Reyhane binti zeyd kimdir (Reyhane binti Şemun)
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Siyer » Reyhane binti zeyd kimdir (Reyhane binti Şemun)

Reyhane binti zeyd kimdir (Reyhane binti Şemun)

   

Reyhane binti zeyd kimdir (Reyhane binti Şemun)

Reyhane binti Şemun, Peygamber efendimizin (sav) câriyesi iken müslüman olan hanımıdır. Hazret-i Reyhane sakin, temiz karaktere sahip, yumuşak huylu bir hanımefendi idi. Nesebi (silsilesi), Reyhâne binti Şem'ûn İbn-i Yezîd veya Reyhâne binti Zeyd İbn-i Amr İbn-i Hânefe bin Şem'ûn bin Yezîd'tir. Peygamber efendimizden önce vefat ettiği için naklettiği hadis-i şerif yoktur.  

Reyhane binti Şemun (Reyhane binti Zeyd), Kurayzaoğulları kabilesindendir. Peygamber efendimiz Hendek Savaşı'ndan sonra 5 (m. 626) senesinde Medine'nin dışında bulunan ve bir kaleye sığınan Beni Kureyza Yahudilerinin üzerine yürüdü. Çünkü bunlar orada devamlı huzûrsuzluk kaynağı oluyorlardı. Beni Kureyza Yahudilerinin bulunduğu kale; muhasara ve kuşatmadan sonra Müslümanların eline geçti. İçinde bulunan Yahudiler malları, mülkleri, çocukları ve kadınları ile birlikte ganîmet olarak alındılar. Reyhane binti Semun, bu kabile ile yapılan savaştan sonra esir edildi ve Hz. Peygamber'in (sav) câriyesi oldu. Bir müddet tereddüt geçirdikten sonra İslâm'ı kabul etti. Ancak Hz. Peygamber'in (sav) teklifine rağmen hür olmayı istemedi.

Reyhane binti Şemun, Vedâ haccından kısa bir süre sonra hicrî 10 yılında vefat etti ve Bakî kabristanlığına defn edilmiştir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna