Yatağa girince okunacak dua
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Dualar » Yatağa girince okunacak dua

Yatağa girince okunacak dua

   

Yatağa girince okunacak dua

Gece yatağa girince okunması gereken dualar varmıdır? Peygamber Efendimiz (sav) yatağa girince nasıl dua ederdi? İşte yatağa girince okunan dua / dualar.

Berâ bin Âzib'den Allah ondan razı olsun naklettiği Hadis-i Şerif'te şöyle diyor. Allah Rasûlü Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu;

Sana yatacağında söyleyeceğin bazı duâlar öğreteyim mi? Onları söylediğin gece ölürsen fıtrat üzere tertemiz ölürsün, sabaha çıkarsan hayır kazanmış olarak sabahlamış olursun;

"Allah'ım irademi sana teslim ettim, yönümü sana çevirdim, senden korkup seni isteyerek işlerimi sana bıraktım, sırtımı sana dayadım, senden kaçıp kurtulmak ancak sana dönmekle mümkündür. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin peygambere iman ettim.”

Berâ diyor ki: "Ben gönderdiğin Rasûle dedim..." Bunun üzerine Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem göğsüme vurdu ve; "gönderdiğin peygambere" de buyurdu. (Tirmizi)

Yine Rafi' bin Hadîç'ten Allah ondan razı olsun naklettiği Hadis-i Şerif'te, Allah Rasûlü sallalahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

Sizden biriniz yatağına girince sağ yanı üzere yatıp şöyle desin.

"Allah'ım irademi sana teslim ettim yönümü sana çevirdim. Sırtımı sana dayadım. İşlerimi sana bıraktım. Senden kaçıp kurtulmak ancak sana dönmekle mümkündür. Senin kitabına ve elçine iman ettim." O kişi bunu söylediği gece ölürse Cennete girer (Tirmizi)

Enes bin Mâlik'te, Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem, yatağına girdiğinde şöyle duâ ederdi:

"Bizi yedirip doyuran bizi içirip kandıran, ihtiyaçlarımızı gideren ve bizi meskenlerimizde barındıran Allah'a hamdolsun. İhtiyaçlarını karşılayacak kimsesi olmayan ve barınak yeri olmayan nice kimseler vardır." (Tirmizi)

Ebû Saîd el Hudrî'den Allah razı olsun şöyle dedi: Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

Her kim yatağına girdiğinde üç kere: "Kendisinden başka gerçek ilah bulunmayan, daima diri ve başkasına ihtiyacı olmayan yüce Allah'tan bağışlanmamı ister, O'na tevbe edip O'na yönelirim." Bu duâyı yaparsa Allah o kimsenin günahlarını denizin köpükleri kadar olsa da, ağaçların yaprakları sayısı kadar olsa da, çöllerin kumları sayısı kadar olsa da, dünya günleri sayısınca olsa da bağışlar. (Tirmizi)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna