Namaz nasıl kılınır (sabah namazı kılınışı)
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Namaz nasıl kılınır (sabah namazı kılınışı)

Namaz nasıl kılınır (sabah namazı kılınışı)

   

Namaz nasıl kılınır (sabah namazı kılınışı)

Namaz yüce Allah'ımızın her müslümana farz kıldığı, farziyeti ayet ve hadislerle sabit kutsal bir ibadettir. Beş vakit namaz Peygamber Efendimize (sav) ve ümmetine Miraç'ta farz kılınmıştır. Namazın Arapça karşılığı “Salat”dır. Salat lügatta: “Dua etmek, sığınmak, yalvarmak” gibi manalara gelir. Diğer bir ifade ile Namaz, tekbir ile başlayıp, selam ile tamamlanan, kitap, sünnet ve icma ile sabit olan farz bir ibadettir.

İslam dininde Allah'a ve Peygamberine imandan sonra verilen ilk emir namaz emri olmuştur. Kur'an-ı Kerim'in yüzden fazla yerinde namazdan bahsedilmiş ve bu İslâmın beş şartından İkincisi olarak zikredilmiştir. Kur'an'da günün belli vaktilerinde ve abdest şartını yerine getirerek namaz kılınması gerektiği belirtilmiştir. Kur'an ayetlerine göre namaz bir temizlenme aracıdır. Aynı zamanda Allah'ı anarak teslimiyetini yaratıcıya gösterme biçimdir. Kur'an'a göre namaz İbrahim'e öğretilen bir ibadet şeklidir.

Namaz nasıl kılınır resimli anlatım için tıklayın!

Namazların hepsi birbirine benzer şekillerde kılınır. Aralarında çok küçük farklar vardır. Burada sabah namazının nasıl kılınacağını göstereceğiz.

SABAH NAMAZ NASIL KILINIR?

Abdest alır, kıbleye döneriz. “Niyet ettim Allah rızası için Sabah namazının sünnetini kılmaya” diye niyet ederiz. Hemen, “Allahuekber” diyerek tekbir getirir, ellerimizi bağlarız. Subhaneke duasını okuruz. Euzubesmele çekerek Fatiha Suresi'ni okuruz. Sonra bir zammı sure (Mesela Kevser Sûresi'ni) okuyup rukuya eğiliriz. Rükuda üç veya yedi kere “Subhanerabbiyelazîm” deriz. Doğrulurken “Semiallahülimenhamide, Rabbena lekel hamd” deriz. Sonra secdeye gider 1. ve 2. secdelerde “Subhanerabbiyela'la” deriz.

Ayağa kalkarız. Besmele çekip Fatiha'yı okuruz. Sonra yine bir zammı sure (mesela İhlas Sûresi'ni) okuruz. Daha önce olduğu gibi rüku ve secdelere gider, otururuz. Ettehiyyatü, Allahümmesalli, Allahümmebarik dualarını okuyarak önce sağa, sonra sola “Esselamualeyküm ve rahmetullah” diyerek selam verir namazın ilk iki rekat sünnetini bitiririz.

Selamdan sonra “Allahümem entesselamü ve minkesselam, tebarekteyazelcelali vel ikram” diyerek farz olan iki rekatı kılmaya kalkarız. Farzı kılmazdan önce erkekler kamet getirirler. Ve aynen sünneti kıldıkları gibi farzı da kılarlar.

Diğer namazlar da böyle kılınır. Yalnız niyetler değişir. Ayrıca yatsıdan sonra kılınan Vitir namazında 3. rekatta tekbir getirilerek kunut duaları okunur.

Namaz nasıl kılınır video izle


Namazı kasten terketmenin günahı çok büyüktür. Çeşitli hadislerde namaz kılmayanların Allah'ın gazabınâ uğrayacağı ve ebedî nimetlerden mahrum olacağı bildirilmiştir.

Müslüman çocuklar yedi yaşından itibaren namaz kılmasını öğrenirler. On yaşında artık namazlarını aksatmadan kılacaklardır. Asıl olarak farz olması için de akıl bülüğ çağına gelmiş olmaları gerekmektedir.

Namazı cemaatle kılmak, yalnız başına kılmaktan 27 derece daha faziletlidir. Her namaz için ezan okunur. Erkekler farz namazlardan önce kamet getirirler.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna