Münacaat (Dua)
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Münacaat (Dua)

Münacaat (Dua)

   

Allah Rahmandır, Rahimdir. Mülkün yegane sahibi ve hakimler hakimi ancak O"dur. Attığımız her adım, aldığımız her nefes, geçirdiğimiz her dakika O"na yaklaştırıyor bizi. Verilecek hesabımız var O"na. Üzerimizdeki nimetlerin hesabı, söylediklerimizin ve söylememiz gerekirken söylemediklerimizin, yaptıklarımızın ve yapmadıklarımızın hesabı; Bir hayatın hesabı var.

Ve sonra sonsuz bir hayat, bitmek tükenmek bilmeyen; ölümün dirilttiği bir hayat. Bir yanda bir dünya var, göz kamaştıran tahtların kurulduğu, en güzel nimetlerin sunulduğu bir dünya. Sözün selam olduğu, yani selamdan başka sözün olmadığı bir dünya. Ve bir yanda başka bir dünya, insanların azabın en çetin ve elem verici olanına uğratıldığı, mideleri kasıp kavuran içeceklerin sunulduğu, ateşin ve çığlığın her yanı sardığı bir dünya. „Keşke toprak olsaydım.“ diye feryad edenlerin dünyası. Ama sözün boş ve eyvah olduğu bir dünya. İşte bilerek yada bilmeyerek bu iki sonuçtan birine doğru yürüyoruz. Herbirimiz ekiyoruz biçeceklerimizi.

Ellerimiz, ayaklarımız, gözlerimiz ve gönüllerimiz hepsi ama hepsi şahit oluyor yaptıklarımıza. Ve zaman yaklaşıyor, hesabın zamanı. Bu anlamda diyoruz ki;
Ya Rabbi, bu  günümüzde gücü ellerinde bulunduran şeytan taraftarlarının, müslümanların üzerine insafsızca, çeşitli yöntem, hile, işkence ve zor ile kurmaya çalıştıkları baskıyı, Allah taraftarlarının izzetli direnişleriyle parçala.

Onların niyetlerini kursaklarında bırak. Senin dinin uğruna, her türlü muhaceratı göğüsleyen, çile, ızdırap, işkence, yalnızlık, iftira, ölüm gibi insan hafsalasının son sınırına kadar alabildiği en olağan dışı acıların kucakladığı, Senin taraftarların olan Allah askerlerine inayetinle iki güzelden birini nasib eyle, Şehadet yada Zafer.....
Şiddetli, ağır ve vahşi saldırıların yoğunlaştığı, psikolojik ve fiziki imhanın dayatıldığı bu nazik ve tehlikeli ortamda üzerimize sabır yağdır Allah"ım.


Ya Rabbi bize hesabı kolaylaştır. Ya Rabbi senin gazabından yine senin rahmetine sığınıyoruz.


Allah"ım halk nazarında hakir görüldüğümüzü ancak sana arz eder, sana şikayet ederiz. Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allah, herkesin hakir görüp de dalına bindiği, çaresizlerin Rabbi ancak Sensin. Bizim de Rabbimiz ancak sensin. Sen bizi kötü huylu, yüzsüz bir düşmanın eline düşürmeyecek kadar merhamet sahibisin. Allah"ım, yeter ki Senin gazabına uğramayalım.

Ne çekersek ona katlanırız. Fakat senin af ve mağfiretin bunları bize yaptırmayacak kadar geniştir.


Allah"ım, Senin gazabına uğramaktan, İlahi rızandan uzak durmaktan, Senin o zulmeti aydınlatan ve ahiret işlerini yoluna koyan nuruna sığınırız.
Allah"ım, Sen razı oluncaya kadar, affını dileriz.


Ya Rabbi, her kuvvet, her kudret ancak seninle kaimdir. Bize dininle yücelmeyi ve dinini yüceltmeyi nasib et. Canımızı müslüman olarak al. Ve bizi salihler topluluğu ile birlikte haşret.  AMİN...

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna