Peygamber Efendimizin okuduğu İftar duası
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Dualar » Peygamber Efendimizin okuduğu İftar duası

Peygamber Efendimizin okuduğu İftar duası

   

Peygamber Efendimizin okuduğu İftar duası

Rahmet ve bereket ayı mübarek Ramazan ayı başladı. Bu mübarek ayda edilen dualar, yapılan ibadetler büyük değer taşıyor. Bizde oruç anlamı ve iftar sofrasında yapılacak dua'yı bu sayfada derledik. İşte Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (sav)'in iftar sofrasında okuduğu İftar duası ve anlamı.

Oruç, mükellef olan erkek ve kadınların, imsak vaktinden iftar vaktine kadar, Allah rızasını kazanma amacıyla, bilinçli olarak hiçbir şey yememesi, içmemesi ve cinsel ilişkide bulunmamasıdır.

Allah'ın bize emrettiği bütün ibadetleri yaparken asıl amacımız Allah'ın rızasını kazanmaktır. Ancak bizleri yaratan Rabbimiz, bizlere emrettiği ibadetlerde hiç şüphesiz hem birey hem de toplumla ilgili birçok fayda da varetmiştir. oruç da böyledir.

Peygamber Efendimiz (sav) iftar duasına çok önem vermiştir. Öyle ki; Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (sav), tüm Müslümanlara bu duanın reddolunmayacağını müjdelemiştir. Hz. Muhammed bir hadiste iftar duasının hikmeti ile ilgili şunları bildirmiştir.

Üç kimsenin duası reddolunmaz” iftar sırasında oruçlunun duası, adil hükümdarın duası, mazlumun duası. Allahü Teala bu duaları semaya yükseltir, gökyüzünün kapılarını açar ve” izzet ve cemalime yemin olsun ki, bir süre sonra da olsa, sana yardım edeceğim” diye yemin eder.''

Peygamberimiz salallahu aleyhi vesellem orucunu hurmayla açardı, şayet hurma bulamazsa su ile açmayı tercih ederdi.

İşte Peygamber Efendimiz'in iftar duası (İftarda yapılacak dua)

اَللّهُمَّ لَكَ صُمْتُ وَ بِكَ آمَنْتُ وَ عَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَ عَلَى رِزْقِكَ أَفْطَرْتُ

İftar Duası Arapça okunuşu: Allahumme leke sumtu ve bike amentu ve aleyke tevekkeltu veala rizkike eftertu.

İftar Duası anlamı: Allah'ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, Senin verdiğin rızıkla orucumu açtım.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna