8. Sınıf Merkezi Ortak sınavı (TEOG Soruları ve Cevapları) PDF İndir
Ana Sayfa »Eğitim » Eğitim Haberleri » 8. Sınıf Merkezi Ortak sınavı (TEOG Soruları ve Cevapları) PDF İndir

8. Sınıf Merkezi Ortak sınavı (TEOG Soruları ve Cevapları) PDF İndir

   

8. Sınıf Merkezi Ortak sınavı (TEOG Soruları ve Cevapları) PDF İndir

Milli Eğitim Bakanlığı, 8. sınıf TEOG Merkezi ortak sınavı yapıldı. 8.Sınıf TEOG Soruları ve Cevapları MEB tarafından açıklandı. TEOG Soruları (TEOG Cevapları) aşağıdaki linklerden pdf formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İşte Milli Eğitim Bakanlığı'nın Türkiye genelinde 8. sınıflar için düzenlediği birinci dönem merkezi ortak sınavlar ı soruları ve cevapları ile TEOG Merkezi ortak sınavı hakkında tüm detaylar...

Birinci dönemin ortak sınavları, 28-29 Kasım'da tüm ülke genelinde olağanüstü haller ve özel durumlar dışında öğrencilerin öğrenim gördükleri okullarla, yurt dışında ise KKTC ve bakanlığa bağlı okulların bulunduğu, sınav yapılması uygun görülen merkezlerde Türkiye saatiyle 09.00, 10.10 ve 11.20'de başladı. Sınavlar saat 12.00'de tamamlanmış oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB ), yapılan yazılı açıklamada, ortaokul 8. sınıflar 1. dönem ortak sınavlarının 28 Kasım'da Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, 29 Kasım'da ise fen ve teknoloji, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

2015 8.Sınıf 2.Dönem TEOG Sınav Soruları Ve Cevapları İndirmek için tıklayın!

TEOG Merkezi ortak sınavlarda 2 soru iptal edildi

Sınav sonrası, her ders alanında soru hazırlanmasına yönelik görevli çalışma grupları ve akademik düzeyde alan bazlı oluşturulmuş bilim kurulunca sınav soru ve cevaplarının bilimsel doğruluk yönünden tekrar değerlendirmeye tabi tutulduğu vurgulanan açıklamada, inceleme ve değerlendirme sonucunda matematik testinin A kitapçığının 12. sorusu ve bu sorunun B kitapçığındaki karşılığı 7. sorunun,  fen ve teknoloji testinin A kitapçığı 3. sorusu ve bu sorunun B kitapçığındaki karşılığı 3. sorusunun bilimsel açıdan  hatalı olduğunun belirlendiği ve iptal edilmelerine karar verildiği aktarıldı.
 

Açıklamada, sorulara  ilişkin iptal gerekçelerine de yer verlidi.  Matematik testi A kitapçığının 12,  B kitapçığının ise 7. sorusunun D seçeneğindeki 3. adımda yer alan büyük üçgenin sol alt köşesindeki iki küçük üçgenin, grafik çiziminde sehven fazladan yer almasıyla fraktal oluşumunun bozulduğu ifade edilen açıklamada, bu bozulma ile sorunun kurgusundaki doğru cevap olan (A) seçeneği ile (D) seçeneğinin de ikinci bir doğru cevap oluşturduğu duyuruldu.

Açıklamada, bu nedenle sorunun iptalinin uygun görüldüğü belirtildi.

Fen ve teknoloji testi A kitapçığı ve B kitapçığı 3. sorusunda ise adı geçen orak hücreli anemi hastalığının, eşeye bağlı kalıtım göstermeyip, vücut kromozomu üzerindeki çekinik genlerle taşınan bir hastalık olduğuna işaret edilerek, "Soru kökünde sehven eşey kromozomunu ifade eden 'X' yazılması hatalı bilgi oluşumuna neden olmuştur. Bu durum sorunun çözümünü ve doğru cevaba (C seçeneği) ulaşmayı engellememektedir.  Ancak öğrencilerin çelişkiye düşebileceği göz önüne alınarak iptali uygun görülmüştür" denildi.
 

8.Sınıflar 1. Dönem Ortak Sınavları Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarı


DERSLER                       KİTAPÇIKLAR

Türkçe                           A Kitapçığı        B Kitapçığı            Görme Engelliler
 
Matematik                     A Kitapçığı        B Kitapçığı            Görme Engelliler
 
Din Kültürü                    A Kitapçığı        B Kitapçığı            Görme Engelliler

Fen ve Teknoloji            A Kitapçığı        B Kitapçığı            Görme Engelliler

İnkilap Tarihi                 A Kitapçığı        B Kitapçığı            Görme Engelliler

İngilizce                         A Kitapçığı        B Kitapçığı             Görme Engelliler

Almanca                         C Kitağçığı         D Kitapçığı

Fransızca                        E Kitapçığı         F Kitapçığı

İtalyanca                        G Kitapçığı         H Kitapçığı

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna