Orucun faydaları nelerdir?
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Orucun faydaları nelerdir?

Orucun faydaları nelerdir?

   

Orucun faydaları nelerdir?

Orucun faydaları ve hikmetleri diğer bütün farzlarda olduğu gibi sayılmayacak kadar çoktur. Ancak biz insanların idrak edeceği faydalarını beş ana başlık altında toplayabiliriz.


a) Oruç ahlakı güzelleştirir: iünkü bize daima Allah"ı hatırlatır ve sorumluluk duygusunu geliştirir. Oruç gözleri harama bakmaktan, dili yalan ve çirkin sözlerden, kulakları haram şeyleri dinlemekten, mideyi haram yemekten, elleri kötü iş yapmaktan, ayakları kötü yerlere götürmekten korur.


b) Oruç insanın merhamet ve yardım duygularını geliştirir: Hayatında açlık nedir bilmeyen varlıklı bir kimse, yoksulların çektiği açlık ve sıkıntıyı yeterince anlayamaz. Fakat bu kişi oruç tutarsa açlığın ne olduğunu anlar ve yoksulların neler çektiğini daha iyi anlar ve onlara karşı merhamet duyguları uyanır. Bunun sonucu olarak da yoksullara yardım elini uzatır, sıkıntılarını gidermeye çalışır.


c) Oruç insana nimetlerin kıymetini öğretir: Oruç tutmakla bir süre nimetlerden uzak kalan insanın gözünde bu nimetlerin değeri daha iyi anlaşılır. Bu anlayış insana, onları daha iyi korumasını ve nimetleri kendisine veren Allah"a daha çok şükretmesini öğretir.


d) Oruç tutmak insanı sağlıklı yapar: Bu konuda Peygamber Efedimiz şöyle buyurmuştur; „ Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz.“ Senenin onbir ayında yorulan sindirim organları oruç sayesinde dinlenir. Ramazandan sonra daha güçlü bir şekilde görevlerini yaparlar.


e) Oruç insana sabırlı olmayı öğretir: Oruç tutmakla, belirli bir zaman kendini yememeye, içmemeye alıştıran insan, hayatta karşılaşacağı sıkıntılara karşı sabreder, kendinde acı ve sıkıntılara dayanma gücü bulur.

İşte Ramazan ayı ve Oruç hakkında tüm merak ettikleriniz

Oruç tutmamayı mübah kılan haller nelerdir?

Hangi günlerde oruç tutulmaz?

Orucun Faydaları ve Oruç Hakkında Bilgi / VİDEO

Orucu Bozan ve Bozmayan Durumlar Nelerdir?

Kolonya orucu bozar mı ve Dişleri fırçalamak orucu bozar mı?

Oruca ne zaman niyet edilir? Oruca niyet ve zamanı

Kefaret Orucu nedir? Kefaret Orucu nasıl tutulur

Orucu bozmayan durumlar nelerdir?

Orucu Bozan Durumlar Nelerdir ?

Oruç nedir ve Oruç Kimlere Farzdır?

Orucun Çeşitleri nelerdir?

Orucun Mahiyeti ve Önemi hakkında bilgi

Oruç ile ilgili hadisler

Ramazan Ayı Duaları ve Türkçe Mealleri

İl İl Ramazan İmsakiyesi 2014

Teravih Namazı kaç rekat kılınır?

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna