Kunut duaları ve anlamları
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Dualar » Kunut duaları ve anlamları

Kunut duaları ve anlamları

   

Kunut duaları ve anlamları

Kunut duaları, yatsı namazından sonra kılınan ve vacip olan üç rekatlık vitir namazının üçüncü rekatında okunan dualardır. Hanefi mezhebine göre sadece burada ve bir de bazı hallerde (mesela bir fitne çıktığı, bir belaya uğrandığı zamanlarda) sabah namazının farzında okunabilir.

Kunut duaları, vitir namazının son rekatında, zammı sûreden sonra okunur. (Yani; yatsı namazından sonra kıldığımız üç rekat vitir namazının en son rekatı olan üçüncü rekatında.) Fatihadan sonra bir sûre okuyup bitirince tekbir alınıp sonra eller yine bağlanır ve bu kunut duâlarını okuruz.

Kunut Duaları şunlardır;

Kunut duası 1 arapça yazılışı
اَللَّهُمَّ اِنَّا نَسْتَعِينُكَ وَنَسْتَغْفِرُكَ وَنَسْتَهْدِيكَ وَنُؤْمِنُ بِكَ وَنَتُوبُ اِلَيْكَ وَنَتَوَكَّلُ عَلَيْكَ وَنُثْنِى عَلَيْكَ
الْخَيْرَ كُلَّهُ نَشْكُرُكَ وَلاَ نَكْفُرُكَ وَنَخْلَعُ وَنَتْرُكُ مَنْ يَفْجُرُكَ


Kunut duası 1 arapça okunuşu
“Allahümme innâ nesteînüke ve nestağfirüke ve nestehdike ve nü"minü bike ve netûbu ileyke ve netevekkelü aleyke ve nüsnî aleykel hayre küllehû neşkürüke ve lâ nekfuruke ve nahleu ve netrükü men yefcürük.

Kunut duası 1 anlamı
Allahım! Şüphesiz ki biz senden yardım, mağfiret ve hidayet isteriz. Seni tasdik eder, Sana tövbe eder, Sana itimat ederiz. Seni bütün hayırla öğer, Seni zikreder, Sana şükrederiz. Seni inkâr etmeyiz. Sana isyan edeni terkeder, ondan ayrılır ve onunla ilgimizi keseriz.

Kunut duaları 1 dinle


Kunut duası 2 arapça yazılışı
اَللَّهُمَّ اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَلَكَ نُسَلِّى وَنَسْجُدُ وَاِلَيْكَ نَسْعَى وَنَحْفِدُ نَرْجُو رَحْمَتَكَ وَنَخْشَى عَذَابَكَ اِنَّ
عَذَابَكَ بِالْكُفَّارِ مُلْحِقٌ


Kunut duası 2 arapça okunuşu
Allahümme iyyake na"ğbüdü ve leke nusalli ve nescüdü ileyke nes"a ve nahfidü, nercü rahmeteke ve nahşâ azabeke inne azâbeke bilküffari mülhık.”

Kunut duası 2 anlamı
Allahım! Biz ancak Sana ibadet eder ve senin manevi yakınlığına kavuşmak için çalışır, koşarız. Rahmetini umar, azabından korkarız. Şüphe yok ki Senin azabın kafirlere ulaşır.”

Kunut duaları 2 dinle

Bu duaları ezbere bilmeyenler, bir an önce öğrenmeye çalışmalı, bu arada vitir namazlarını kılarken bu dualar yerine “Rabbena atina” ayetini okumalıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna