Kısas nedir kısaca
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Kısas nedir kısaca

Kısas nedir kısaca

   

Kısas nedir kısaca

Kısas lügatta “Kötü bir fiilin bir suçun misliyle, o suçu işleyen kimseyi cezalandırmak, manasına gelir. Tekrar belirtmek gerekirse; Kısas, cinayette ödeşmek, bir suç işleyenin aynı cinsten bir ceza ile cezalandırılması, öldürme veya yaralamada, suçluya aynı şeyin yapılması. Kasten adam öldürene veya yaralayana İslâm hukukunun uyguladığı bir cezadır.

Mesela birini haksız yere öldüreni öldürmek, yaralayanı aynı tarzda yaralamak kısastır. Bu yüce Allah'ın insanlar arasında koyduğu adil bir hükümdür. Kur'an-ı Kerim'de: Kısasda sizin için hayat vardır. Ey gerçek akıl sahipleri gerek ki haksız yere adam öldürmekten sakınınız” buyurulur (Bakara: 179).

Kısas, Kur'an, sünnet ve icma ile sabittir. Sevgili Peygamberimiz “Öldüreni öldürünüz” buyurmuşlardır.

Kısas ile insanlar kötülükten uzaklaştırılmış, günahların önüne geçilmiş olur. Eğer kısas helal olmasaydı bugünkü cahiliye toplumlarında olduğu gibi isteyen istediği kimseyi öldürür, yaralar veya sakat bırakabilirdi.

Kısas İle İlgili ayetler

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

Ey iman edenler, öldürülenler hakkında size kısas yazıldı (farz kılındı). Özgüre karşı özgür, köleye karşı köle ve dişiye karşı dişi. Fakat kimin (hangi katilin) lehine, onun (maktulün) kardeşi (varisi veya velisi) tarafından bağışlanırsa, artık (yapılması gereken) örfe uymak (ve) ona (maktulün varis veya velisine) güzellikle (diyet) ödemektir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve bir rahmettir. Artık kim bundan sonra tecavüzde bulunursa, onun için elem verici bir azap vardır. (Bakara Suresi, 178)

Ey temiz akıl sahipleri, kısasta sizin için hayat vardır. Umulur ki sakınırsınız. (Bakara Suresi, 179)

Eğer ceza verecekseniz, size verilen cezanın misliyle ceza verin ve eğer sabrederseniz, andolsun bu, sabredenler için daha hayırlıdır. (Nahl Suresi, 126)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna