Hz Mariye hayatı
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Siyer » Hz Mariye hayatı

Hz Mariye hayatı

   

Hz Mariye hayatı

Mariye annemiz (Mariye bint Şem'ûn), Babası Mısır'ın Kıbtî denilen yerli halkından, annesi ise hıristiyan bir Rum'dur. Mısır'da Ensina ülkesinde Eşmünin'in karşısında ve Nil nehrinin doğu kıyısındaki Hafn adı verilen köyünde dünyaya gelmiştir.

Hz Mariye, Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (sav)'in Hicretin 7. yılında komşu ülkelere gönderdiği İslâm'a davet mektuplarının ardından Mısır mukavkısı tarafından Resûlullah'a (sav) diğer hediyelerle birlikte câriye olarak gönderilmişti. Mâriye, Mısır'dan Medine'ye gelirken yolda İslâm'ı tanıdı ve müslüman oldu. Hz. Hatice (rah) dışında hiçbir hanımından çocuğu olmayan Allah Rasûlü'nün (sav) Hicretin 8. Yılının Zilhicce ayında (Nisan 630) Mâriye'den (rah) İbrahim adında bir oğlu dünyaya gelince ümmül-veled statüsüne geçerek hürriyetine kavuştu.

Genç, aynı zamanda güzel bir hanım olan Mâriye'nin (rah)  kısa süre sonra Hz. Peygamber'e (sav) bir erkek çocuğu vermesi, Allah Rasûlü'nün (sav) de Mâriye'ye (rah) daha çok ilgi göstermesi başta Hz. Âişe (r.anha) olmak üzere diğer hanımlarının kıskanmalarına sebep olmuştur. Nitekim Hz. Âişe (rah), Mâriye'yi (rah) kıskandığını şu sözleriyle itiraf eder: “Mâriye'yi hiçbir kadından daha fazla kıskanmadım. Kıvırcık saçlıydı. Allah elçisi onu beğenmişti. Geldiği zaman Hz. Peygamber (sav) onu Ensârdan Hârise b. Numan'ın (ra) evine yerleştirmişti. Böylece o, benim komşum olmuştu. Rasûlüllah (sav), bütün gün boyunca onun yanında kalıyordu. Ben bu durumdan acizlenip şikayete başlayınca onu Medine'nin Âliye denilen yukarı mahallesine taşıdı. Ancak burada da onun yanına sık gidip geliyordu. Daha sonra da Allah ona bir çocuk verdi, halbuki bizi bundan mahrum bırakmıştı”.

Çocuk, Medine civarında yaşayan sütanneye verildi. İbrahim, çocuk yaşında sütannesinin evinde vefat et­ti. Onun ömrüyle ilgili olarak değişik rivayetler vardır. Bazıları vefatında 15 aylık olduğunu, bazıları 2.5 aylık ve diğerleri 1 yıl 10 aylık olduğunu söylerler. Hz. Âişe'nin (rah) rivayetine göre İbrahim 17 veya 18 ay yaşamış, vefat edince de Cennetü'l-Bakî'ye defnedilmiştir.

Hz Mâriye (rah) annemiz, Hicretin 16 yılının Muharrem ayında Medine'de vefat etti. Cenaze namazı halîfe Hz. Ömer (ra) tarafından kıldırıldıktan sonra Bakî mezarlığına defnedildi.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna