Allahümme salli ve barik duası okunuşu, arapça yazılışı ve anlamı
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Dualar » Allahümme salli ve barik duası okunuşu, arapça yazılışı ve anlamı

Allahümme salli ve barik duası okunuşu, arapça yazılışı ve anlamı

   

Allahümme salli ve barik duası okunuşu, arapça yazılışı ve anlamı

Namazlarda okunan Allahümme Salli ve Allahümme barik duaları okunuşu, arapça yazılışı ve anlamları bu sayfada derledik. İşte Allahümme salli barik duası arapça yazılışı ve anlamları.

Allahümme Salli ve Allahümme barik duaları; bütün namazların son oturuşlarında Ettehıyyâtü'den sonra, İkindi namazının sünneti ile yatsının ilk sünnetinin birinci oturuşunda Ettehıyyâtü'den sonra ve Cenâze namazında ikinci tekbîrden sonra okunur.

Sevgili Peygamberimizin mübârek ismi anıldığı zaman ona salâtü selâm getirmek her müslümanın üzerine vâcibtir. Yüce Rabbimiz Kuranı Kerim'de şöyle buyuruyor;

Şüphesiz Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler! Siz de O'na tam bir teslimiyetle salat ve selam edin!” (Ahzab 56. Ayet) Peygamber Efendimiz (sav)'de;

Kıyamet günü bana insanların en yakını, bana en çok salavât edendir.” (Tirmizi, Salât 327), buyuruyor.

Hz Peygamber Efendimize okunacak salevâtların en sevablısı, en faziletlisi de namazlarımızda okuduğumuz bu “Allâhümme salli ve Allâhümme bârik” salevâtlarıdır.

Çünkü, bu salevâtlar, namazlarımızda, Allâh Teâlâ'nm huzurunda Peygamberimize getirilen ve getirilmesi öğretilen en mükemmel ma'nâları içinde toplamış bulunmaktadır.

Allahümme Salli Duası Arapça Yazılışı

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ ﴿﴾ كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيم ﴿﴾ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

Allahümme Salli Duası Okunuşu
“Allâhumme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidun mecîd.”

Allahümme Salli Duası Anlamı
“Allah'ım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.”

Allahümme Salli Duası dinleAllahümme Barik Duası Arapça Yazılışı

اللَّهُمَّ بَارِكَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ ﴿﴾ كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيم ﴿﴾ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

Allahümme Barik Duası Okunuşu
“Allâhumme barik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ barekte alâ İbrahîme ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidun mecîd.”

Allahümme Barik Duası Anlamı
“Allah'ım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine hayır ve bereket ver. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.”

Allahümme Barik Duası Dinle
 

 

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna