Abdullah Bin Abbas'ın duası
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Dualar » Abdullah Bin Abbas'ın duası

Abdullah Bin Abbas'ın duası

   

Abdullah Bin Abbas'ın duası

İşte Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) iki kez duasına mazhar olan, Abdullah b. Abbas'ın (r.a) okuduğu rivayet edilen duanın Arapçası ve Türkçe anlamı ile Abdullah Bin Abbas hayatı.

ABDULLAH BİN ABBAS'IN DUASI ARAPÇA

اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ رَحْمَةً مِنْ عِنْدِكَ تَهْدِي بِهَا قَلْبِي ، وَتَجْمَعُ بِهَا شَمْلِي ، وَتَلُمُّ بِهَا شَعْثِي ، وَتَرُدُّ بِهَا أُلْفَتِي ، وَتُصْلِحُ بِهَا دِينِي ، وَتَحْفَظُ بِهَا غَائِبِي ، وَتَرْفَعُ بِهَا شَاهِدِي ، وَتُبَيِّضُ بِهَا وَجْهِي ، وَتُزَكِّي بِهَا عَمَلِي ، وَتُلْهِمُنِي رُشْدِي ، وَتَعْصِمُنِي بِهَا مِنْ كُلِّ سُوءٍ ، اَللّٰهُمَّ أَعْطِنِي إِيمَانًا صَادِقًا ، وَيَقِينًا لَيْسَ بَعْدَهُ كُفْرٌ ، وَرَحْمَةً أَنَالُ بِهَا شَرَفَ كَرَامَتِكَ فِي الدُّنْيَا وَالآخِرَةِ ،
اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْفَوْزَ عِنْدَ الْقَضَاءِ ، وَنُزُلَ الشُّهَدَاءِ ، وَعَيْشَ السُّعَدَاءِ ، وَمُرَافَقَةَ الْأَنْبِيَاءِ ، وَالنَّصْرَ عَلٰى الأَعْدَاءِ ، اَللّٰهُمَّ أُنْزِلُ بِكَ حَاجَتِي وَإِنْ قَصُرَ رَأْيِي ، وَضَعُفَ عَمَلِي افْتَقَرْتُ إِلَى رَحْمَتِكَ ، فَأَسْأَلُكَ يَا قَاضِيَ الأُمُورِ ، وَيَا شَافِيَ الصُّدُورِ ، كَمَا تُجِيررُ بَيْنَ الْبُحُورِ أَنْ تُجِيرَنِي مِنْ عَذَابِ السَّعِيرِ ، وَمِنْ دَعْوَةِ الثُّبُورِ ، وَفِتْنَةِ الْقُبُورِ ، اَللّٰهُمَّ مَا قَصُرَ عَنْهُ رَأْيِي وَضَعُفَ عَنْهُ عَمَلِي ، وَلَمْ تَبْلُغْهُ أُمْنِيَتِي مِنْ خَيْرٍ وَعَدْتَهُ أَحَدًا مِنْ عِبَادِكَ ، أَوْ خَيْرٍ أَنْتَ مُعْطِيهِ أَحَدًا مِنْ خَلْقِكَ ، فَإِنِّي أَرْغَبُ إِلَيْكَ فِيهِ ، وَأَسسْأَلُكَهُ يَا رَبَّ الْعَالَمِينَ ،
اَللّٰهُمَّ اجْعَلْنَا هَادِينَ مَهْدِيِّينَ غَيْرَ ضَالِّينَ وَلاَ مُضِلِّينَ ، حَرْبًا لِأَعْدَائِكَ ، سِلْمًا لِأَوْلِيَائِكَ ، نُحِبُّ بِحُبِّكَ النَّاسَ ، وَنُعَادِي بِعَدَاوَتِكَ مَنْ خَالَفَكَ مِنْ خَلْقِكَ ، اَللّٰهُمَّ هَذَا الدُّعَاءُ ، وَعَلَيْكَ الاسْتِجَابَةُ ، وَهَذَا الْجَههْدُ وَعَلَيْكَ التُّكْلانُ ، وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بالله ، اَللّٰهُمَّ ذَا الْحَبْلِ الشَّدِيدِ ، وَالأَمْرِ الرَّشِيدِ ، أَسْأَلُكَ الأَمْنَ يَوْمَ الْوَعِيدِ ، وَالْجَنَّةَ يَوْمَ الْخُلُودِ ، مَعَ الْمُقَرَّبِينَ الشُّهُودِ ، الرُّكَّعِ السُّجُودِ ، الْمُوفِينَ بِالْعُهُودِ ، اَللّٰهُمَّ إِنَّكَ رَحِيمٌ وَدُودٌ ، إِنَّكَ تَفْعَلُ مَا تُرِيدُ ، سُبْحَانَ الَّذِي تَعَطَّفَ بِالْعِزِّ وَقَالَ بِهِ ، سُبْحَانَ الَّذِي لَبِسَ الْمَجْدَ وَتَكَرَّمَ بِهِ ، سُبْحَانَ الَّذِي لاَ يَنْبَغِي التَّسْبِيحُ إِلاَّ لَهُ ، سُبْحَانَ ذِي الْفَضْلِ وَالنِّعَمِ ، سُبْحَانَ ذِي الْقُدْرَةِ وَالْكَرَمِ ، سُبْحَانَ الَّذِي أَحْصَى كُلَّ شَييْءٍ عِلْمُهُ ، اَللّٰهُمَّ اجْعَلْ لِي نُورًا فِي قَلْبِي ، وَنُورًا فِي سَمْعِي ، وَنُورًا فِي بَصَرِي ، وَنُورًا فِي قَبْرِي ، وَنُورًا فِي شَعْرِي ، وَنُورًا فِي بَشَرِي ، وَنُورًا فِي لَحْمِي ، وَنُورًا فِي دَمِي ، وَنُورًا فِي عِظَامِي ، وَنُورًا بَيْنَ يَدَيَّ ، وَنُورًا مِنْ خَلْفِي ، وَنُورًا عَنْ يَمِينِي ، وَنُورًا عَنْ شِمَالِي ، وَنُورًا مِنْ فَوْقِي ، وَنُورًا مِنْ تَحْتِي ، اَللّٰهُمَّ زِدْنِي نُورًا ، وَأَعْطِنِي نُورًا ، وَاجْعَلْ لِي نُورًا


ABDULLAH BİN ABBAS DUASI TÜRKÇE ANLAMI

“Allah'ım! Katından öyle bir rahmet istiyorum ki onunla, kalbime hidâyet, işlerimde intizam, kötü giden işlerime düzen lutfet, ülfetimi iade eyle, dinimi ıslah et, bâtınımı iman ve güzel ahlâkla koru, zâhirimi sâlih amelle yükselt, amelimi tezkiye eyle, yüzümü ak eyle, iyiliği ilhâm et, ihtiyacımı gider, bütün kötülüklerden koru.

Allah'ım! Senden sâdık ve yakînî bir imân istiyorum, artık ondan sonra küfür olmasın. Dünyâ ve âhirette ikramının şerefine ulaşacağım bir rahmet ver.

Allah'ım! Hakkımda hüküm verdiğin zamanda kurtuluşu, şehidlerin derecesini, mesud bir hayatı, düşmanlara karşı zaferi, nebilerle dostluğu istiyorum.

Allah'ım! Anlayışım kıt, amelim az da olsa ihtiyacımı sana arz ediyorum.

Rahmetine muhtacım. Ey işlere hükmedip yerine getiren, kalplere şifa veren!

Bitişik olduğu halde denizlerin arasını ayırdığın gibi, beni cehennem azabından,  mahşerde helâke çağıran nidadan, kabir fitnesinden aramı ayırmanı istiyorum. Allah'ım! Anlayışım kıt, amelim az, niyet ve hayalim ulaşmasa da kullarından birine vâdettiğin veya mahlûkatından birine verdiğin hayrı ben de senden talep ediyorum ey âlemlerin Rabbi olan Allah'ım!

Allah'ım! Bizi doğru yolu bulan ve doğru yolu gösteren kullarından et. Sapıtan ve saptıranlardan etme. Düşmanlarınla cihâd halinde, dostlarınla sulh halinde olanlardan et. Senin bize olan sevginden dolayı biz de insanları seviyoruz. Mahlûkatından sana muhâlefet edenlere senin düşmanlığından dolayı düşmanlık besliyoruz. Allah'ım! Duamız bu, kabul sana aittir. Çalışmamız gayretimiz bu; tevekkül ve itimad sanadır. Biz Allah'a aidiz ve O'na dönmekteyiz. Allah'tan başka güç ve kuvvet sahibi yoktur.

Ey kuvvet sahibi olan ve işin en iyisini yapan Allah'ım! Kıyamet günü senden emniyet istiyoruz. Âhiret günü, sana yakın olanlar, cemaline nazar edenler, çok rükû ve secde ehli olanlar ve sana olan ahdine vefâ gösterenlerle birlikte cenneti istiyoruz. Sen çok merhametli, çok seven ve istediğini yapansın. İzzetle vasıflanan ve bunu beyân eden Allah'ı tenzih ederim. Şerefle vasıflanan ve onunla kullarına nimet veren ve üstün kılan Allah'ı tenzih ederim. Kendisinden başkası tesbih edilmeyen, bol bol veren ve nimet sahibi olan Allah'ı tenzih ederim. İlmiyle her şeyi kaplayan Allah'ı tenzih ederim.

Allah'ım! Kalbime nur ver, kabrimi nurlu kıl, işitmeme nur ver, görmemi nurlu kıl, saçımda, cildimde, etimde nurun olsun. Kanımı ve kemiğimi nurlu kıl. Önümü, arkamı nurlandır; sağımı, solumu nurlandır. Üstümde altımda nurun olsun. Allah'ım! Nurumu artır. (söylediklerimin hepsine bedel olacak) bir nur ver, (söylenmiyenleri de kuşatacak) bir nur daha ver.”

ABDULLAH BİN ABBAS KİMDİR?

Abdullah Bin Abbas, Hz Muhammed (sav)'in amcası Abbas'ın oğludur. Tefsir ve fıkıh alanlarında otorite kabul edilen ve çok sayıda hadis rivayet edenler arasında yer alan meşhur sahabe Abdullah Bin Abbas 619 yılında Mekke'de dünyaya gelmiştir. Künyesi; Abdullah bin Abbas bin Abdulmuttalib bin Haşim bin Abd-i Menaf el-Kureyşi, el-Haşîmî'dir. Annesi Lübabet-ül-Kübrâ binti Harisi Hilâliyye'dir. Annesi ilk müslüman olanlardandır. Babası Hazreti Abbas önceden müslüman olduğu halde gizli tutup, Mekke'nin fethinde açıklamıştır.

Abdullah Bin Abbas; Uzun boylu, güzel beyaz yüzlü, iri vücudlu bir zat olan Abdullah bin Abbas, sakalını kına ile boyardı. Allah korkusundan dolayı çok ağlaması sebebiyle yanaklarında göz yaşlarının bıraktığı izler görünürdü.

Eshâb-ı kiramın meşhûrlarından Abdullah Bin Abbas, Huneyn'de, Taifte, Mekke'nin fethinde ve Veda Haccı'nda bulundu. İbn Ebi Serh ile birlikte Afrika'nın fethine katıldı. Halife Osman döneminde hac işlerini düzenlemekle görevlendirildi. Hz Osman'ın vefatı üzerine Hz Ali ile çalıştı ve Basra Valiliği'ne atandı. Cemel Savaşı'na katıldı. Sıffın Savaşı'nda Hz Ali'nin ordusunun bir bölümüne komuta etti. Halifelik işi hakemlerin vereceği karara bırakılınca Hz Ali onu hakem seçmek istediyse de yandaşları bunu kabul etmediler. Ancak Dumetu'l-Cendel'deki toplantıda hakem Ebu Musa el-Eşari ile birlikte bulundu. Yaşamının son yıllarında gözleri kör oldu. Bunun için şu beyti söylemiştir: "Allahü teala gözlerimden görme nurunu aldıysa, dilim ve kalbimde, o nur devam ediyor. Kalbim parlaktır, aklım da kusurdan uzakta, dilimde ise kılıç gibi keskin bir tesir vardır."

En çok hadis toplayan sahabelerden biri sayılır. Kuran bilimlerine ilişkin bilgisi nedeniyle Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (sav) tarafından kendisine Tercümanu'l Kur'an (Kuranın tercümanı) sıfatı verilmişti. Abdullah Bin Abbas, 687 yılında 71 yaşında iken Taif'de vefat etmiştir.

Abdullah İbn-i Abbas Peygamber efendimizden bizzat işiterek rivâyet ettiği bazı hadîs-i şerîfler şunlardır:

“Kur'ân-ı kerîme saygı göstermek, E'ûzü okuyarak başlamakla olur ve Kur'ân-ı kerîm'in anahtarı besmeledir.”

“Ölünün mezardaki hali, imdâd diye bağıran denize düşmüş kimseye benzer. Boğulmak üzere olan kimse, kendisini kurtaracak birini beklediği gibi, meyyit de babasından, anasından, kardeşinden arkadaşından gelecek bir duâyı gözler. Kendisine bir duâ gelince, dünyânın hepsi kendisine verilmiş gibi sevinmekten daha çok sevinir. Allahü teâlâ, yaşayanların duâları sebebi ile, ölülere dağlar gibi çok rahmet verir. Dirilerin de ölülere hediyesi, onlar için duâ ve istiğfar etmektir.”

“Allahü teâlâ'nın size verdiği sayısız ni'metler için Onu seviniz. Beni de Allahü teâlâyı sevdiğiniz için seviniz.”

“Beş şeyden önce beş şeyi fırsat ve ganîmet bil. İhtiyârlık gelmeden gençliği, hastalık gelmeden sıhhati, yoksulluk gelmeden zenginliği, meşgûliyyet gelmeden rahatı ve ölüm gelmeden hayatı, ganîmet bil!”

“Öğretiniz, müjdeleyiniz, güçleştirmeyiniz.”

“Ümmetimden iki sınıf düzgün olursa bütün insanlar düzgün olur. Bunlar bozulursa insanlar da bozulur. Bu iki sınıf âmirler ve âlimlerdir.”

“Kur'ân-ı kerîmi kendi arzusuna (görüşüne) göre tefsîr eden Cehennemdeki yerine hazırlansın.”

“Tevbe ve istiğfara devam eden kimseye Allahü teâlâ her sıkıntıdan bir kurtuluş ve her darlıktan bir genişlik verir ve ummadığı yerden kendisini rızıklandırır.”

“Sirkenin balı bozduğu gibi kötü ahlâk da ameli bozar.”

“İşitmek görmek gibi değildir.”

“Kızdığın zaman sükût et.”

“İnsanoğlunun iki vadi dolusu altını olsa üçüncüsünü ister. Karnını (ağzını) ancak bir avuç toprak doldurur. Allahü teâlâ tevbe edenlerin tevbesini kabûl eder.”

“Bid'at sahibi bid'at işlemekten vazgeçmedikçe Allahü teâlâ onun hiç bir ibadetini kabûl etmez.”

Abdullah İbn-i Abbas ( radıyallahü anh ) buyurdular ki:

“Dağlar dahi birbirine karşı azsa, azgın cezasını bulacaktır” ve “İçinde haram olanın, ya'ni haram yiyenin namazını Allahü teâlâ kabûl etmez.”

“Benim için gecenin az bir vaktini ilme ayırmak, bütün geceyi ibadetle geçirmekten daha sevimlidir.”

“İnsanlara hayrı öğretenler için, denizdeki balıklara varıncaya kadar herşey onun için Allahü teâlâdan mağfiret diler.”

“Resûlullah ( aleyhisselâm ) misvak kullanmak husûsunda bize öyle emirler verirdi ki, bu husûsta bir âyet nâzil olacağını zannederdik.”

“Her binanın bir temeli vardır, İslâm binasının temeli de güzel ahlâktır.”

“Zengine ikram edip, fakîre ihânet eden mel'ûndur.”

“Kıyâmet günü Cennete ilk davet edilecek olanlar her halükârda Allahü teâlâya hamd edenlerdir.”

“Ey çok günah işleyen! Yaptığın işin şerli sonucu seni bekliyor, emîn olma. Gülmektesin, ama başına neler geleceğini anlamıyorsun. Bu halin, günahların en büyüğüdür. Bir hatalı işde başarı kazanır, sevinirsin. Bu sevinmen, yaptığın hatadan daha büyüktür. İşleyeceğin bir yanlış işin fırsatını kaçırınca, üzüntü duyarsın. Halbuki bu üzüntün, o hatâdan daha tehlikelidir. Sen hatâdasın. Allahü teâlâ seni dâima görmektedir. Bu görüş kalbini titretmez. Bu halin, yaptığın hatâdan daha fenâdır..”

“Sabır üç çeşittir. Birincisi farzların yapılmasında güçlüklere sabretmek. Bunun üçyüz derece sevâbı vardır. İkincisi haramlardan ve yasak edilen şeylerden sakınma husûsunda sabır. Bunun altıyüz derece sevâbı vardır. Üçüncüsü ilk sarsıntıda, musibetin ilk geldiği anda gösterilen sabırdır. Bunun dokuzyüz derece fazîleti vardır.”

Mücâhid bin Cebir ( radıyallahü anh ) Abdullah İbn-i Abbas'ın ( radıyallahü anh ) şöyle buyurduğunu nakleder:

“Beş hafif şey var ki, bunlar eğerlenmiş ve binmek için bekletilen bir arab atından (en kıymetli şeyden) benim için daha sevimlidir.” “Üzerine gerekmeyen ve sana faydası dokunmayan şeyler hakkında konuşma; çünkü bu fuzûlî bir iştir, zararından da emîn değilsin. Yerini bulmadıkça lüzumlu olan sözü de konuşma. Çok kere faydalı söz yerini bulmaz da kaybolur gider. Ne halim (yumuşak) ne de sefîh, ahmak kimselerle mücadele etme. Çünkü halim kalbinden sana buğz eder. Ahmak ve âdi kimseler dili ile sana eziyyet ederler. Tanıdığın kimse yanından ayrıldığı zaman, onun ayrı bir yerde seni nasıl anmasını istersen, sen de onu öyle an. Sen af edilmeni istediğin husûslarda, onu da afv et. Kardeşinin sana ne şekilde muâmele yapmasını istersen, sen de ona o şekilde muâmele et. Suçlu olarak yakalanıp ihsân ile mükâfat görenin ameli gibi amel et.”

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna