Oruç çeşitleri nelerdir kısaca
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Oruç çeşitleri nelerdir kısaca

Oruç çeşitleri nelerdir kısaca

   

Oruç çeşitleri nelerdir kısaca

Orucun farz, vâcip ve mekruh gibi çeşitleri vardır. Ramazan-ı şerif orucu farzdır. Ramazan orucunun kazâ oruçları da farzdır. Belirli veya belirsiz günlerde tutulması adanan oruçlar vâcip oruçlardır. Bazı günlerde Allah rızası için tutulan oruçlar nâfile oruçlardır. Ramazan bayramının birinci gününde, kurban bayramının dört gününde Utulacak oruçlar ise tahrîmen mekruhtur. Sadece cuma gününde veya sadece cumartesi gününde yahut sadece aşure gününde tutulan oruçlar ise tenzîhen mekruhtur.

İslamın dördüncü şartı Oruç tutmaktır. Bu büyük ibadet de Allah'ın müslümanlara farz kıldığı bir ödevdir. Oruç tutmaya gücü yeten her mü'min senenin Ramazan ayında eksiksiz olarak orucunu tutar. Yüce Allah: “Ey iman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, günahlardan sakınasınız diye size de farz kılındı” buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz (sav) de: “Ramazan ayı gelince cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar da bağlanır." buyurmuştur.

Oruç'un Arapça olarak karşılığı “Savm”dır. Savm; nefsi bazı şeylerden men etmek demektir.

Oruç, imsak vaktinden, iftar vaktine yani sahur vaktinden akşam ezanlarının okunmasına kadar olan süre içinde yememek, içmemek, cinsî münasebette bulunmamak demektir. Müslümanlar bu emri Allah'ın rızasını kazanmak için severek yerine getirirler. Ramazan ayı mânevî bir huzur ve saadet ayıdır. Oruç sayesinde insan pek çok kötü duyguların; kin, hırs, bencillik ve ahlaksızlığın önüne geçer. Ruhu aydınlanır, bedeni güçlenir. Bütün bir sene yorulan midesi tam bir istirahata kavuşur. Oruçlu zengin, açlığın ve fakirliğin ne demek olduğunu daha iyi anlayarak yoksullara yardım elini uzatır. Oruç sayesinde, sadece Allah'ın rızası için helal olan işleri yapmayan kimse, daha sonra haramlara asla yaklaşmaz.

Oruç, müslüman topluluklara bir bayram havası yaşatır. Ramazan ayı yüce Allah'ın rahmet ve bereket ayıdır. O ayda yapılan ibadetler diğer aylarda yapılanlardan çok daha sevaptır.

Hiç bir samîmi müslüman bile bile orucunu yemez. Eğer bir hastalık veya özür sebebiyle oruç tutmuyorsa bile, tutanlara saygı gösterir. Ramazan ayına hürmet Allah'ın affına vesile olur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna