Peygamberler hakkında vacip, imkansız ve caiz olan sıfatlar nelerdir
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Peygamberler hakkında vacip, imkansız ve caiz olan sıfatlar nelerdir

Peygamberler hakkında vacip, imkansız ve caiz olan sıfatlar nelerdir

   

Peygamberler hakkında vacip, imkansız ve caiz olan sıfatlar nelerdir

Peygamberler hakkında vacip, imkansız ve caiz olan sıfatlar nelerdir yani Peygamberlerin sıfatları nelerdir? İşte Peygamberlerin sıfatları kaç tanedir ve peygamberlerin sıfatları ve anlamları hakkında bilgi.

Şanı yüce peygamberler hakkında ismet, emanet, sıdk, fetâ-net ve şeriatı tebliğ gibi sıfatlar vâciptir. Bunların zıtları olan günah işleme, hıyanet, yalan, gaflet ve şeriatı saklamak sıfatları imkânsızdır, yasaktır. Çünkü onların yüksek varlıkları bütün mükemmellikleri toplamıştır. Onlar bütün eksikliklerden ve ayıplardan ise uzaktır. Onların gönderilmelerindeki hikmet ve maslahat bunu gerektirir.

Peygamberlerin, Peygamberlik makamlarını zedelemeyecek bazı vasıf ve kusurlar onlar için caizdir. onların yiyip içmeleri, yüce vazifelerine engel olmayacak derecede hasta olmaları gibi.

Not: Peygamberlerin sıfatları beş tanedir. Bunlar; İsmet, günah işlememek. Emanet, güvenilir olmak. Sıdk, doğru olmak. Fetanet, akıllı ve zeki olmak. Şeriatı tebliğ, Peygamberlerin Allah tarafından bildirilen şeyleri ümmetlerine bildirmeleri anlamına gelmektedir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna