Lebbeyk duası arapçası ve manası
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Dualar » Lebbeyk duası arapçası ve manası

Lebbeyk duası arapçası ve manası

   

Lebbeyk duası arapçası ve manası

Lebbeyk ne demek? İşte Lebbeyk Allahümme Lebbeyk arapça yazılışı ve Lebbeyk Allahümme Lebbeyk anlamı, ne zaman okunur hakkında bilgi.

Lebbeyk sözlükte “buyurun efendim, buyrunuz, ne emrettiniz efendim” anlamlarına gelir. Telbiye duası yada bilinen ismi ile Lebbeyk duası dinî bir kavram olarak, ihramın iki rüknünden biridir. Telbiye (Lebbeyk), ibadet sırasında okunan duadır. Bu nedenle hac ibadetine başlamadan önce ihrama girerken bu duanın okunması zorunludur.

Hac yapacak kimse, ihrâma girince yüksek sesle telbiye eder. Lebbeyk diyerek ihrâma giren hacı, Allahü teâlânın dâvetine ve haccediniz emrine uyduğunu düşünmeli ve buna göre kendini hazırlamalıdır. (Saîdüddîn Fergânî)

Hac veya umreye niyetlenen kimse ihrama girdiği zaman ve daha sonra hac veya umrenin bir takım vecibelerini tamamlayıncaya kadar “lebbeyk zikri”ni okur.

TELBİYE (LEBBEYK) NASIL GETİRİLİR?

Abdullah b. Ömer'den (r.a) naklen gelen bir hadis telbiyenin şeklini şöyle belirler.

...Abdullah b. Ömer'den (r.a); şöyle demiştir;

Ben telbiyeyi Resûlullah'ın (mübarek ağzından) aldım (öğrendim). O şöyle buyuruyordu:

LEBBEYK DUASI ARAPÇA YAZILIŞI

لَبَّيْكَ اللَّهُمَّ لَبَّيْكَ، لَبَّيْكَ لاَ شَرِيكَ لَكَ لَبَّيْكَ، إِنَّ الْحَمْدَ، وَالنِّعْمَةَ، لَكَ وَالْمُلْكَ، لاَ شَرِيكَ لَكَ

LEBBEYK DUASI OKUNUŞU

Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk, innel hamde ve'n-ni'mete leke ve'l-mülk, lâ şerîke lek.

LEBBEYK DUASI ANLAMI

Buyur Allahım buyur! Emrindeyim buyur! Senin hiçbir ortağın yoktur. Emrindeyim buyur! Şüphesiz hamd sana mahsustur. Nimet de senin, mülk de senindir. Senin hiçbir ortağın yoktur.

Telbiyede Allah'ın davetine icabet edilmekten söz edilmektedir. Nitekim ihrama giren bir kimse Allah'ın davetine icabet etmiş olmaktadır.

Kadı İyaz'ın beyanına göre bu icabet Hz. İbrahim'den (a.s.) kalmıştır. İbn Abbas'tan rivayet olunan bir hadis-i şerifte buyrulur:

Hazret-i İbrahim (a.s), Kâbe'yi bina edip tamamladıktan sonra kendisine “Hac için insanları davet et” emri verildi. Hazret-i İbrahim (a.s.):

-Benim sesim onlara ulaşmaz, dedi. Allah Teâlâ;

-Sen davet et, sesini duyurmak bana aittir, buyurdu. Bunun üzerine Hazret-i İbrahim (a.s.):

-Ey insanlar, Beyt-i Atik'i haccetmeniz size farz kılınmıştır, diye nida etti. Bu sözü yerle gök arasında bulunanların hepsi işitti. “Görmüyor musunuz? İnsanlar en uzak yerlerden icabet edip geliyorlar.” (İbn Hacer, Fethü'l-Bârî, 4/152)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna