Cemaatle namaz nasıl kılınır / VİDEO
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Cemaatle namaz nasıl kılınır / VİDEO

Cemaatle namaz nasıl kılınır / VİDEO

   

Cemaatle namaz nasıl kılınır / VİDEO

Cemaatle namaz, camilerin, ezan sesinin ve bu sesle camiye koşan insanların varlığı orada müslümanların yaşadığının göstergesidir. Peygamberimizin (sav) terketmediği sünneti, müslüman toplumun şiârıdır cemaatle namaz... Nitekim Peygamberimiz (sav) cemaatle kılınan namazın tek başına kılınan namazdan yirmi yedi kat daha faziletli olduğunu müjdelemiştir (Buhârî, “Ezan”, 30; Müslim, “Mesâcid”, 249).

Cuma namazı ve bayram namazları sadece cemaatle kılınabilir. Beş vakit namazın farzları ile cenaze namazının cemaatle kılınmaları esastır. Ancak bireysel olarak kılınmaları da mümkündür. Cemaatle namaz kılarken imam olacak kişide şu şartlar aranır:

• Müslüman olmak

• Ergenlik çağına girmiş olmak

• Akıl sağlığı yerinde olmak

• Erkek olmak

• Kur'an-ı Kerîm'den namazı kıldıracak kadar ezberi olmak ve bunları anlaşılır şekilde telaffuzuna dikkat ederek okuyabilmek.

• Abdestle ilgili bir özrü olmamak (sürekli burun kanaması, idrarını tutamamak vb.)

• Kekemelik veya bazı harfleri yanlış telaffüz etmek gibi bir özrü bulunmamak.

Cemaatle Namazın Kılınışı

Cemaatle namaz kılarken, kişi sünnet namazlarını kendisi kılar, sadece farz namazlarda imama uyar.

• Hangi namaz kılınacaksa o namaz için niyet edilir ve o namaz için imama uyulur.
“Niyet ettim Allah rızası için …… namazını kılmaya uydum hazır olan imama” (boş olan yerlere hangi namazı kılıyorsak o söylenir.)

• İmamın başlama tekbiri ile cemaat de tekbir alır, sonra eller bağlanır.

• Cemaat Sübhâneke duasını içinden okur. Daha sonra hiçbir şey okumadan imamı dinler veya imamın içinden okuduğu vakitlerde imamı bekler. Şâfiî mezhebine göre imam açıktan da okusa içinden de okusa cemaat Fatiha sûresini içinden okur.

• İmam tekbirleri yüksek sesle söyler, cemaat de içinden “Allahüekber” diyerek imamın ardından rükûya eğilir ve secdeye varır.

• Rükûda, secdede ve ayakta teşbihleri imam da cemaat de içinden okur.

• İlk ve son oturuşta duaları imam da cemaat de içinden okur.

• imam yüksek sesle “es-selâmü aleyküm ve rahmetullah” diyerek selâm verir. Cemaat de içinden “es-selâmü aleyküm ve rahmetullah” diyerek imamın ardından selâm verir.

Cemaatle Namazın Kılınışı Video


Cemaatle Namazın Kılınışı Video 2

Cemaatle Namaz ile İlgili Hadis-i Şerifler

Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Bir kimsenin câmide cemaatle kıldığı namaz, işyerinde ve evinde kıldığı namazdan yirmi küsur derece daha sevaptır. Şöyleki bir kişi güzelce abdest alır, sonra başka hiçbir maksatla değil, sadece namaz kılmak üzere câmiye gelirse, câmiye girinceye kadar attığı her adım sebebiyle bir derece yükseltilir ve bir günahı bağışlanır. Câmiye girince de, namaz kılmak için orada durduğu sürece, tıpkı namaz kılıyormuş gibi sevap kazanır. Biriniz namaz kıldığı yerden ayrılmadığı, kimseye eziyet etmediği ve abdestini bozmadığı müddetçe melekler:

Allahım! Ona merhamet et!

Allahım! Onu bağışla!

Allahım! Onun tövbesini kabul et! diye ona dua ederler.” (Buhârî, Salât 87, Ezân 30, Büyû` 49; Müslim, Tahâret 12, Mesâcid 272. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 48; İbni Mâce, Tahâret 6, Mesâcid 14)

******

Cündeb İbni Abdullah radıyallahu anh'den  rivâyet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Sabah namazını cemaatle kılan kimse Allah'ın güvencesindedir. Sakın Allah, güvencesi altında olan bir şeyden dolayı sizi takibe almasın. Çünkü Allah güvence verdiği bir şeyden dolayı kimi takib ederse, onu yakalar sonra da onu yüzüstü cehennem ateşine atar.” Müslim, Mesâcid 261, 262. Ayrıca bk. Tirmizî, Salât 51, Fiten 6; İbni Mâce, Fiten 6

******

İbni Ömer radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Cemaatle kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir.”

Buhârî, Ezân 30; Müslim, Mesâcid 249. Ayrıca bk. Nesâî, İmâmet 42; İbni Mâce, Mesâcid 16

******

Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Bir kimsenin cemaatle kıldığı namazın sevabı, evinde ve çarşı pazarda kıldığı namazdan  yirmi beş kat daha fazladır. O kimse abdestini güzelce alıp, sonra sadece namaz kılmak maksadıyla mescide giderse attığı her adım sebebiyle bir derece yükseltilir, bir hatası da silinir. Namazını kıldıktan sonra abdestini bozmadan namaz kıldığı yerde kaldığı müddetçe, melekler ona:

Allahım! Ona rahmetinle muamele et, ona acı! diyerek dua etmeye devam ederler. O kimse  namazı beklediği sürece namazda imiş gibidir.”  (Buhârî, Ezân 30; Müslim, Mesâcid 272. Ayrıca bk. Buhârî, Salât 87, Büyû" 49; Ebû Dâvûd, Salât 48; İbni Mâce, Tahâret 6, Mesâcid 14)

******

Kendisine Amr İbni Kays da denilen meşhur müezzin Abdullah İbni Ümmü Mektûm radıyallahu anh :

–Yâ Resûlallah! Muhakkak ki Medine'nin zehirli haşereleri ve yırtıcı hayvanları çoktur, dedi. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:

– “Hayye "ale's-salâh, hayye "ale'l-felâh'ı işitiyor musun? Öyleyse mescide gel” buyurdu. (Ebû Dâvûd, Salât 47. Ayrıca bk. Nesâî, İmâmet 50)

******

Ebu'd-Derdâ radıyallahu anh  şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i:

“Bir köy veya kırda üç kişi birlikte bulunur da namazı aralarında cemaatle kılmazlarsa, şeytan onları kuşatıp yener. Şu halde cemaate devam ediniz. Muhakkak ki sürüden ayrılan koyunu kurt yer” buyururken işittim. (Ebû Dâvûd, Salât 46. Ayrıca bk. Nesâî, İmâmet 48)

******

Osman İbni Affân radıyallahu anh  şöyle dedi:

– Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i:

“Yatsı namazını cemaatle kılan kimse, gece yarısına kadar namaz kılmış gibidir. Sabah namazını cemaatle kılan kimse ise bütün gece namaz kılmış gibidir”.(Müslim, Mesâcid 260)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna