Seyyidül istiğfar duası ve anlamı
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Dualar » Seyyidül istiğfar duası ve anlamı

Seyyidül istiğfar duası ve anlamı

   

Seyyidül istiğfar duası ve anlamı

İstiğfar, Bağışlanma ve af isteğinde bulunma demektir. Diğer bir ifade ile İstiğfar: işlediği kusurundan dolayı rahatsız olup Allah'tan mağfiret, bağışlanmak istemektir. Estağfirullah (Allah'tan bağışlanma dilerim.), Estağfirullah elazim (Yüce Allah'tan bağışlanma isterim.) şeklindeki dua cümlelerini okuma anlamınada gelmektedir.

Şeddad bin Evs (radıyallahu anh)'dan Allah razı olsun, rivayetine göre Peygamber Efendimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuşlardır: İstiğfar etmenin en güzelini sana öğreteyim mi? buyurdu ve

اَللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لاَ اِلَهَ اِلاَّ اَنْتَ خَلَقْتَنِي وَأَنَا عَبْدُكَ وَاَنَا عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ* اَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَيَّ وَأَبُوءُ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لِي فَإِنَّهُ لاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ اِلاَّ أَنْتَ

Seyyidül İstiğfar Duası Okunuşu
Allahümme ente Rabbî lâ ilâhe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene âlâ ahdike ve va'dike mesteta'tü eûzü bike min şerri mâ sana'tü ebûu leke bi-ni'metike aleyye ve ebûu bi-zenbî fağfir lî feinnehû lâ yağfirü'z-zünûbe illâ ente.

Seyyidül İstiğfar Duası Anlamı
Allah'ım! Sen benim Rabbimsin, senden başka ilah yoktur. Beni sen yarattın. Ben senin kulunum. Ben gücüm yettiğince sana verdiğim söz ve vadimi yerine getirmeye çalışıyorum. Yaptığım işlerin kötülüğünden sana sığınırım. Bana verdiğin nimetlerini itiraf ediyorum. Beni bağışla. Zira günahları ancak sen bağışlarsın.

Sizden her kim bunu akşamleyin söyle sabaha varmadan da ölürse Cennet kendisine vacip olur. Sabah söyle ve akşama varmadan da ölürse yine o kimseye Cennet vacip olur. (Tirmizi 3393)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna