Çanakkale 18 Mart Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Çanakkale 18 Mart Üniversitesi hakkında bilgi

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi hakkında bilgi

   

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi hakkında bilgi

ÇOMÜ, uygulamaya dayalı eğitime büyük önem veren, düzenlediği etkinliklerle adını uluslararası arenada duyuran, bu vesileyle öğrencilerini yurtdışına açılmaya cesaretlendiren, öğrencilerine üniversite içinde ve dışında staj yapma, kısmi zamanlı çalışma olanakları sunan, kampüsünde 7/24 hizmet veren ve İstanbul ili haricinde Marmara Bölgesi"nin en büyük kütüphanesini barındıran, halkı Türkiye"nin en hoşgörülü insanlarından oluşan, Avustralya"dan Avrupa"ya dünyanın dört bir tarafının ilgi duyduğu tarihi, coğrafi ve doğal özelliklerle bezeli, içinden deniz geçen Çanakkale ilinde bulunan, bilim, kültür ve sanatın merkezi bir üniversitedir.
 

Üniversitenin kurulu bulunduğu Çanakkale ise Truva, Assos, Pegasus, Gökçeada, Bozcaada, Kazdağları ve Çanakkale Savaşları Milli Parkı ile hem ulusal hem de uluslararası ilginin odağında bir yerdir. Üniversitenin bir avantajı da ülkenin en iyi tıp fakültelerinden ve araştırma hastanelerinden birine sahip olmasıdır. Tıp Fakültesi"nde neredeyse 2 öğrenciye 1 öğretim üyesi düşmektedir ve bu oran Türkiye"nin en iyisidir. Üniversite Hastanesi bölgesinin en iyi hastanesidir.


Üniversite uygulama olanaklarına özel bir önem vermektedir. Ziraat Fakültesi, Deniz Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi ve İletişim Fakültesi gibi tüm okullarımızda uygulama esastır. Bu bağlamda İletişim Fakültesi"ne bağlı olarak 24 saat yayın yapan ÇOMÜ Kampüs FM Radyosu da bir diğer avantajıdır. Tarih ve arkeoloji bölümlerinin ise Truva ve Gelibolu gibi doğal uygulama alanları bulunmaktadır.


Çanakkale büyük şehirlerin olanakları ve küçük yerlerin avantajlarıyla bezenmiş ideal bir yükseköğrenim merkezidir. Türkiye"nin en büyük teleskopuna, ülkenin en iyi kütüphanelerinden birine, çok geniş uygulama olanaklarına sahip bir üniversite olarak her alandan Türkiye"nin en iyilerini çekmek Üniversitenin en doğal beklentisidir. Tarihteki önemli uygarlıklara ev sahipliği yapan topraklar üzerine kurulu yerleşkelerinde kaliteli bilim ve eğitim anlayışı ile 1992 yılından itibaren hizmet vermeye başlayan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi"nde 44 bin öğrenci, 1.550 akademik personel ve 1000 idari personel bulunmaktadır.


BURS OLANAKLARI

S.S. Çanakkale Onsekiz Mart Araştırma Proje Eğitim Kooperatifi ile Çanakkale ilindeki çeşitli vakıf, oda, şirket ve kuruluşlar, Üniversite öğrencilerine çeşitli burslar vermektedir. Üniversitenin organizasyonunda, ihtiyacı olan öğrencilere barınma ve yemek bursu imkânı sağlanmasının yanı sıra üniversitede ve şehirde kısmi zamanlı çalışma olanakları da bulunmaktadır.


Ekonomik imkânı yeterli olmayan öğrencilerin yanı sıra yerleştirme puanlarına göre yüksek puanla üniversiteyi tercih edenler de bu hizmetlerden yararlanabilmektedir. S.S. Çanakkale Onsekiz Mart Araştırma Proje Eğitim Kooperatifi ayrıca dönem içerisinde ihtiyacı olan öğrencilere bir defalık maddi yardım yapmaktadır.


YURT OLANAKLARI

Kredi Yurtlar Kurumu"nun binlerce kişilik kapasitesine ek olarak neredeyse tüm şehir öğrencilere yer temin edebilmek için örgütlenmiş durumdadır. Terzioğlu Kampüsü"nde 750 kişi kapasiteli özel erkek ve kız öğrenci yurdu, 550 kişi kapasiteli Kredi Yurtlar Kurumu"na bağlı erkek ve kız öğrenci yurdu hizmet vermektedir. Üniversitenin Biga ve Gelibolu yerleşkelerinde de Kredi Yurtlar Kurumu"nun yurtları bulunmaktadır.


YABANCI DİL OLANAKLARI

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu öğrencilerine en üst düzeyde yabancı dil öğretimini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Yabancı Diller Yüksekokulunda İsteğe Bağlı ve Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Eğitimi verilmektedir.


Hazırlık Eğitimi boyunca öğrenciler kayıtlı oldukları bölümlere göre İngilizce, Almanca, Japonca ve Arapça eğitimlerini sürdürmektedirler. Ayrıca lisans eğitimi süresince verilmekte olan zorunlu-seçmeli yabancı dil (İngilizce, Almanca, Fransızca) dersleri de yüksekokulumuz okutmanları tarafından yürütülmektedir.


Yabancı Diller Yüksekokulu eğitim-öğretim faaliyetlerini bünyesindeki 51 Okutman ve 1 Öğretim Görevlisi ile yürütmektedir. Üniversite Japonca ve Arapça öğretiminde de iddialıdır. Üniversitenin bünyesinde, çağdaş öğretim yöntem ve tekniklerinde önemli bir yer tutan Bilgisayar Destekli Dil Laboratuvarları bulunmaktadır. Bu laboratuvarlar öğrencilerin telaffuz, dinleme-kavrama, yazma, sözcük dağarcığı ve okuma bilgi ve becerilerini geliştirebilmelerine olanak sağlamaktadır. Üniversitede yabancı dil öğretiminde kullanılan öğretim yöntem ve teknikleri kullanılan materyaller ile çeşitlilik göstermektedir. Projeksiyon, akıllı tahta ve ses sitemleri gibi araç ve gereçlerle donatılan dersliklerde üniversite öğrencilerine yoğun Yabancı Dil Eğitimi vermeye özen göstermektedir. Üniversite 4 yıl içinde tüm öğrencileri için zorunlu hazırlık öğretimi hedefini koymuştur. Şu anda bazı bölümlerde yabancı dil hazırlığı zorunlu hale getirilmiştir. Üniversitenin uluslararası bir nitelik taşıması yabancı dil öğrenmeyi daha da kolaylaştırmaktadır.


Türklere İngilizce, Yabancılara Türkçe öğretmek ÇOMÜ"nün en önemli hedefleri arasındadır. 49 ülkeden 358 öğrencinin ve 13 ülkeden 26 öğretim üyesinin bulunduğu ÇOMÜ"de 3000 uluslararası öğrenci ile 350 farklı ülkeden akademisyen hedeflenmektedir. ÇOMÜ"nün tarihsel ilişkisinin olduğu Avustralya üniversiteleri ile ortak diploma programları gerçekleştirilmektedir.


Dil öğreniminde ÇOMÜ"nün bir diğer avantajı da ilin uluslararası özelliğidir. Yoğun bir turist çekim merkezi olan Çanakkale bu özelliğiyle de yabancı dilini canlı tutmak isteyen öğrencileri için oldukça avantajlı bir konumdadır.


KAMPÜS OLANAKLARI

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale merkezinde Terzioğlu, Dardanos ve Anafartalar Yerleşkeleri, Biga"da Ağaköy Prof. Dr. Ramazan Aydın Yerleşkesi başta olmak üzere, Ayvacık, Bayramiç, Biga, Bozcaada, Çan, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki ve Yenice ilçelerinde eğitim ve öğretimini sürdürmektedir.


Merkez Kampüsü olan Terzioğlu Yerleşkesi"nde; kapalı spor salonu, açık basketbol ve voleybol sahaları, yemekhaneler, Öğrenci Sosyal Etkinlik Merkezi (Personel ve Öğrenci Yemekhane Salonları, Otobüs Yazıhaneleri, Kuaför, Market, Kantin, Kafeteryalar), Troia Kültür Merkezi, Amfi Tiyatro, 7/24 açık Kütüphane yer almaktadır.


Kütüphaneden geceleri 3 ayrı ücretsiz servis de bulunmaktadır. Türkiye"nin en hızlı büyüyen kütüphanesi olan ÇOMÜ Kütüphanesi, Çanakkale Savaşlarının 100. Yılında şehitliklerin karşısında en az 1 milyon kitap bulunan bir üniversite kütüphanesi olabilmeyi hedeflemektedir. Halen ÇOMÜ Kütüphanesi 400 bin kitaplık koleksiyonu ile Türkiye"nin sayılı üniversite kütüphanelerinden biridir.


Terzioğlu Yerleşkesi belki de Türkiye"nin en güzel doğal güzelliklerine sahiptir. Çanakkale Boğazı"na nazır bu yerleşke büyük bir ormanın içindedir. Yerleşkeye bu yıl yapılmakta olan yatırımlar sayesinde 24 saat yaşayan küçük bir bilim kenti oluşturulmaktadır. Hedef buraya giren bilim insanlarının ve öğrencilerin çıkmak istemeyeceği bir ortam oluşturabilmektir. Yerleşkeden şehir merkezine belediye otobüsleri düzenli olarak servis düzenlemektedir. Ayrıca yerleşke içinde ücretsiz Üniversite servisleri hizmet vermektedir.


ÖĞRENCİ KULÜPLERİ

Üniversite Rektörlüğü Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına bağlı 175 öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Bu öğrenci topluluklarıyla üniversite sadece bölgesinde değil, Türkiye"de sesini duyurmuştur. ÇOMÜ öğrenci kulüpleri sayısı itibariyle Türkiye"de birinci sıradadır. ÇOMÜ"de yönetim nezdinde öğrenci çok kıymetlidir ve Üniversite ile ilgili kararlarda öğrencilerin duygu ve düşüncelerine çok önem verilir. Öğrenci toplulukları her yıl pek çok şehir içi ve dışı kültür ve inceleme gezileri düzenler.


Bunlara ek olarak öğrencilerin sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında öğrenci kulüplerinin büyük katkısı olmaktadır. En dikkat çekici özellik ise bu kulüplerin sadece Üniversite ile sınırlı kalmayıp, Çanakkale ve çevresindeki yardımlaşma faaliyetlerine de yoğun bir şekilde katılmalarıdır. Örneğin pek çok öğrenci topluluğumuz Çanakkale çevresini güzelleştirmeye katkı vermekte, muhtaç öğrencilere yardım edilmesi, engelliler için sosyal faaliyetler düzenlenmesi gibi gönüllü çalışmalar yapmaktadırlar.


ERASMUS, FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI

ÇOMÜ Dış İlişkiler Koordinatörlüğü bünyesinde bulundurduğu AB Gençlik Birimi, Erasmus ve Farabi Değişim Programları ile öğrencilere hizmet vermektedir.


AB Gençlik Birimi;

AB Gençlik Birimi, öğrencilerinin ve mezunlarının 2 ile 12 ay arasında bir AB ülkesine gönüllü çalışma aktivitelerinde yer almalarını sağlayarak araştıran, üreten bireyler olmasında destek olmaktadır.


Erasmus ve Farabi Değişim Programları;

Üniversitenin Erasmus Programı kapsamında aralarında Almanya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Hollanda, İngiltere, İspanya, İtalya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Slovakya ve Yunanistan"ın da yer aldığı Avrupa Birliği ülkelerindeki üniversitelerle toplam 102 ikili anlaşması bulunmaktadır. Öğrencilerin, akademik ve idari personelin Erasmus Değişim Programından faydalanarak yurtdışındaki anlaşmalı üniversitelere gidebildiği gibi her yıl onlarca yabancı öğrenci ve öğretim elemanı da üniversitede misafir edilmektedir.


Üniversitede 2009 yılından itibaren uygulanmaya başlanan Farabi Programı kapsamında 70 üniversite ile protokol anlaşması imzalanmış olup bu sayı her geçen gün artmaktadır.


Çift Anadal / Yandal

Fen Edebiyat, Mühendislik ve Ziraat Fakültesi"nin tüm bölümlerinde çift anadal veyan dal uygulaması bulunmaktadır. Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi"nde iseyan dal uygulaması yer almaktadır.


ÇOMÜ KÜTÜPHANESİ

Türkiye"nin sayılı 7/24 açık üniversite kütüphanelerinden biri olan ÇOMÜ Kütüphanesi; 7.700 m2 kapalı alanı, 12,5 km"yi bulan raf uzunluğu, günlük 5.000 ziyaretçisi ve barındırdığı zengin kitap koleksiyonu ile Batı ve Güney Marmara"nın en büyük kütüphanesidir. Kütüphanede yaklaşık 450.000 basılı yayın bulunmaktadır. Ayrıca kütüphane, abone olduğu 59"dan fazla veri tabanı, 24.014 elektronik dergisi, 3 milyon 217"i aşkın elektronik kitabı ve diğer multimedya koleksiyonu ile de Türkiye"nin sayılı araştırma kütüphaneleri arasında yer almaktadır.


Çanakkale- Tübingen Troia Vakfı M. Osman Kütüphanesi ile Üniversite Kütüphanesi arasında yapılan işbirliği anlaşmasıyla 20.000 cildin üzerindeki özel arkeoloji koleksiyonu üniversite kullanıcılarının hizmetine sunulmuştur.


Terzioğlu Yerleşkesi"nde yeralan Merkez Kütüphane ile birlikte ÇOMÜ kütüphaneleri 15 ayrı kütüphane ve kitaplıktan oluşmaktadır.


• Merkez Kütüphane (Terzioğlu Yerleşkesi)

• Eğitim Kütüphanesi (Anafartalar Yerleşkesi)

• Biga İİBF Kütüphanesi (Ağaköy, Biga)

• Tarih Bölümü Kitaplığı (Terzioğlu Yerleşkesi)

• Coğrafya Bölümü Kitaplığı (Terzioğlu Yerleşkesi)

• Tıp Fakültesi Kütüphanesi (Geçici olarak Merkezi Kütüphane"de)

• İlahiyat Fakültesi Kütüphanesi (Geçici olarak Merkezi Kütüphane"de)

• İlçe kütüphaneleri (Yenice, Ezine, Bayramiç, Gökçeada, Ayvacık, Lapseki, Gelibolu, Çan, Bozcada)


ÇOMÜ Kütüphanesi, basılı yayın sayısı 2012–2013 Eylül döneminde yaklaşık % 600 oranında artışla rekor kırarak 450 bine ulaşmıştır. 2015 hedefi 1 Milyon basılı kitaptır.


2015"te ÇOMÜ Kütüphanesi Türkiye"nin en iyi ilk 3 üniversite kütüphanesinden biri olacaktır. E-kitaplarla birlikte 2015 hedefi 5 milyon kitaptır.


ÇOMÜ öğrencileri, Öğrenci Bilgisayar Labaratuvarları sayesinde günün her anında ücretsiz olarak bilgisayar ve WIRELESS internet hizmetlerine erişebilirler. 2011 yılında başlayan bu hizmet başta ÖSEM ve ÇOMÜ Kütüphanesi olmak üzere üniversitenin bütün birimlerine hizmet vermektedir.


ÇOMÜ Kütüphanesi açık raf sistemi ve Dewey Decimal Classification konusal sınıf sistemi ile kullanıcılarına hizmet vererek araştırmacılarının kolaylıkla aradıkları yayınlara ulaşabilmesini amaçlamaktadır. Ayrıca koleksiyonundaki yayınların künye bilgilerine, kütüphane web sitesinde yer alan online katalog tarama sorgulamasından erişilebilir.


Kütüphane, aynı zamanda ANKOS (Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu) ve TÜBİTAK EKUAL (TUBİTAK Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisans) ve Balkan Ülkeleri Kütüphaneler Birliği (BLU) üyesidir.


FAKÜLTELER

• Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

• Eğitim Fakültesi

• Fen Edebiyat Fakültesi

• Güzel Sanatlar Fakültesi

• İlahiyat, Mühendislik Fakültesi

• Su Ürünleri, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

• Çanakkale İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

• Tıp Fakültesi • İletişim ve Ziraat Fakültesi


YÜKSEKOKULLAR

• Sağlık Yüksekokulu

• Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu

• Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

• Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

• Yabancı Diller Yüksekokulu

• Biga Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

• Devlet Konservatuarı


MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Ayvacık Meslek Yüksekokulu

• Bayramiç Meslek Yüksekokulu

• Biga Meslek Yüksekokulu

• Çan Meslek Yüksekokulu

• Çanakkale Meslek Yüksekokulu

• Ezine Meslek Yüksekokulu

• Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksekokulu

• Gökçeada Meslek Yüksekokulu

• Lapseki Meslek Yüksekokulu

• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

• Yenice Meslek Yüksekokulu


ADRES

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ÇANAKKALE

Tel : 0286 218 00 18

Faks : 0286 218 06 08

www.comu.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna