Çankırı Karatekin Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Çankırı Karatekin Üniversitesi hakkında bilgi

Çankırı Karatekin Üniversitesi hakkında bilgi

   

Çankırı Karatekin Üniversitesi hakkında bilgi

Rektörün Adaylara Mesajı

2007 yılında kurulan üniversitemiz; ""Güler Yüzlü Bir Üniversite"" parolası ile yola çıkarak hizmetlerine başlamıştır. Çağdaş, bilgi ve becerilerle donatılmış, yenilikçi, girişimci, mesleğini seven ve kendine güvenen binlerce öğrenciyi ülkemize hizmet yolunda yetiştirmeyi hedeflemektedir.


“Türkiye Cumhuriyeti"nin temeli kültürdür.” diyen cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk"ün çizdiği yolda, Çankırı Karatekin Üniversitesi, insan merkezli, çevreye duyarlı ve hizmet odaklı kimliğiyle sosyal-kültürel, bilimsel ve sportif faaliyetleri, eğitim-öğretimin ayrılmaz bir parçası olarak yaşatarak, bu alandaki faaliyetlerini üniversite zemininde, ulusal ve uluslar arası düzeyde yürütmeyi hedeflemektedir. Bu faaliyetlerle; öğrencilerden, yöneticilerden, akademik ve idari personelden oluşan toplumun birbirlerini tanımasını, kaynaşmasını, işbirliğini ve dayanışmasını temel alan mensubiyet ve aidiyet bilincinin oluşturduğu sinerjiyle kurumsal misyon ve vizyonun paylaşımı sağlanmaktadır.


Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak tüm dostları ve gençleri üniversitemize bekliyor, herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Prof. Dr. Ali İbrahim SAVAŞ Rektör
 

ULUYAZI KAMPÜSÜ

Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü inşaatı 2009 Kasım ayında başlamıştır. Rektörlük İdari Binası ve iki bloktan oluşan 8.000 metrekarelik Merkezi Derslik ve Anfi Binaları, yine iki bloktan oluşan 12.000 metrekare alana sahip olan Fen Fakültesi binası ile kafeterya binası, Mühendislik Fakültesi binası, 8.500 metrekareden oluşan Edebiyat Fakültesi ve kafeterya inşaatı, 6.391 metrekare alana sahip Merkezi Kampüs Yemekhane Binası, Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yaptırılan 1000 kişi kapasiteli öğrenci yurdu inşaatı tamamlanmış bulunmaktadır. 9.500 metrekare büyüklüğünde Kapalı Spor Salonu inşaatı, 3.300 metrekarelik Laboratuvar binası inşaatı, 1500 kişilik Camii inşaatı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi inşaatı 2013 yılı sonunda tamamlanacaktır. Uluyazı Kampüsü"nün altyapı çalışmaları tamamlanarak çevre düzenlemesi yapılmaktadır. 48 metre genişliğinde ve sadece yaya trafiğine açık yürüyüş yolunun ağaçlandırma çalışmaları devam ederken kampüs içi ulaşımı sağlayacak çevre yolunun asfaltlama çalışmaları tamamlanmıştır.


Uluyazı Kampüsü modern bir kampüs olmasının yanı sıra engelli öğrencilerin hayatlarını rahatlıkla idame ettirebilecekleri bir kampüs olma özelliğini de taşımaktadır. Görme engelli ve yürüme engelli öğrenciler için özel yürüyüş yolları, rampalar ve sinyalizasyon sistemlerinin yanı sıra her binada ses ile yönlendirilen akıllı asansörler bulunmaktadır.


SOSYAL AKTİVİTE VE SPOR FAALİYETLERİ

Çankırı Karatekin Üniversitesi öğrencilerin sosyal aktivitelerde en yoğun şekilde yer almaları için kurulan öğrenci topluluklarına destek vermektedir. Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren öğrenci toplulukları şunlardır: Halkoyunları Kulübü, Müzik Kulübü, Tiyatro Kulübü, Gezi İnceleme ve Tanıtım Kulübü, Genç Turizmciler Kariyer Kulübü, İktisat Kulübü, El Sanatları Kulübü, Mekatronik Kulübü, Bilişim Kulübü, Uluslararası İlişkiler Kulübü, Sivil Toplum ve Sosyal Projeler Öğrenci Kulübü, İşletme Kulübü, CİFSA Kulübü, KÜROCK (Çankırı Karatekin Üniversitesi Rock Kulübü), Felsefe Kulübü. Kurulan kulüplerle öğrenciler konferanslar, paneller, kariyer günleri, müzik dinletileri, tiyatro gösterileri, halkoyunları gösterileri, Çankırı"nın ve Ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini görmek için geziler, çeşitli el sanatları, ve birçok aktiviteler düzenleyerek dersten arta kalan zamanlarını değerlendirmektedir.


Mayıs ayının ikinci haftası düzenlenen FesTekin Bahar Festivali öğrenciler ile Çankırı halkını bir araya ge-tiren önemli etkinliklerden birisidir. Festivaller kapsamında üniversite bünyesinde birçok etkinlik gerçekleştirilmektedir ve bu etkinliklere Emre Aydın, Kubat, Funda Arar, Grup 84, Model, Ferhat Göçer ve Atiye gibi sanatçılar katılmıştır.


Spor faaliyetlerini de en hızlı şekilde yürüten üniversite, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından her yıl Spor Oyunları düzenlemektedir. Basketbol, Voleybol, Futbol, Masa tenisi, Güreş, Bilek Güreşi ve Atletizm ve Badminton dallarında gerçekleştirilen oyunlara öğrenciler, akademik ve idari personel katılmaktadır. Üniversitelerarası spor müsabakalarında katılan Çankırı Karatekin Üniversitesi, Basketbol erkek, Voleybol erkek-bayan ve Futsal (salon futbolu) erkek takımları ile mücadele etmektedir.


Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan öğrencilerin sağlık giderleri üniversite tarafından karşılanmaktadır


ÖĞRENCİLERE SUNULAN DİĞER İMKANLAR

Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi, Çankırı Meslek Yüksekokulu Turizm Programı ve Kızılırmak Meslek Yüksekokulu Yeni Zelanda Waiariki Teknoloji Enstitüsü ile 1+1 çift diploma programı imkanı.


Üniversite Yabancı Dil eğitimine de büyük önem vermektedir. Amerikalı ve Yeni Zelandalı hocaların eğitim verdiği Yeni Zelanda Waiariki Teknoloji Enstitüsü ile ortak oluşturulan Uluslar arası Dil Öğrenme Merkezi"nde Dil eğitimi imkanı.


A.B.D."den Delaware Üniversitesi, Delaware Meslek Yüksekokulu, Lehigh Üniversitesi, Northampton Mühendislik Araştırma ve Uygulama Merkezi, Maryland Üniversitesi ve Howard Meslek Yüksekokulu ile değişim programları imkanı. Temmuz ayı içerisinde Çankırı Karatekin Üniversitesinden öğrencilerine A.B.D."ye2 haftalık kültürel ve sosyal bir gezi imkanı.(Söz konusu gezinin önümüzdeki yıllarda 3 kredilik seçmeli bir ders olarak alınması ve gezi ile dersin sonlandırılması sağlanacak.)


Çankırı Karatekin Üniversitesi Meslek Yüksekokulu ile A.B.D."deki Meslek Yüksekokulları arasında 6 yıldır devam etmekte olan 3 haftalık öğrenci değişim programı imkanı.


Çankırı Karatekin Üniversitesi, The Education, Audiovisual & Culture Executive Agency tarafından yürütülen 2009-2010 öğretim dönemi Erasmus Üniversite Beyannamesi Seçimi sonunda, Avrupa Komisyonu tarafından 18/12/2009 tarih ve (desicion (09) 389838 sayılı kararı ile Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi (Extended Erasmus University Charter) almaya hak kazanmıştır.


Çankırı Karatekin Üniversitesi 2009-2010 dönemi için toplam 16 ülkeden 59 üniversite ile yapılan ikili anlaşmalar çerçevesinde öğrenci hareketliliği programından faydalanmaya hak kazanmıştır.


FAKÜLTELER

• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

• OrmanFakültesi

• Güzel SanatlarFakültesi

• Fen Fakültesi

• Edebiyat Fakültesi

• MühendislikFakültesi


YÜKSEKOKULLAR

• Sağlık Yüksekokulu

• Ilgaz Turizm Otelcilik Yüksekokulu


MESLEK YÜKSEK OKULLARI

• Çankırı Meslek Yüksekokulu

• *Kızılırmak Meslek Yüksekokulu

• Yapraklı Meslek Yüksekokulu

• Eldivan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu


ADRES

İsmail Hakkı Karadayı Cd. No: 10 P.K. 18100 ÇANKIRI

Tel : 0 376 213 26 26

Faks : 0 376 212 81 18

www.karatekin.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna