Fıtır sadakası hangi cins mallardan, ne miktarda verilir
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Fıtır sadakası hangi cins mallardan, ne miktarda verilir

Fıtır sadakası hangi cins mallardan, ne miktarda verilir

   

Fıtır sadakası hangi cins mallardan, ne miktarda verilir

Fıtır sadakası, dört cins maldan belirli miktarda verilir. Bir fitre, buğdaydan 520 dirhemdir (1 dirhem 3 gr. ağırlığa denktir). Arpadan, kuru üzümden ve kuru hurmadan 1040 dirhemdir. Bunların aynıları verilebileceği gibi kıymetleri de verilebilir. 1040 şer'î dirhem, 910 örfî dirheme eşittir.

Fıtır Sadakası nedir?

Fıtır; kelime olarak orucun zıddıdır. Yani yeme ve içme demektir. Fıkıh ilmindeki manası ise; ramazan ayının bitişiyle birlikte Müslümanlar tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen sadakadır. Bu sadaka, gücü yeten her Müslümana vaciptir.

Temel ihtiyaçlarının dışında belli bir mala sahip olan Müslümanların Ramazan ayında fakirlere verdikleri sadakaya “fıtır“ sadakası denir. Başın ve bedenin zekatı olarak da bilinir. Buna “fitre“ de denilir.

Fitre, evdeki kişi sayısınca verilir. Ramazan bayramından önce bir bebek doğsa evin reisinin onun için de fitre vermesi gerekir. Dinimizde zengin olan kimsenin, hem kendisinin, hem de erginlik çağına gelmemiş olan çocuklarının fitrelerini vermesi vaciptir.

Fitre, Ramazan ayında fakirlere verilen bir sadaka olduğu için fitrenin bayramdan önce verilmesi en güzel davranıştır. Çünkü fitre vermenin amacı, fakirlerin bayram hazırlığı yapabilmelerini ve bayramı neşe ile karşılamalarını sağlamaktır. Fitre, bayram günü veya daha sonra gecikmeli olarak da verilebilir. Fitre verirken niyet etmek önemlidir.  Şâfiî mezhebinde Ramazandan önce verilmez. Bayramdan sonraya da bırakılmaz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna