Sihir nedir kısaca
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Sihir nedir kısaca

Sihir nedir kısaca

   

Sihir nedir kısaca

Sihir kelimesi lügatta “büyü, sebebi gizli olan ince şey, aldatma, yalan görüntü, hayal” gibi manalara gelir. Sihir aynı zamanda şeytana yakınlık, onunla yardımlaşma neticesi ortaya çıkar. Bu sebeple sihirle uğraşmak dinimizce haramdır. Kur'an-ı Kerim'de sihirle uğraşanların, büyücü ve sihirbazların büyük günah içinde oldukları anlatılır. Sihir ve büyü bilhassa sihirbazları çıkartmış, Hz Musa'nın asası da bir mucize olarak sihirbazların sihirini bozmuştu.

Kur'an'da ismi geçen Harut ve Marut adlı melekler de insanlara kötülüğünü ve zararını göstermek için sihir örnekleri göstermişlerdi.

Sihir aldatma ve yalan olduğundan bununla uğraşmak günah sayılmıştır.

Sihir İle İlgili ayetler

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

Allah şöyle diyecek: "Ey Meryem oğlu İsa, sana ve annene olan nimetimi hatırla. Ben seni Ruhu'l-Kudüs ile destekledim, beşikte iken de, yetişkin iken de insanlarla konuşuyordun. Sana Kitab"ı, hikmeti, Tevrat'ı ve İncil'i öğrettim. İznimle çamurdan kuş biçiminde (bir şeyi) oluşturuyordun da (yine) iznimle ona üfürdüğünde bir kuş oluveriyordu. Doğuştan kör olanı, alacalıyı iznimle iyileştiriyordun, (yine) Benim iznimle ölüleri (hayata) çıkarıyordun. İsrailoğulları"na apaçık belgelerle geldiğinde onlardan inkara sapanlar, "Şüphesiz bu apaçık bir sihirdir" demişlerdi (de) İsrailoğulları"nı senden geri püskürtmüştüm." (Maide Suresi, 110)

Sihirbazlar Firavun'a gelip dediler ki: "Eğer biz galip olursak, herhalde bize bir karşılık (armağan) var, değil mi?" (Araf Suresi, 113)

(Musa:) "Siz atın" dedi. (Asalarını) atıverince, insanların gözlerini büyüleyiverdiler, onları dehşete düşürdüler ve (ortaya) büyük bir sihir getirmiş oldular. (Araf Suresi, 116)

Ve sihirbazlar secdeye kapandılar. (Araf Suresi, 120)

"Madem böyle, biz de sana buna benzer bir sihirle geleceğiz; şimdi sen, bir 'buluşma zamanı ve yeri' tespit et, bizim de, senin de karşı olamayacağımız açık, geniş bir yer olsun" dedi. (Taha Suresi, 58)

Dediler ki: "Bunlar herhalde iki sihirbazdır, sizi sihirleriyle yurdunuzdan sürüp-çıkarmak ve örnek olarak tutturduğunuz yolunuzu (dininizi) yok etmek istemektedirler." (Taha Suresi, 63)

Dedi ki: "Hayır, siz atın." Sonra hemen (ne görsün), sihirlerinden dolayı, onların ipleri ve asaları kendisine gerçekten koşuyormuş gibi göründü. (Taha Suresi, 66)

"Gerçekten biz Rabbimiz'e iman ettik; günahlarımızı ve sihir dolayısıyla bizi kendisine karşı zorlayarak-sürüklediğin (suçumuzu) bağışlasın. Allah, daha hayırlıdır ve daha süreklidir." (Taha Suresi, 73)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna