İslam Tarihinde 'Medine Dönemi' olarak geçen dönem hangi dönemdir?
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » İslam Tarihinde 'Medine Dönemi' olarak geçen dönem hangi dönemdir?

İslam Tarihinde 'Medine Dönemi' olarak geçen dönem hangi dönemdir?

   

İslam tarihine Medine dönemi olarak geçen dönem, 622 yılında Hz. Peygamberin Medine"ye hicretiyle başlayıp, 632 yılında yani Resül-i Ekremin vefatıyla son bulan dönemdir. Bu dönem İslamın ve müslümanların tabiri caiz ise "Altın iağıdır “. İslamın yayılması ve Kur'an'ın hayata hakim kılınması bu döneme rastlar.


Bu dönem Hz. Peygamberin Ensar (Medine'li müslümanlar) ile Muhacirler (Mekke'li müslümanlar) arasında kardeşlik kurması ile başlayıp, Mescidi Nebevi'nin inşası, Ashabı Suffa'nın oluşturulması ve İslam Devleti'nin ilanı ile devam eder. İslam düşmanlarına karşı fiili müdahaleye bu dönemde izin verildi.


Kıble"nin Mescid-i Haram'a  çevrilmesi, Bedir muharebesi, Münafıkların ortaya çıkması, Beni Kaynuka yahudilerinin o bölgeden kovulması, Uhud Muharebesi gibi tarihin seyrinde önemli yer tutan olaylar bu dönemde meydana gelmiştir.


Yine Raci Vak'ası (ihanet sonucu 10 sahabinin şehadeti), Bir-Mauna Faciası (ihanet sonucu 70 sahabinin şehadeti), Beni Nadir yahudilerinin kovulması, Medine dönemindeki önemli hadiselerdendir. Beni Mustalık Gazası ve bunun sonunda Hz. Aişe'ye yapılan iftira yani "İfk“ hadisesi, Hendek savaşı, Beni Kureyza yahudilerinin yaptıkları ihanetin cezasını bulmaları, Umre seferi ve Rıdvan Biatı da bu dönem de meydana gelmiştir.


Müşriklerle yapılan Hudeybiye anlaşması ve bu anlaşmanın verdiği rahatlık ile o dönemin bütün hükümdarlarına İslama davet için göderilen mektuplar ve o bölgede kalan son yahudi kaleleri olan Hayber kalelerinin fethi de Medine döneminin önemli olaylarındandır. Mute Muharebesi, Mekke'nin fethi, Huneyn Muharebesi, Taif Kuşatması ve Tebük Gazası gibi Hz. Peygamber dönemindeki önemli savaşlar bu dönemde olmuştur.


Ve nihayet Veda Haccı ve 100 bin'den fazla müslümana yapılan Veda Hutbesi. Ve 632 yılında Alemlere Rahmet olarak yaratılan Hz. Muhammed (s.a.v)'in vefatı ile Medine dönemi son bulur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna