Cin ne demek
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Cin ne demek

Cin ne demek

   

Cin ne demek

Cin; gizlenmek, gizli kalmak, gözle görülmeyen gizli kuvvetler demektir. Diğer bir ifade ile cin, duyu organlarıyla algılanamayan, çeşitli şekillere girebilen; ateşten yaratılmış, manevi, ruhani ve gizli varlıklara verilen bir addır.

Cinler ateşten yaratılmışlardır. Tıpkı insanlar gibi doğarlar, büyürler ve ölürler; yerler içerler ve evlenirler. Yine insanlar gibi Allah'a kulluk etmekle görevlidirler. Onların da mümin olanları ve kâfir olanları vardır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) insanlara olduğu gibi onlara da Allah'ın buyruklarını tebliğ etmiştir.

Cinlerin bazı özellikleri de insanlardan farklıdır. Bir yerden bir yere çok hızlı gidebilirler. İnsana göre daha güçlüdürler. İnsanlar onları göremez ama onlar insanları görebilirler. Ömürleri insana göre daha uzundur.

Tıpkı insanlar gibi, cinlerde birbirlerine ve insanlara zarar verebilmeleri mümkündür. Nitekim Peygamberimiz (s.a.s.) de insanların ve cinlerin zararlarından korunmak için Allah'a sığınmış, Âyetü'l-kürsî ile Felâk ve Nâs sûrelerini okumuştur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna