Bozok Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Bozok Üniversitesi hakkında bilgi

Bozok Üniversitesi hakkında bilgi

   

Bozok Üniversitesi hakkında bilgi

Bozok Üniversitesi, 01 Mart 2006 tarih ve 5467 Sayılı Kanunla kurulmuştur. Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından daha önce Erciyes Üniversitesi"ne bağlı olarak eğitim veren fakülte ve yüksekokullar Bozok Üniversitesi"ne bağlanarak müstakil bir yapı kazanmıştır.
 

ULAŞIM

Bozok Üniversitesi"nin bulunduğu Yozgat ilinin çevre illerle ve il içinde ulaşım sıkıntısı bulunmamaktadır. Yozgat il merkezinden geçen uluslararası E88–D200 karayolu Türkiye"yi batıdan doğuya, D795-07 karayolu Çorum ve D805 Sarıkaya, Boğazlıyan, Çekerek hattı ise kuzeyden güneye bağlamakta olup ilin ana ulaşımını sağlamaktadır. Ankara-Kayseri ve Türkiye"nin doğusuna bağlantı sağlayan demiryolu ilden geçmektedir. Ayrıca hava yolu ile ulaşımı tercih edenler Ankara ve Kayseri illerine gelip oradan karayolu ile ulaşabilirler. İl içinde ulaşım hizmetleri belediye otobüsleri ile yapılmaktadır. Yozgat ili Başkent Ankara"ya sadece 3, Kayseri"ye 2 saatlik mesafededir. Kampüs alanından şehir merkezine ulaşım ise 15 dakika aralıklarla kalkan otobüslerle sağlanmaktadır.


BANKA VE POSTA HİZMETLERİ

Öğrencilerin ihtiyaç duyduğu banka hizmetleri kampüs alanına 15 dakikalık mesafede olan şehir merkezindeki bankalardan alınabilir. Kent merkezinde tüm banka şubeleri mevcuttur. Çarşı binasının hizmete girmesi ile birlikte (Erdoğan Akdağ Kampüsü) bu binada banka ATM"lerine de yer verilecektir. Öğrenciler Erdoğan Akdağ kampüsünde bulunan postane şubesinden yararlanabilmektedir.


KÜTÜPHANE

Bozok Üniversitesi Merkez Kütüphanesi toplam 5751 metrekarelik kullanım alanına sahip bağımsız kütüphane binasında hizmet vermektedir. Kütüphane koleksiyonu LC sınıflama sistemi esas alınarak açık raf sistemine göre düzenlenmiştir. 2012 yılı itibariyle Bozok Üniversitesi Merkez Kütüphanesi koleksiyonunda 23424 basılı kitap, 45.000 aşkın elektronik kitap ve 20.000"e yakın elektronik dergi erişimi kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Bunların yanında 178 süreli yayın, 2000 bitirme tezi, 350 görsel işitsel materyal yer almaktadır. Basılı kitapların tamamı internet ortamından taranabilmekte, danışma kaynakları dışındaki bütün kitaplar üniversite öğrenci ve personeline ödünç verilmektedir.


BİLGİ TEKNOLOJİSİ ALTYAPISI VE LABORATUARI

Üniversite Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yerleşkede, eğitim ve araştırma hizmetlerine yönelik olarak bilgisayar hizmetlerinin yürütülmesi, ağ alt yapılarının işletilmesi ve yönetilmesi, bilgisayar odalarının işletilmesi ve yönetilmesi gibi bir çok bilişim hizmeti ve elektronik posta hizmetleri sunulmaktadır. Ayrıca, 44 birime ait web sayfası ile hizmet verilmektedir. Üniversite bünyesinde internet bağlantısı olan toplam 17 adet bilgisayar laboratuvarı ve toplam 1600 adet bilgisayar bulunmaktadır. Üniversitede binalar arasında fiber optik kablolama mevcuttur ve 60Mbit internet hızı bulunmaktadır. Ayrıca bütün binalarda öğrencilerin ve personelin yararlanabileceği 24 kablosuz bağlantı noktası ile internet hizmeti verilmektedir. Üniversite fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında toplam 5 internet merkezi ile öğrencilere sınırsız internet olanağı sağlanmıştır.


Üniversite Erdoğan Akdağ Merkez Kampüsü"nde yer alan Mühendislik-Mimarlık Fakültede; öğrencilerin araştırma ve uygulama olanakları bulacakları ve bilimsel bilginin üretileceği bilgi teknolojileri ekipmanları ve her türlü teknik techizatla donatılmış 2000 m² kapalı laboratuvar bulunmaktadır. Fen Edebiyat Fakültesi"nde öğrencilerin uygulamalı dersler gördüğü Fizik, Kimya, Biyoloji bölümlerine ait tam donanımlı laboratuvarlar mevcuttur. Özellikle mesleki eğitimde uygulamanın önemi göz önünde bulundurulduğunda atölye ve laboratuvarların gerekliliği ve güncel ekipmanlarla donatılmış olması büyük önem arz etmektedir. Bu bilinçle Üniversitenin yüksekokul ve meslek yüksekokulları bünyesinde donanımlı laboratuvar ve atölyeleri öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.


BESLENME

Üniversite Erdoğan Akdağ Merkez Kampüsünde öğrencilerinin kullanımında olan 600 kişilik nezih ve hijyenik yemekhane ve kafeterya mevcuttur. Ayrıca, meslek yüksekokulları ile yüksekokulunun bulunduğu tüm yerleşkelerinde öğrenci yemekhaneleri; tüm okullarında öğrenci kantinleri mevcuttur.


BARINMA

Üniversitede öğrenim gören öğrencilere Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu"na bağlı ve Esentepe mevkiinde bulunan dört bloktan oluşan 882 öğrenci kapasiteli bir kız yurdu ile Erdoğan Akdağ Kampüsü"nde bulunan 544 öğrenci kapasiteli erkek yurdu ve yeni yapılan 1000 yatak kapasiteli yurt binaları ile hizmet verilmektedir. Yurtlar kaloriferli ve banyolu olup binalarda sosyal ihtiyaçları giderecek imkanlar bulunmaktadır. Bunların dışında öğrenciler, özel yurtlarda kalabilmekte ve şehir merkezinde ev kiralayabil-mektedirler.


MEDİKO SOSYAL MERKEZİ VE SAĞLIK HİZMETLERİ

Üniversite Erdoğan Akdağ Kampüsü"nde bulunan Mediko Sosyal Merkezi ile öğrencilerin sağlık hizmetlerinden faydalanması sağlanmaktadır. Merkezde bir doktor ve üç hemşire hizmet vermektedir. Detaylı tetkik ve tedavinin gerekli olduğu durumlarda ise şehir merkezinde bulunan sağlık ocakları ve hastanelerden faydalanma imkanı bulunmaktadır.


Ayrıca, öğrencilerin karşılaştıkları ruh sağlığı ile ilgili sorunları çözümleme, kendilerini tanıma ve geliştirme, çevre ile daha iyi iletişim kurabilme ve uyum sağlama konularında yardımcı olabilmek için bir psikolog görev yapmaktadır. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan tüm öğrencilere de Üniversite tarafından sağlık karnesi verilmektedir.


FAKÜLTELER

• Fen Edebiyat Fakültesi

• İktisadi Ve İdari BilimLer Fakültesi

• Mühendislik Mimarlık Fakültesi

• Tıp Fakültesi

• Ziraat Fakültesi

• İlahiyat Fakültesi

• Eğitim Fakültesi*

• İletişim Fakültesi*


YÜKSEKOKULLAR

• Sağlık Yüksekokulu

• Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu*

• Hayvansal Üretim Yüksekokulu*

• Turizm İşletmeciliği Ve Otelcilik Yüksekokulu*


MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Yozgat Meslek Yüksekokulu • Akdağmadeni Meslek YüksekokuLu • Yerköy Adalet Meslek Yüksekokulu • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu • Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu • Sorgun Meslek Yüksekokulu* *Henüz öğrenci almamaktadır. ADRES Medrese Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı No:118 66200 Yozgat Tel : 0354 212 37 28 Faks : 0354 212 28 37

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna