Teravih namazı nasıl kılınır
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Teravih namazı nasıl kılınır

Teravih namazı nasıl kılınır

   

Teravih namazı nasıl kılınır

Teravih namazı nedir ve teravih namazı kaç rekattır. İşte teravih namazı kılınışı ve teravih namazı hakkında bilgi.

Teravih namazı, ramazan ayında kılınan sünnet bir namazdır. Sözlükte rahatlatmak, dinlendirmek anlamlarına gelen tervîha kelimesinin çoğulu olan terâvih, dinî bir kavram olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaza verilen isimdir. Teravih; orucun değil, ramazan ayının sünnetidir. bundan dolayı herhangi bir sebepten ötürü oruç tutmayanlar da teravih namazı kılabilirler. Teravihi kadın, erkek, yerleşik yolcu, herkes kılabilir. Teravih namazının vakti, yatsı namazının kılınmasından sonra başlar, fecrin doğuşuyla sona erer.

TERAVİH NAMAZININ KILINIŞI
Teravih yalnız kılınabileceği gibi cemaatle de kılınabilir. Yatsı namazında cemaate yetişemeyen kimse teravih namazlarında imama uyabilir. Bu durumda önce yatsı namazını kılar.

Teravih namazı, cemaatle kılındığında imam kıraati açıktan yapar, cemaat ise susup dinler. Teravih namazı dört rek'atta veya iki rek'atta bir selam verilerek toplamda en az sekiz, en çok yirmi rekat olarak kılınır. İki rekatta bir selam verilirse sabah namazının sünneti gibi, dört rekatta bir selam verilirse yatsı namazının sünneti gibi kılınır. Bu dinlenme esnasında dualar edilir. Cemaatle kılınan teravih namazının ardından vitir namazı da kılınabilir. Şafii mezhebinde teravih namazı ikişer rekat olarak kılınır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna