Namaz nedir farzları nelerdir
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Namaz nedir farzları nelerdir

Namaz nedir farzları nelerdir

   

Namaz nedir farzları nelerdir

Namaz yüce Allah'ımızın her müslümana farz kıldığı, farziyeti ayet ve hadislerle sabit kutsal bir ibadettir. Beş vakit namaz Peygamber Efendimize (sav) ve ümmetine Miraç'ta farz kılınmıştır.

Namazın Arapça karşılığı “Salat”dır. Salat lügatta: “Dua etmek, sığınmak, yalvarmak” gibi manalara gelir.

İslam dininde Allah'a ve Peygamberine imandan sonra verilen ilk emir namaz emri olmuştur. Kur'an-ı Kerim'in yüzden fazla yerinde namazdan bahsedilmiş ve bu İslâmın beş şartından İkincisi olarak zikredilmiştir.

Namaz kılmak çeşitli şart ve şekillerde bütün ilahi dinlerde mevcuttur. Her Peygamber ümmetine namazı emretmiş, onlara bunu öğretmiştir. Hz İbrahim bir yandan Kâbe'yi imar ederken bir yandan da: “Ulu Rabbim, beni de zürriyetimi de namazı dosdoğru kılanlardan eyle” diye dua etmiştir. (Sûre-i İbrahim, 40)

Namaz bugünkü şekliyle Peygamberimiz Hz Muhammed (sav) tarafından öğretilmiş ve kesinleşmiştir. Yüce Allah Peygamberimize: “Ümmetine namazı emret! Ona sımsıkı sarıl” buyurmuştur. (Taha: 132). Muhtelif ayetlerde namaz kılmanın Allah'a hakkıyla itaat etmek olduğu, namazları vaktinde ve eksiksiz kılanların ebedi nimetlere kavuşacağı, Allah'a itaatin namazla mümkün kılanların ebedi nimetlere kavuşacağı, Allah'a itiatın namazla mümkün olacağı ve namazı kasıtlı terketmenin insanları küfre götüreceği açıklanmıştır.

Peygamberimiz (sav): “Namaz dinin direğidir”, “Namaz gözümün nurudur”, “Namaz cennetin anahtarıdır” buyurmuştur.

Hiç bir ibadet namaz kadar önemli ve anlamlı değildir. Çünkü o bütünüyle bir nur ve kurtuluş vesilesidir. Hemen hemen bütün ibadetler namaz içinde toplanmış gibidir.

Cenab-ı Hak'la sırdaşlık yapmak, adeta O'nunla konuşmak ve O'nun huzuruna çıkmak demek olan namazın da, diğer ibadetlerde olduğu gibi çeşitli şart ve erkanları farz, vacip, sünnet ve mekruhları vardır. Bunların çok iyi bilinmesi gerekmektedir.

Namazın farzları onikidir. Bunların altısı namaza başlamadan, altısı da başladıktan sonra yerine getirilir. Namazın dışındaki farzlar şunlardır:

1— Namaz kılmak için abdest almak, gerekiyorsa bütün vücudumuzu yıkamak.

2— Vücudumuzda, yahut namaz kılacağımız yerde pislik
varsa onları temizlemek.

3— örtülmesi gereken azalarımızı örtmek.

4— Kıbleye doğru dönmek.

5— Namaz vakitlerine dikkat etmek ve her namazı vakti içinde kılmak.

6— Hangi namazı kılacaksak ona niyet etmek.

Namazın içindeki farzlar da şunlardır:

1— Namaza başlarken tekbir getirmek.

2— Kıyama durmak.

3— Namaz için gereken ayetleri okumak.

4— Rükûya eğilmek.

5— Secdeye gitmek.

6— Son rekatta Ettahiyyatu duasını okuyacak kadar
oturmak.

Her namazın kendine mahsus vakti vardır. Her namaz için ayrı ayrı niyet edilir.

Sabah namazı ikisi sünnet, ikisi farz olmak üzere dört rekattır. Öğle namazı 10, İkindi namazı 8, Akşam namazı 5, Yatsı namazının sonunda kılınan 3 rekat Vitir namazıyla birlikte Yatsı namazı 13 rekattır.

Günde beş vakit kılınan namazdan başka namazlar da vardır. Bunlar; Cuma Namazı, Bayram Namazı, Cenaze Namazı gibi namazlardır.

Cuma namazı öğle vakti kılınır. Dört rekat sünneti, iki rekat farzı, dört rekat son sünneti vardır. Mutlaka cemaatla kılınması gerekir. Cuma namazında hatibin okuduğu hutbeyi dinlemek farzdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna