Yemek duası Arapça ve Türkçe okunuşu
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Dualar » Yemek duası Arapça ve Türkçe okunuşu

Yemek duası Arapça ve Türkçe okunuşu

   

Yemek duası Arapça ve Türkçe okunuşu

Dua, dinin aslı, ibadetin özü ve esasıdır. İnsanın kâinatı yoktan var eden ve her şeye hükmü geçen Allah Teâlâ'ya sığınması, O'na yalvarıp yakarması; kendi acziyetini, eksiklik ve zayıflığını itiraf etmesidir. İnsan olmanın gereği daima yardıma ve desteğe muhtacız. En hayırlı dua Allah'tan mağfiret dilemek ve dünya ve ahirette iyilik istemektir.

Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (sav) şöyle buyurmuştur;

Allâh Teâlâ, yemek yedikten veya bir şey içtikten sonra kendisine hamd eden kulundan hoşnut olur.” (Müslim, Zikir, 89; Tirmizî, Et"ime, 18)

Yemek duası arapça yazılışı

Yemek duası arapça yazılışı

Yemek duası arapça okunuşu
Elhamdülillahillezi et amena ve sekana ve cealena minel müslimin. Allahümmagfir verham vehfaz sahibet taami vel akiline ve limen sea fihi velicemiıl mü'minine vel mü'minat. Allahümme nevvir kulubena bi envari mehabbetike ve zikrike ya zel celali vel ikram. Allahümme ahyine hayaten tayyibeten bis-sıhhati ves-selameti vel-afiyeh. fiddini veddünya vel ahirah. İnneke ala külli şeyin Kadir. Allahümme inna nes'elüke temamen nığmeti ve devamel afiyeh ve husnel hatimeh. Allahümme zid ve la tenkus bi hurmetin nebiyyi sallallahü aleyhi vesellem. Ve bi hurmetil fatiha.

Yemek duası anlamı
Bizi yediren, içiren ve müslümanlardan kılan Allah'a hamdolsun.

Allah'ım! Yemek sâhibini, yiyenleri, sofrraya emeği geçenleri, bütün mü'min erkek ve kadınları mağfiret et ve onlara rahmet eyle!

Allah'ım! Kalblerimizi muhabbetinin ve zikrinin nurlârıyla nurlandır, ey celâl ve ikrâm sâhibi Allah'ım!

Allah'ım! Din husûsunda, dünyada ve âhirrette sıhhat, selâmet ve âfiyet üzere güzel bir hayât yaşamayı lutfeyle! Şüphesiz Sen her şeye kâdirsin.

Allah'ım! Sen'den nîmetin tamâmını (İsllâm üzere ölüp cennete girmeyi), âfiyetin devvâmını ve hüsn-i hâtime ile (güzel bir hâl üzerre) vefât etmeyi isteriz.

Allah'ım! Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhhi ve sellem- ve Fâtiha-i Şerîfe hürmetine nîmmetlerini artır, noksanlaştırma!

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna