Kader ve Kaza'ya inanmanın faydaları nelerdir?
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Kader ve Kaza'ya inanmanın faydaları nelerdir?

Kader ve Kaza'ya inanmanın faydaları nelerdir?

   

Kader ve Kaza'ya inanmanın faydalarını genel olarak beşe ayırabiliriz.
a) Kader'e inanan insan kßinatta her şeyin Allah'ın takdiri ve yaratmasıyla meydana geldiğini, ancak kendisine de bir seçme hürriyeti ve iş yapma gücü verildiğini bilir. Bu inanca sahip olan bir kimse güzel şeylere ulaşmak için bütün gücü ile çalışır ve çaba sarf eder.


b) İnsan kendi isteği ile yaptığı işlerden sorumlu tutulacağını bildiği için seçme hürriyetini iyi şeylerde kullanır. Cezayı gerektiren şeylerden sakınır.


c) Kader'e inanan bir kimse çalışmalarında başarılı olamadığı durumlarda karamsarlığa düşmez, morali bozulmaz. iünkü Allah'ın her işinde bir gaye ve hikmet olduğunu, insanın sınırlı güce sahip bir varlık olarak yaratıldığını, gücünün yetmeyeceği işlerden sorumlu tutulmayacağını bilir ve Allah'ın takdirine boyun eğer, ona sığınır.


d) Kader inancı bize kainatta herşeyin bir plan dahilinde ve bir gayeye yönelik olarak var edildiğini, herşeyin sebebi olduğunu öğretir.


e) Bu inançla insan hayatta başarıya ulaşmanın yollarını ve sebeplerini araştırarak üzerine düşen görevleri yerine getirmeye çalışır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna