Hayızlı ve lohusa kadına haram olan şeyler nelerdir
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Hayızlı ve lohusa kadına haram olan şeyler nelerdir

Hayızlı ve lohusa kadına haram olan şeyler nelerdir

   

Hayızlı ve lohusa kadına haram olan şeyler nelerdir

Ayhali veya lohusa olan kadınların yapmaları haram olan şeyler nelerdir? İşte Nihat Hatipoglu - Regl ve Lohusa'da Yasaklananlar ile Lohusa olan kadınlara haram olan şeyler hakkında bilgi.

Nifas, lohusalık: Doğum yaptıktan sonra kadının rahminden gelen kandır.
Nifas, demek doğum yapan hanımın rahminden gelmekte olan kanamaya denmektedir. Bu duruma lohusalık hali, bu durumdaki kadına da lohusa denir. Doğumdan veya organları belli olan ceninin yani bebeğin düşürülmesinden sonra görülen kan da, nifas kanıdır. Lohusalık halinin müddetinin azı olmamakla beraber, en çoğu kırk gün sürebilir.

Peygamber efendimiz hadisinde;
“Lohusaya (azami) kırk gün müddet tayin edilmiştir. Kırk gün sonunda temizlenirse (ne ala! ) Aksi halde (lohusa), namaz kılmak için o kırk günü aşmaz'' buyrulmaktadır (Darimi, Kitabu'l Vudu, 98/956).

Hayız, adet hali: Kadınlar ergenlik çağına gelince hayız görmeye başlar.
Hayız, buluğ yani ergenlik çağına giren sağlıklı bir kadının rahminden düzenli zamanlarda belirli sürelerle gelen kan demektir.

Bu olay, kadınların ergenlik zamanına girmelerinden taki menopoz dönemine kadar görülmekte olan fizyolojik bir hadisedir. İnsanlarımız arasında bu duruma, hayız hali, adet hali, adet görme, adet kanaması, aybaşı hali, “regl” denilmektedir.

Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim'de;
'Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: “O bir ezadır (rahatsızlıktır). Ay halinde kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri vakit, Allah'ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın. Şüphesiz Allah çok tövbe edenleri sever, çok temizlenenleri sever.” (Bakara 2/222) buyrulmaktadır.

Ay hali veya Lohusa döneminde yapılması haram olan şeyler:

• Namaz kılmak,
Kadin bu durumlarda kılamadığı namazları kaza etmez. Dinimiz kadınlara kolaylık göstermiştir. Peygamberimiz (A.S.), kendisine ayhali hakkında soru soran bir kadına:

”Ayhali olduğun zaman namazı bırak, ayhali sona erince gusül yap ve namazını kıl”.

• Oruç tutmak,
Kadınlar bu hallerde tutamadıkları oruçları daha sonra kaza ederler. Hz. Aişe (R.A.) diyor ki:

” Peygamherimiz (A.S.)"in zamanında biz ayhalinden temizlenince orucu kaza eder, namazı kaza etmezdik.”

• Kur'an okumak,
Peygamberimiz (A.S.) söyle buyurmustur:

Ayhali olan kadın ve cünüp olan kimse Kur"an "dan hiçbir sey okuyamaz.

Ancak, ayhali olan bir kadın ögretici, Kur"an okumak niyeti ile değil de ögretmek maksadıyla harf harf, kelime kelime Kur"an ögretebilir. Bu durumda olan kadın dua ayetlerini dua niyetiyle okuyabilir. Şükretmek maksadıyla ”elhamdülillah” diyebilir. ”Besmele” çekebilir, Allah"ı zikr ve tesbih edebilir.

• Kur"an"a el sürmek,
Ayhali ve lohusa olan bir kadın Kur"an-ı Kerim"e, (Kur"an tercümesi de bu hükümdedir.) kağıt ve para üzerine yazılı olan Kur"an ayetine el süremez. Kur"an"dan ayrı olan bir kab veya kılıf ile Kur"an"a el sürebilir. Üzerinde ayet yazılı parayı bir kese ile tutabilir.

Bu konuda Kur"an-i Kerim"de:
”Ona (Kur"an"a) ancak temizlenenler dokunabilir.” buyurulmuş, Peygamberimiz de: ”Kur"an"a ancak temiz olan kimse tutabilir.” uyarısında bulunmuştur .

Müslüman olmayan bir kimseye isteği halinde hidayete ermesi ümidi ile Kur"an-ı Kerim ve dini bilgiler öğretilebilir. Ancak, gusül yapmadıkça Kur"an"a el sürdürülmez.

Ayhali ve lohusa olan kadın, tefsirden baska dini kitapları tutabilir. Giydiği elbisenin yeni ile Kur"an"i tutmak mekruhtur. İçinde Kur"an-ı Kerim bulunan bir kutuyu taşımak caizdir.

Yüzüğün taşinda Kur"an"dan bir parça veya Allah"ın isimlerinden biri yazılı olsa bu yüzük parmakta iken helâya girmek mekruh olur. Üzerinde Kur"an yazılı olan bir şey cebe konur veya bir şeye sarılı olursa mekruh olmaz. Bununla beraber bu gibi davranışlardan sakınmak daha uygundur .

Ayhali, lohusa ve cünüp olan kimsenin Kur"an"a bakması caizdir.

• Camilere girmek,
Ayhali veya lohusa olan kadın camiye giremez. Düşman, yırtıcı hayvan ve soğuktan korunmak veya baska yerde bulunmayan ve camide olan sudan almak gibi zorunlu hallerde ise camiye girebilirler. Böyle bir durumda camiye girmek için teyemmüm yapılması uygun olur.

• Kâbe"yi tavaf etmek,
Ayhali ve lohusa olan kadın Kâbe"yi tavaf edemez.

• Eşine cinsel yaklaşımda bulunmamak
Ayhali ve lohusa olan bir kadınla cinsel ilişkide bulunmak erkeğe haram olduğu gibi buna imkan hazırlamak ve rıza göstermek kadına da haramdır. Bu durumda cinsel ilişkide bulunan kimse büyük günah işlemiş olur ve bundan tevbe etmesi gerekir. Kur"an-ı Kerim"de bu konuda şöyle buyurulmuştur.

”Ayhalinde olan kadınlardan uzak durun. (Onlarla cinsel ilişkide bulunmayın). Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayin.” (Bakara 33)

Ayhali esnasında cinsel ilişkide bulunmanın birçok kadın hastalıklarına sebep olduğu bugün tıbben de sabit olmuştur .

Kadının ayhali hakkında kocasına yanlış bilgi vermesi helal olmaz. Meselâ; ayhali olduğu halde ilişkide bulunmasını sağlamak için kocasından bunu saklamak, veya ayhali olmadığı halde kocasının isteğini önlemek için yalandan ayhali olduğunu söylemek helal değildir.

Ayhali ve lohusa olan kadınla yatılır. Göbeği ile diz kapağı arasında kalan kısmın dışında kendisine sarılmak ve öpmekte sakınca yoktur. (Bakara 222)

Nihat Hatipoglu - Regl ve Lohusa'da Yasaklananlar

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna