Peygamber efendimizin duaları
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Dualar » Peygamber efendimizin duaları

Peygamber efendimizin duaları

   

Peygamber efendimizin duaları

Peygamber efendimizden dualar (Peygamber efendimizden dua örnekleri) bu sayfada derledik. İşte Peygamber efendimizin duaları.

“Allah'ım! Doğru söyleyen bir dil ve teslim olmuş bir kalp lütfetmeni niyaz ediyorum” (Tirmizî, “Daavât”, 23).

“Ya Rabbi! Sen affedicisin. Affetmeyi seversin. Beni affet” (İbn Mâce, “Duâ”, 5).

“Allah'ım! Senden hidayet, takvâ, iffet ve zenginlik niyaz ediyorum” (Müslim, “Duâ”, 72).

“Ey kalplere egemen olan Allah'ım! Kalbimi dininde sabit kıl” (Tirmizî, “Daavât”, 124).

“Allah'ım! Zulmetmekten ve zulme uğramaktan sana sığınırım” (Nesâî, “İstiâze”, 14).

“Allah'ım! Günahlarımı, bilgisizlik yüzünden yaptıklarımı, haddimi aşarak işlediğim kusurlarımı, benden daha iyi bildiğin bütün hatalarımı bağışla” (Buhârî, “Daavât , 60).

“Ey Allahım kötü ahlâklı olmaktan, kötü işler yapmaktan ve yanlış inançlara sapmaktan sana sığınırım.” (Tirmizî, “Dua”, 126)

“Allahım verdiğin nimetin yok olup gitmesinden, verdiğin sağlığın bozulmasından, ansızın vereceğin cezadan ve senin kızgınlığını üzerime çekecek her şeyden sana sığınırım.” (Müslim, “Zikir”, 96)

“Allahım! Fayda vermeyen ilimden, ürpermeyen kalpten, doymayan nefisten, kabul olunmayan duadan sana sığınırım.” (Müslim, “Zikir”, 73)

“Ey Rabbim! Beni, iyilik ettiği zaman sevinen, kötülük ettiği zaman pişman olanlardan eyle. (İbn Mace, “Edep”, 57)

Allah'ım! Acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, ihtiyarlayıp ele muhtaç olmaktan ve kabir azabından sana sığınırım. Allah'ım! Bana sana karşı gelmekten sakınma duygusu kazandır. Nefsimi günahlardan arındır; çünkü onu en iyi arındıracak olan sensin. Nefsimin sahibi ve efendisi sensin. Allah'ım! Faydasız bilgiden, ürpermeyen kalpten, doymak bilmez nefisten, kabul olmayacak duadan sana sığınırım” (Müslim, “Zikir”, 73; Nesâî, “İstiâze”, 13,65).

“Allah'ım! Senden senin sevgini ve beni sana yakın kılacak herkesi sevmeyi bana nasip etmeni niyaz ediyorum” (Tirmizî, “Daavât”, 73).

“Allahım! Beni, güzellikler işleyip müjdesine nâil olanlardan, kötülük işlediklerinde de bağışlanma dileyenlerden eyle!” (İbn Mâce, “Edeb”, 57).

“Allahım nefsimi sana teslim ettim. Yüzümü sana çevirdim, işimi sana havale ettim. Rızanı umarak, azabından korkarak sırtımı sana dayadım. Sana sığındım. Senden başka sığmak, senden başka dayanak yoktur. Allahım indirdiğin kitabına, gönderdiğin peygamberine iman ettim.” (Buharî, “Deavat”, 7)

“Ey Allahım seni sevmeyi, sevdiklerini sevmeyi ve sevgine ulaştıracak işleri nasip etmeni senden dilerim. Ey Allahım sevgini bana, nefsimden, ailemden ve soğuk sudan daha sevgili kıl.” (Tirmizî, “Dua”, 73)

“Allahım, bize dünyada ve ahirette güzel şeyler ver.” (Müslim, “Zikir”

“Allahım beni bağışla, bana merhamet et, rızanı kazandıracak işler yaptır, bana afiyet ve hayırlı rızk ver.” (Müslim, “Zikir”, 35)

“Allahım beni doğru yola ilet ve o yolda başarılı kıl.” (Müslim, “Zikir”, 78)

"Yâ Rabbi, muhakkak ki ben kendime çok zulmettim; yani çok günâh işledim. Günahları ise ancak sen afv ü mağfiret edersin. Hakkıyle gafûr ve rahîm ancak sensin. Beni kendi indinden bir fazl u keremle afv ü mağfiret eyle ve bana lutf u ihsanınla merhâmet eyle. Yani benim istihkakım olmayarak mahza fazl u kereminle cehennemden halâs edip cennet ve cemâline kavuştur." (Buhârî, Ezân, 149, Deavât, 16)

“Allah'ım! Bedenime sağlık ver, gözüme sağlık ver, sağlığı benim varisim kıl (son nefesime kadar beni sağlıklı eyle). Halîm ve kerîm olan Allah'tan başka ilah yoktur. Ulu arşın sahibi Allah'ı noksan sıfatlardan tenzih ederim. Her türlü övgü âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur”

“Allah'ım! Bana öğrettiğin ilim ile beni faydalandır, bana fayda verecek ilmi öğret ve benim ilmimi artır. Her hâl üzere Allah'a hamd olsun. Cehennem ehlinin halinden Allah'a sığınırım.”

“... Allah'ım! Nefsime takvasını (günahlardan sakınma duygusu) ver ve onu (her türlü günahtan) temizle, Sen temizleyenlerin en hayırlısısın. Onun koruyucusu ve efendisi de sensin..”

“Ey Allah'ım! Senin rahmetini umuyorum, beni göz açıp kapayıncaya kadar (da olsa) nefsimle başbaşa bırakma. Halimi tümüyle düzelt, Senden başka ilâh yoktur.”

“Allah'ım! Harama bulaşmaktansa, helalinle yetineyim. Beni lütfunla (zengin kılarak) Senden başkasına muhtaç etme.”

Allah'ım! Ben zayıfım, zaafımı Sen'in rızâ-yı şerîfini kazanma husûsunda kuvvetlendir. Nâsiyemden tutarak beni hayra sevkeyle! İslâm'ı rızâmın en son noktası kıl!

“Allah'ım! Beni, iyilik yaptığında sevinen, kötülük yaptığında ise hemen hatasını anlayıp istiğfâr eden kullarından eyle!” (İbn-i Mâce, Edeb, 57; Suyûtî, el-Câmiu's-sağîr, no: 1462)

“Ey kalbleri çekip çeviren Rabbim! Kalbimi dînin üzere sâbit kıl.” (Tirmizî, Deavât, 85)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna