Temizlik yönünden sular kaça ayrılır?
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Temizlik yönünden sular kaça ayrılır?

Temizlik yönünden sular kaça ayrılır?

   

Temizlik yönünden sular başlıca iki kısma ayrılır;
a) Mukayyed sular: Bunlar gül suyu ve üzüm suyu gibi başka maddeler ile karışık olan sulardır. Böyle sularla abdest alınmaz.


b) Mutlak sular: Bunlar yağmur suyu, kar suyu, göl, nehir,deniz, pınar ve kuyu sularıdır.Temizlik yönünden Mutlak sular beşe ayrılır;


1) Hem temiz, hem de temizleyici olup, kullanılması  mekruh olmayan sular; Rengi, tadı, kokusu bozulmamış, aslı değişmemiş ve daha önce kullanılmamış sulardır. Böyle sular her şey için kullanılır.


2) Hem temiz, hem de temizleyici olmakla beraber kullanılması mekruh olan sular; Kedi ve tavuk gibi evcil hayvan artığı olan sulardır. Başka temiz su varken bu tür sularla abdest almak, içmek yada yemeklerde kullanmak mekruhtur. Ancak başka temiz su yok ise kullanmak mekruh değildir.


3) Kendisi temiz olduğu halde başka şeyi temizlemeyen sular; Abdest ve gusülde kullanılan sulardır. Böyle sularla tekrar abdest alınmaz.


4) Temiz olmayan sular; İçine pislik düşen akıcı olmayan sulardır. Köpeğin, domuzun ve diğer yırtıcı hayvanların artığı olan sular da temiz değildir ve hiçbir temizlik işlerinde kullanılmazlar.


5) Şüpheli sular; Böyle suların temiz olup olmadığı şüphelidir. Başka temiz su varken bu sular kullanılmaz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna