Afyon Kocatepe Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Afyon Kocatepe Üniversitesi hakkında bilgi

Afyon Kocatepe Üniversitesi hakkında bilgi

   

Afyon Kocatepe Üniversitesi hakkında bilgi

Yirmi yeni üniversite ile birlikte 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla kurulan Afyon Kocatepe Üniversitesinde, 10 Kasım 1992 tarihînde eğitim-öğretim faaliyetlerine başlanmıştır. Ancak üniversitenin tarihî o dönemde Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlı olarak kurulan Afyonkarahisar Maliye Muhasebe Yüksekokulunun açıldığı 1974 yılına dayanmaktadır.
 

2013 yılı Aralık ayı itibariyle Afyon Kocatepe Üniversitesi bünyesinde 13 fakülte, 5 enstitü, 5 yüksekokul, 15 meslek yüksekokulu ve 26 uygulama ve araştırma merkezi yer almaktadır.
 

Bugüne kadar 100 bini aşkın mezun veren Afyon Kocatepe Üniversitesi"nde önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında 2013 yılı Aralık ayı itibariyle 40 bin dolayında öğrenci bulunmaktadır.
 

Aralık 2013 itibariyle 80"i profesör, 139"u doçent, 324"ü yardımcı doçent olmak üzere 543 öğretim üyesi; 287"si öğretim görevlisi, 59"u okutman, 373"ü araştırma görevlisi ve 33"ü uzman olmak üzere 752 öğretim elemanı ile birlikte toplam akademik personel sayısı 1.295"tir. İdari personel sayısı ise 904"tür.
 

ULAŞIM

AKÜ, zengin bir tarihî, kültürel ve doğal mirasa sahip; ülkemizdeki önemli kara ve demiryollarının kesiştiği; büyük şehirlere yakın bir il olan Afyonkarahisar"da yer almaktadır. Önemli kara ve demiryollarının kesişme noktasında yer alan ve coğrafi konum olarak birçok bölgeyi birleştiren özelliği nedeniyle ulaşım kolaydır. İlin bazı önemli şehirlere uzaklığı şöyledir: İstanbul-Afyonkarahisar arası 457 km. (Otobüsle yaklaşık 6 saat), Ankara-Afyonkarahisar arası 257 km. (Otobüsle yaklaşık 3 saat), İzmir-Afyonkarahisar arası 325 km. (Otobüsle yaklaşık 5 saat), Antalya-Afyonkarahisar arası 287 km. (Otobüsle yaklaşık 3.5 saat). Ayrıca yurdun birçok ilinden Afyonkarahisar"a trenle de ulaşılabilmektedir. Ayrıca Afyon Kocatepe Üniversitesi"nin bulunduğu kampüslere şehir merkezinden düzenli olarak özel halk otobüsleri ve minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır.
 

BARINMA

Üniversitede öğrenim gören öğrenciler barınma konusunda herhangi bir sorun yaşamamaktadırlar.
 

Üniversite Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde yer alan “Üniyurt özel öğrenci yurtları ve sosyal tesisleri”, yaklaşık 65 bin m² alanda, 7 yurt binası ve sosyal tesislerden oluşmaktadır. Öğrencilerin güvenli ve konforlu bir kampüs hayatına sahip olabilmeleri için yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilen yurt, 1200 öğrencisine kampüsü içerisinde barınma imkânı sunmaktadır. İçerisinde bulunan restoran, kafeterya, fast food, pastane, erkek/bayan kuaförleri, internet kafe, kondisyon ve oyun salonu, mini market, kırtasiye ve D&R imkânlarıyla öğrencilerine huzurlu, mutlu ve rahat bir sosyal yaşam sağlanmaktadır.
 

Afyonkarahisar"da Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait öğrenci yurtları da barınma gereksiniminin büyük kısmını karşılamaktadır. Yurtlar öğrencilerinin her türlü ihtiyaçlarına yanıt verebilme donanımına sahiptir. Ahmet Necdet Sezer Kampusünün çok yakınında Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 700 erkek, 1.260 kız öğrenci olmak üzere toplam 1.960 kapasiteli yurt bulunmaktadır. Yurtta bulunan 2 erkek ve 4 kız blokundaki odalar, 4"er ve 6"şar kişiliktir. Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 750 kişilik yurt inşaatı da tamamlanmak üzeredir. 2012-2013 akademik yılında faaliyete geçen yeni binalarda ise odalar, 1"er ve 3"er kişilik planlanmakta olup, öğrencilerine daha konforlu ve ferah bir odada kalabilmelerini sağlayacak bilgisayar ve çalışma masası, televizyon ile mini buzdolabı gibi imkânları da sunulacaktır. Şehir merkezinde yine Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 380 kişilik iki erkek yurdu, 380 ve 280 kişilik iki kız yurdu olmak üzere toplam 1.040 öğrenci kapasiteli 4 yurt daha bulunmaktadır. Yurtlarda çalışma salonları, spor alanları, kantin, yemekhane ve anfi tiyatro yer almaktadır. Afyonkarahisar il merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda toplam 3 bin öğrenci barınmaktadır.
 

Afyonkarahisar ilindeki pek çok özel yurt da öğrencilerin barınma gereksinimini karşılamaktadır. Ayrıca ilçelerde de özel yurtlar bulunmaktadır. Öğrenciler, yurtların dışında uygun koşullarda evlerde barınma olanağını da rahatlıkla bulmakta ve bu konuda kadirşinas Afyonkarahisar halkı öğrencilere destek olmaktadır.
 

BESLENME

Üniversitenin tüm birimlerinde öğrenciler için yemekhane ve kantinler bulunmaktadır. Fast-food türünde yiyeceklerin yanı sıra içeceklerin de bulunduğu kantinlerde satış fiyatlarının öğrenci bütçelerine uygun olmasına dikkat edilmektedir. Satışa sunulan tüm yiyecek ve içecek maddelerinde sağlık koşullarına titizlikle uyulmaktadır. Kampüslerde bulunan kantinler, öğrencilerin beslenme gereksinimlerinin karşılanabilmesi için öğretim saatleri boyunca açıktır. Öğrenciler istedikleri müzikleri dinleyebilmeleri için müzik kutuları da bulunmaktadır. Kampüsler de öğrenci ve öğretim elemanlarının yararlandığı yemekhaneler de hizmet vermekte ve yemek çeşitleri uzmanlarca belirlenmektedir. Yemek listeleri günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarına göre hazırlanmaktadır. Akademik ve idari personel ile öğrencilerin öğle yemekleri aynı mutfaklarda hazırlanmakta ve aynı çeşit yemekler öğrencilerin kampüslerinde verilmektedir.
 

SAĞLIK

Üniversiteye bağlı fakülte / yüksekokul / meslek yüksekokullarında okuyan öğrencilerin sağlık sorunları ile ilgili ilk başvuru merkezi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına bağlı olarak hizmet veren Mediko Sosyal Merkezi olmaktadır. Başvuran öğrencilerin ilk tedavileri yapılmakta, gerek görülürse üniversite Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesine sevk edilmektedirler.Üniversitede mediko hizmetleri, Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yer alan Mediko Sosyal Merkezi, Ali Çetinkaya Kampusü, Ahmet Necdet Sezer Kampusü olmak üzere toplam üç tanedir. Mediko Sosyal Merkezi öğrencilerin tüm sağlık sorunlarıyla yakından ilgilenen bir kadroya sahiptir. Ayrıca öğrenci psikolojik danışmanlık hizmetleride veren merkezi, öğrenci ruh sağlığı konusunda çalışmalar da yapmaktadır. Mediko Sosyal Merkezlerine başvuran öğrencilerin muayene ve tedavileri uzman doktorlarca yapılmaktadır.
 

Üniversite hastanesinden öğrenciler ile üniversite çalışanlarının yanı sıra Afyonkarahisar ve yöresinde yaşayanlar da yararlanabilmektedir.
 

SOSYAL YAŞAM

Kampüslere yakın yerlerde ve şehir merkezinde bulunan alışveriş merkezleri, restoranlar ve termal turizme yönelik beş yıldızlı otellerin disko, yüzme havuzları, eğlence ve müzik salonları mevcuttur. Şehir merkezinde çok sayıda kafeterya ve sinema salonları da bulunmaktadır. Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde bulunan Öğrenci Vadisi adı verilen alanda 1000 kişilik Vadi Kafe ve 1000 kişilik öğrenci yemekhanesi hizmet vermektedir.
 

Yine Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde öğrenci ve personelin hizmetine sunulmuş Fincan Kafe de yer almaktadır. Bu kampüsteki eğitim blokları ile Ali Çetinkaya ve Ahmet Karahisarı Kampüslerinde çok sayıda öğrenciye aynı anda hizmet verebilecek kantinler bulunmaktadır.
 

BURS OLANAKLARI

Üniversitede öğrenim gören bütün öğrenciler, devletçe sağlanan burs olanaklarından yararlanma hakkına sahiptir. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ile Başbakanlık tarafından her yıl isteyen öğrencilere kredi ve burs verilmektedir. Üniversitedeki başarılı ve yardıma muhtaç öğrencilere üniversite birimlerinde kısmi zamanlı çalışma olanağı da sunulmaktadır.
 

ARAŞTIRMA OLANAKLARI

Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde bulunan merkez kütüphanede 109 bin kitap ile 950 adet yerli ve yabancı süreli yayın bulunmaktadır. İnternet olanağının da sağlandığı kütüphanede hafta içi 08.30 ile 20.00, cumartesi 10.00 ile 16.00 saatleri arasında hizmet verilmektedir. 54 farklı veritabanından 2 milyon 789 bin elektronik kitap, yaklaşık 35 bin 510 tam metinli elektronik dergi ve Avrupa Birliğiyle ilgili hemen hemen her türlü dokümana erişebilme olanağı mevcuttur. Üniversitenin bünyesinde öğrencilerin uygulama derslerinde kullandıkları çok sayıda donanımlı laboratuvar ve atölye de bulunmaktadır. Öğrencilerin tümüne internet erişimi imkânı sağlanmış ve bilgisayar laboratuarları okulların ihtiyaçlarına göre düzenlenmiştir.
 

FAKÜLTELER

• Diş Hekimliği Fakültesi

• Eczacılık Fakültesi

• Eğitim Fakültesi

• Fen-Edebiyat Fakültesi

• Güzel Sanatlar Fakültesi

• Hukuk Fakültesi

• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

• İslami İlimler Fakültesi

• Mühendislik Fakültesi

• Teknik Eğitim Fakültesi

• Teknoloji Fakültesi

• Tıp Fakültesi

• Veteriner Fakültesi

• Teknoloji Fakültesi
 

YÜKSEKOKULLAR

• Devlet Konservatuvarı

• Afyon Sağlık Yüksekokulu

• Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

• Yabancı Diller Yüksekokulu

• Bolvadin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
 

MESLEK YÜKSEKOKULU

•Afyon Meslek Yüksekokulu

• Atatürk Sağlık Hiz. Meslek Yüksekokulu

• Başmakçı Meslek Yüksekokulu

• Bayat Meslek Yüksekokulu

• Bolvadin Meslek Yüksekokulu

• Çay Meslek Yüksekokulu

• Dinar Meslek Yüksekokulu

• Dazkırı Meslek Yüksekokulu

• Emirdağ Meslek Yüksekokulu

• İscehisar Meslek Yüksekokulu

• Sandıklı Meslek Yüksekokulu

• Sinanpaşa Meslek Yüksekokulu

• Sultandağı Meslek Yüksekokulu

• Şuhut Meslek Yüksekokulu

• Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu

ADRES

Rektörlük Ahmet Necdet Sezer Kampüsü Gazlıgöl Yolu 03200 AFYONKARAHISAR Tel : 0 272 228 10 92 Faks : 0 272 228 14 08

www.aku.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna