Hz Meymune kimdir
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Siyer » Hz Meymune kimdir

Hz Meymune kimdir

   

Hz Meymune kimdir

Meymune binti Haris (ra) Amir b. Sa'saa kabilesinden Hâris'in kızıdır. Meymune binti Haris, iki cihan serveri Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (sav)'in son eşidir.  Asıl adı Berre iken, Hz. Peygamber (sav) onunla evlenmesinin ardından ismini “cömert, dürüst ve itaatkâr” anlamına gelen Meymûne olarak değiştirdi.

Hz Meymune, Peygamber Efendimizin (sav) önceki eşlerinden Zeynep bint Huzeyme'nin anne bir kardeşidir. Hz Meymûne'nin hepsi de çeşitli kabilelerin ileri gelenleriyle evlenmiş sekiz kız kardeşi vardı. Annesi Hint binti Avf İbni Züheyr ibni Hâris'dir. Halk arasında büyük itibara sahipti. Ona, “İhtiyar kadınların en talihlisi” denirdi. Annesi Hind kadar asil damatlara sahip hiçbir Arap kadınının olmadığı söylenirdi. Resûlullah (sav) ile evlendiğinde otuz altı yaşındaydı ve daha önce iki kere evlenmişti. Hz Peygamber'den (sav) çok sayıda hadis rivayet etmiştir.

Peygamber efendimiz (sav), Meymûne annemizin üç kız kardeşine “Mü'min Kardeşler” diye iltifat ederdi. Bunlardan Zeynep binti Huzeyme (r.a.), Efendimizle, Ümmü'l-Fadl Lübâbetü'l-Kübrâ (r.a.), Hz. Abbas ile, Esma binti Umeys (r.a.) da Cafer ibni Ebi Tâlib ile evliydi. Diğer kardeşleri Selma binti Umeys Hz. Hamza ile Hz. Halid İbni Velid'in annesi Lübabetu's-Suğra Velid İbni Muğire ile, Esma binti Hâris, Übey İbni Halef ile Azze binti Hâris Ziyad ibni Abdullah ile evliydi. Hepsi de toplumun ileri gelen şahsiyetleriydi. Hizmetleriyle, şecaat, cesâret ve kahramanlıklarıyla halk arasında itibar kazanmış kişilerdi.

Meymûne annemiz Resûlullah Efendimiz'in son nikâhlısı olduğu gibi hanımlarının da en son vefat edeniydi. 51 hicri yılda seksen yaşlarında iken bir Hac dönüşü Mekke'de hastalandı. Kendisini şehrin dışına çıkartmalarını istedi. Zira Resûlullah, onun Mekke dışında vefat edeceğini haber vermişti. Tenim'e yakın “Serif” denen yere gelince ruhunu teslim etti. Efendimiz'le evliliği de burada gerçekleşmişti. Cenaze namazını yeğeni Abdullah İbni Abbas (r.a.) kıldırdı. Serifte defnolundu. Yolda onun tabutu taşınırken İbni Abbas (r.a.): “Ona yumuşaklıkla muâmele edin. Onu sarsmayın, sallamayın, edeple yola devam edin. Çünkü o annenizdir.” hatırlatmalarında bulundu.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna