Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları ve anlamları
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Dualar » Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları ve anlamları

Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları ve anlamları

   

Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları ve anlamları

Rabbena atina ve rabbenağfirli duaları ne zaman okunur? Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları arapça, Rabbena atina ve rabbenağfirli duaları ve anlamları (Rabbena atina ve Rabbenağfirli dualarının anlamları) bu sayfada derledik. İşte Rabbena atina ve Rabbenağfirli okunuşu, anlamı, arapçası ve bu dualar ile ilgili tüm ayrıntılar.

Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları; Namazdaki son oturuşta Ettehiyyatü, Allahumme salli, Allahumme barik salavatlarından sonra Rabbena atina duası okunur, ardından Rabbenağfirli duası okunur ve selam verilir. Böylece namaz tamamlanmış olur.

Rabbena atina duası, bir âyet-i Kerimedir ve namazlarda selâm vereceğimiz anda okumamız tavsiye edilmiştir. Bir mü'minin hem dünyasına, hem âhiretine mutluluk getirecek bir duâdır.

"Ey Rabbimiz! Bize dünyada da âhirette de iyilik ve güzellik ver." diyoruz, Yani dünyamız da, âhireti-miz de cennet hayatı gibi olsun demek istiyoruz.

Yüce Peygamberimizin mübârek ağızlarından eksik etmedikleri (düşürmedikleri) bereketli, faziletli duâlardan biri de bu duâ idi.

Ashab-ı Kirâm, Hz. Enesten sormuşlar:

“Rasûlullâh (S.A.V.) çokça duâ ettikleri zaman nasıl duâ ederdi?” Hz. Enes (R.a.):

“Rasûlullâh (S.A.V.) çokça duâ ettiklerinde:

"Ey Rabbimizi Bize dünyâda iyilik ver. Âhirette de iyilik ver. Ve bizi Cehennem ateşinden koru.” diye duâ ederdi.” demiştir.

Rabbena Atina duası arapça
rabbena atina duası arapça

Rabbena atina duası Okunuşu: Rabbena âtinâ fiddünyâ hasenetev vefıl-ahireti hasenetev ve kınâ azâben-nâr.

Birahmetike yâ Erhamerrahimîn.

Rabbena atina duası anlamı: Ey Rabbimiz! Bize dünyada iyilik ve güzellik ver. Âhirette de iyilik ve güzellik ver. Ey merhamet edenlerin en merhametlisi (olan Allah'ım). Rahmetinle bizi cehennem azabından koru.”

Rabbenağfirli duası; Bu duâ da Kur'an-ı Kerim'den bir âyettir. Bu da Namazda salevâtlardan sonra selâm vermeden önce okunur.

Bu duâda, duâ etme âdâbı öğretilmektedir. "İnsan önce kendi nefsi için, sonra anne-babası için, daha sonra da bütün mü'min kardeşleri için duâ eder”. Biz devamlı olarak Kur'ânın öğrettiği bu sıra ile duâ etmeliyiz. Önce kendimiz için, kendi bağışlanmamız için, kendi hâcetlerimizin yerine gelmesi için duâ etmeliyiz. Sonra, anne-babamız için, yakınlarımız için, sevdiklerimiz için duâ ederiz. Sonra da bütün mü'minler için, tüm müslümanların bağışlanmaları ve selâmetleri için duâ etmeliyiz.

Rabbenağfirli duası arapça
rabbenağfirli arapça

Rabbenağfirli duası okunuşu: Rabbenağfirlî ve livâlideyye ve lilmü'miniyne yevme yekûmül hisab.

Rabbenağfirli duası anlamı: "Ey Rabbimiz, (herkesin) hesabı görülecek olan o kıyamet gününde, (o dehşetli günde) beni, annemi, babamı ve mü'minleri bağışla."

Rabbena atina ve rabbenağfirli duaları dinle

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna