Peygamberlerin özellikleri nelerdir
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Peygamberlerin özellikleri nelerdir

Peygamberlerin özellikleri nelerdir

   

Peygamberlerin özellikleri nelerdir

Peygamber; Allah (c.c.)'in insanlara doğru yolu göstermek üzere görevlendirdiği, her türlü ahlâk güzelliğine sahip seçkin insanlardır. Peygamberler, Allah'ın kendilerine vahyettiklerini insanlara duyurur, Allah ile kullar arasında elçilik yaparlar. Peygamberler, Allah'tan vahiy alan ve bu vahiyleri insanlara ileten (tebliğ eden) kişilerdir. Tebliğ görevi kapsamında insanlara Allah'ın âyetlerini okumuş; kitabı, hikmeti ve bilmedikleri şeyleri öğretmişlerdir.

Peygamberlerin Özellikleri

İnsandırlar. Dünya ve âhiret hayatında mutluluk yollarını kendilerinden öğrendiğimiz peygamberler, bizim gibi insandırlar; ulûhiyyet vasıfları taşımazlar. Onlar da yerler, içerler, uyurlar, evlenip çoluk çocuk sahibi olurlar. Çarşı ve pazarlarda gezerler. Bütün bu İnsanî özellikler, onlar için bir kusur değildir. Aksine,
insanlarla ilişki kurarak aldıkları ilâhi vahiyleri onlara tebliğ etmelerine ve kendilerinin rehber kabul edilmelerine daha uygundur.

Allah tarafından seçilmişlerdir. Bir insanın üstün ahlâkî meziyetleri, çok ibadet etmesi gibi birtakım nitelikleri onu peygamberlik mertebesine eriştirmez. Allah, lutfuyla bu görev için kimi insanları kendisi seçer.

Vahiy alır ve tebliğ ederler. Peygamberlerin hepsi, kendi iradelerinin dışında ve diğer insanlar tarafından tecrübe edilmesi mümkün olmayan bir şekilde Allah'tan vahiy alırlar. Her peygamber aldığı vahyin tamamını, eksiksiz bir şekilde ve aldığı haliyle insanlara ulaştırmıştır.

Günah işlemekten korunurlar. Tebliğ ettiği ilâhı emirlere uymak hususunda örnek olmakla görevlendirilen peygamberler, günah işlemekten korunmuşlardır. Peygamberler, Allah'a olan yakın mertebesindeki imanları ve derin sevgileri sayesinde O'nun buyruklarına itaat edip yasaklarından kaçınırlar. Peygamberlikten önce ve sonra, büyük veya önemli sayılabilecek bir günahı kasten işlemeyen peygamberler, unutarak ya da yanılarak küçük günahlar işlemiş olabilirler. Ancak yapılan İlâhî uyarının ardından kendi iradeleriyle hatalarından dönmüş ve tövbe etmişlerdir.

Doğru sözlü ve güvenilirdirler. Peygamberler her konuda doğru (sıdk) ve her alanda insanlara güven vericidirler (emanet). İlâhî emaneti ulaştırmakla görevli olan peygamberlerin bu doğrulukları ve güven telkin edicilikleri, onları her türlü ihanet, yalan ve zulümden uzak tutmuştur; davranışlarına ölçü, hükümlerine adalet getirmiştir.

Son derece akıllı ve zekidirler. Peygamberler aklî yetenek bakımından toplumlarmın önde gelenlerinden ve zeki kimselerdir. Böylelikle Allah'tan aldıkları vahyi iletirlerken muhataplarından gelen itirazlara, onların akıllarına hitap edecek karşılıklar vermişlerdir.

Peygamberlerin Özellikleri kısaca

- Sıdk doğru olmak doğruluktan ayrılmamak
- Emanet güvenilir olmak emin olmak
- İsmet günahtan korunmuş olmak günah işlememek
- Fetanet peygamberler çok zeki ve akıllıdır.
- Tebliğ peygamberlerin Allahü teâlâ"nın elçisi olarak insanlara onun yasaklarını duyurur uyarır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna