Memurun bihin hüsnü kaç kısma ayrılır
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Memurun bihin hüsnü kaç kısma ayrılır

Memurun bihin hüsnü kaç kısma ayrılır

   

Memurun bihin hüsnü kaç kısma ayrılır

Me'murun bih, yapılması emrolunan şeydir yani yapılmasına emir verilen iş demektir. Hüsün ise güzel anlama gelmektedir.

Me'mûrun bihin hüsnü İki kısma ayrılır:

Bir me'mûrun bih, ya kendisinde sabit bir hüsün ile vasıflıdır ki buna "hasen li-aynihî" denir veya zatının dışında sabit bir hüsün ile vasıflıdır ki buna da "hasen li-gayrihî" denir. Hasen li-aynihînin iki durumu vardır. Birinde, gerçek li-aynihî hasendir ki gizli kalmaya ihtimali yoktur, iman ve ikrar gibi. Diğeri de hükmen hasendir. Namaz ve oruç gibi.

Li-gayrihî hasen de iki türlüdür: Birincisinde, bizzat me'mûrun bih ile hüsnün dışındaki durum desteklenmiş olur. Cihad ve cenaze namazı gibi. Diğerinde ise me'mûrun bihin kendisiyle, hüsnün dışındaki durum desteklenmemiştir. Abdest ve cuma namazına koşmak gibi.

Li-aynihî hüsn ile li-gayrihî hüsnün hükümleri nelerden ibarettir?

Li-aynihî hüsnün hükmü, me'mûrun bihin ancak eda veya farziyetini düşürecek bir şeyin ortaya çıkması ile düşmesidir. Li-gayrihî hüsnün hükmü ise hüsnün dışındakinin farziyeti sebebiyle me'mûrun bihin farz olması, hüsnün dışındakinin düşmesiyle de o me'mûrun bihin düşmesidir.

Bir emir, li-aynihî hüsn kısmım mı, yoksa li-gayrihî hüsn kısmım mı gerektirir?

Karine olmaksızın bir emir, düşme ihtimali olmayan, gerçek li-aynihî hüsn kısmım gerektirir, ona yorumlanır. Çünkü mutlak bir emir, kemaline kullanılır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna