Oruca ne zaman niyet edilmeli
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Oruca ne zaman niyet edilmeli

Oruca ne zaman niyet edilmeli

   

Oruca ne zaman niyet edilmeli

Eda edilen ramazan-ı şerif ve belirli adak ve genel olarak nâfile oruçlar için niyetin vakti, güneşin batmasından, yani gecenin kaba başlangıcından istiva yani kuşluk zamanına kadar olan müddettir. Bunlarda genellikle niyet yeterlidir.

Bütün kazâ, kefâret ve mutlak adak oruçları için geceleyin veya imsak vaktine kadar yapılması şarttır. Bunların hangi oruç olduklarını niyet ederken belirtmek gerekir.

Şafii mezhebine göre niyetin vakti oruç farz olursa gecedir. Gündüze bırakılmaz. Gece niyet getirilmediği takdirde bayramdan sonra gününe gün kaza etmek lazımdır.

Hanefi mezhebine göre ise kazaya kalmış Ramazan, nafile ve muayyen nezir oruçları için niyet gece vakti getirilebildiği gibi gündüz öğleden önce de getirilebilir. Bunun için İbn Hacer diyor ki: Şafii olan kimse Ramazan'da niyetini unutup gece vaktinde getirmeyen kimse Hanefi mezhebini takliden gündüz öğleden evvel niyet getirsin. Maliki mezhebine göre Ramazan-ı Şerifin başında bir niyet getirilirse kafidir. Her gece niyet getirmek gerekmez. Bunun için Şafii veya Hanefi olan kimse Ramazan-ı Şerifte "ben şu Ramazan-ı Şerif ayında oruç tutmağa niyet ettim" dese iyi olur. Çünkü bir günün niyetini unutacak olursa da Maliki mezhebine göre orucu sahih olur.

Oruca niyet nasıl edilir?

“Niyet ettim yarınki farz olan ramazan orucunu tutmaya”

Oruç için niyetin vakti, akşam namazı vaktinin girmesiyle birlikte başlar. Oruç için sahura kalkılması fiili bir niyettir. Kişi sahura kalkmamış olsa bile sabah bu bilinç içinde ise niyetli sayılır.

Ramazan orucu ile günü belirlenmiş adak orucu ve nafile oruçlarda niyet etme zamanı, öğle namazına yaklaşık bir saat kalana kadar devam eder. Bunların dışındaki, kefaret, kaza, günü belirlenmemiş adak oruçlarında ise “imsak”tan önce niyet edilmesi gerekir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna