Oruç hakkında bazı bilgiler
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Oruç hakkında bazı bilgiler

Oruç hakkında bazı bilgiler

   

Oruç hakkında bazı bilgiler

Oruç, mükellef olan erkek ve kadınların, imsak vaktinden iftar vaktine kadar, Allah rızasını kazanma amacıyla, bilinçli olarak hiçbir şey yememesi, içmemesi ve cinsel ilişkide bulunmamasıdır. Diğer bir ifade ile Oruç; niyet ederek tan yerinin ağarmaya  başlamasından itibaren, akşam güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve karı/koca ilişkisinde bulunmamaktır.

İşte Oruç ile ilgili bazı bilgiler

• Ramazan bayramının birinci günü ile kurban bayramının dört gününde oruç tutmak tahrîmen mekruhtur. Şafiî mezhebinde ise haramdır.

• Hayız ve nifas halindeki kadınların oruç tutması haramdır.

• Başlanmış bir ramazan orucunu mazeretsiz bozan bir kişinin orucunu kaza etmesi ve kefaret ödemesi gerekir. Şafiî mezhebinde başlanmış oruç cinsel münasebet ile bozulmuşsa kefaret gerekir. Yeme içme ile bozulduğunda kefaret gerekmez. Orucun kefâreti bir köle âzat etmek, bu mümkün değilse aralıksız olarak iki ay oruç tutmak, buna güç yetirilemiyorsa 60 fidye ödemektir.

• Ramazan orucu, nâfıle oruç ve günü belirlenmiş adak orucu için akşamdan başlayarak oruç tutulacak günün kuşluk vakti çıkana kadar niyet edilebilir. Şâfiî mezhebine göre farz orucun niyeti imsak vaktine kadardır. Sonraya bırakılamaz.

• Kazâ orucu, kefâret orucu ve günü belirlenmemiş adak orucu için akşamdan başlayarak oruç tutulacak günün imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır.

• Ramazan orucunda her gün için ayrı ayrı niyet edilir.

• Oruç tutmak kişinin sağlığına zarar verecek veya onu ciddi anlamda sıkıntıya sokacaksa şu durumlarda ramazan orucu kazaya bırakılabiliri yolculuk, hastalık, hamilelik, çocuk emzirme, yaşlılık, zor ve meşakkatli bir işte çalışıp başka bir iş bulma imkânının bulunmaması.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna