı içerisinde İlahiyat Fakültesi Kültür Merkezi kompleksi de 570 kişilik konferans salonu ile bilimsel ve kültürel etkinlikler için öğrenci ve personelin hizmetindedir. 7500 kişilik Anfi Tiyatro, öğrencilerin bahar şenlikleri ve üniversite genel mezuniyetlerin de doyumsuz eğlenceler sunmaktadır. Öğrencilere eğitim gezilerinin yanında kültürel, sanatsal vb. etkinliklerde kaliteli vakit geçirebilmeleri için çeşitli geziler düzenlenmektedir. Üniversite öğrencelerin kurduğu 43 öğrenci kulübü de Rektörlük desteği ile çeşitli konferans, panel, gezi, konser etkinlikleri düzenlemektedirler.


Kütüphane Üniversite yerleşkesi içerisinde 3 katlı binası ile hizmet veren Merkezi Kütüphane ise, 300 kişilik okuma salonu, 60.500 basılı kitap, 3355 tez, 1481 çeşit basılı dergi, 59.839 fasikül, 198.000 E-kitap, 25 abone olunan veri tabanı ile akademisyen ve öğrencilerine yazılı ve görsel materyaller sunmakta ve bu hizmet ağını genişletmeyi ilke edinmektedir. Ayrıca Eğitim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde bulunan kütüphanelerde kendi içerisinde öğrencilerine hizmet vermektedir. Teknoloji Bilgisayar alanındaki ileri teknolojisiyle üniversitenin tüm birimlerine hızlı bilgi erişimi hizmeti sunan Cumhuriyet Üniversitesinde öğrenciler, WEB sayfaları aracılığı ile internet üzerinden ders kayıtlarını yapabilmekte, üniversite sanal olarak gezilebilmekte ve yapılan etkinlikleri takip edebilmektedirler. Her Fakülte, Yüksekokul içerisinde oluşturulmuş bilgisayar odaları ile öğrenciler boş zamanlarını değerlendirebilmektedirler. Ayrıca kampus içerisine öğrenciler kablosuz internet dağıtıcıları sayesinde kampusun her noktasında internet kullanabilmektedirler.


Spor Tesisleri

Ayrıca 60.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş açık spor tesislerinde 2 adet halı futbol sahası, biri kapalı 6 adet tenis kortu, 1"er adet halı basketbol sahası ve hentbol sahası, engelli tırmanma duvarı, iki parkurdan oluşan 18"er istasyonlu mini golf sahası, 3.000 metrekarelik alanda kondisyon merkezi, bay-bayan saunası ile iki adet yarı olimpik yüzme havuzunun yanı sıra, Zara-Tödürge Gölü kenarında ve Hafik Gölünde bulunan sosyal tesisleriyle de öğrencilerine canlı bir yaşam sunulmaktadır. Ayrıca Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri Gürün Gökpınar Gölünde tüplü dalma eğitimi vermektedirler.


Beslenme

Beslenme ve barınma açısından büyük imkanlara sahip olan Cumhuriyet Üniversitesinde, aynı anda 5.200 kişiye hizmet verebilecek kapasitedeki merkezi kafeteryanın içinde; 200 kişilik lokanta, dinlenme ve çay salonlarının yanı sıra, fakülte ve yüksekokullarda denetimi üniversite yönetimince yapılan kantinler bulunmakta, hijyen kurallarına uygun, diyetisyen kontrolünde öğrenci ve personel yemekhaneleri de, çalışan personele ve öğrencilere çok uygun ücret karşılığında düzenli olarak yemek hizmeti sunmaktadır.


Konaklama ve Yurt İmkanları

Lojman imkanlarının yanı sıra bekar bayan Araştırma Uygulama Hastanesinde görev yapan hemşirelere barınma hizmeti sunan ve Üniversite Vakfı tarafından yaptırılan ikişer kişilik 85 odaya sahip konukevi, dışarı dan gelen görevliler ile konferans, panel, sempozyum vb. kültürel etkinliklere gelen katılımcılara barınma ve beslenme hizmetleri veren bir otel mevcuttur. Odalarından internet, uydu tv, mini buzdolabı ve telefon bulunan otel, dinlenme, okuma, oyun, televizyon salonu ve 46 yatak kapasitesi ile hizmet vermektedir. Üniversite yerleşkesinde öğrenci Konukevi; 2009 yılında hizmete açılmış olup iki ayrı bloktan oluşan 90 Standart oda, 8 VIP salonu ve 200 yatak kapasitesiyle hizmet vermektedir. Konukevinde 2 adet yemek salonu, 60 kişilik toplantı salonu, etüt salonu, çamaşır salonu, ütü salonu bulunmaktadır. Yine işletmesi üniversite tarafından yapılan hayırsever vatandaşların katkılarıyla yaptırılan iki adet 250 kişilik kız ve erkek öğrenci yurtları tamamlanmış ve hizmete girmiştir. Ayrıca yerleşke içerisinde, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından işletilen toplam 3972 kişi kapasiteli Kız ve Erkek yurtları bulunmaktadır. Önümüzdeki dönemde şehre gelen öğrencilerin daha rahat ortamda eğitim öğretimini tamamlaması için KYK tarafından 1000 kişilik , özel bir işletme tarafından da kampus içine 1000"er kişilik iki yurt yapılması planlanmaktadır.


FAKÜLTELER

• Tıp Fakültesi

• Fen Fakültesi

• Edebiyat Fakültesi

• Mühendislik Fakültesi

• iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi

• ilahiyat Fakültesi

• Diş Hekimliği Fakültesi

• Eğitim Fakültesi

• Güzel Sanatlar Fakültesi

• iletişim Fakültesi

• Teknik Eğitim Fakültesi

• Teknoloji Fakültesi

• Veterinerlik Fakültesi

• Eczacılık Fakültesi

• Mimarlık Fakültesi


YÜKSEKOKULLAR

• Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu

• Yabancı Diller Yüksekokulu

• Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu

• Suşehri Sağlık Yüksekokulu

• Zara Veysel Dursun Uygulamalı Bilimler YO

• Türk Müziği Devlet Konservatuarı


MESLEK YÜKSEKOKULLAR

• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

• Sivas Meslek Yüksekokulu

• Cumhuriyet Meslek Yüksekokulu

• Divriği Nuri Demirağ Meslek Yüksekokulu

• Şarkışla Aşık Veysel Meslek Yüksekokulu

• Gürün Meslek Yüksekokulu

• Kangal Meslek Yüksekokulu

• Zara Ahmet Çuhadaroğlu Meslek Yüksekokulu

• Yıldızeli Meslek Yüksekokulu

• Suşehri Timur Karabal Meslek Yüksekokulu

• Gemerek Meslek Yüksekokulu

• Hafik Kamer Örnek Meslek Yüksekokulu

• imranlı Meslek Yüksekokulu

• Koyulhisar Meslek Yüksekokulu


ADRES

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü Kampus/SİVAS P.K:58140

Tel : 03462191010

Faks : 03462191110

E-posta : etkinlikler@cumhuriyet.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna