Kurbanlık Hayvanlar nelerdir
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Kurbanlık Hayvanlar nelerdir

Kurbanlık Hayvanlar nelerdir

   

Kurbanlık Hayvanlar nelerdir

Kurban nedir ve Kurbanın hükmü nedir? Kurban anlamı, Kurbanlık Hayvanlar nelerdir ve Kurbanın hükmü hakkında bilgi.

Kurban, sözlükte yaklaşmak, Allah"a yakınlık sağlamaya vesile olan şey anlamına gelir. Dini terim olarak Kurban; Allah"a yaklaşmak ve O"nun rızasını elde etmek için İbadet maksadıyla belirli bir vakitte, belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne göre boğazlamak, ya da bu şekilde kesilen hayvana verilen isimdir. Buna “Udhiyye” ; Hac da kesilen kurbana “Hedy” denir.

Kurbanın Hükmü; Mali ibadetlerden biri olan Kurban, İmam-i Azam Ebu Hanife"ye göre vaciptir. İmam Yusuf ve İmam Muhammed"e göre ve diğer mezhep imamlarına göre müekked sünnettir. Kurban kesmeyi Peygamber (sav) Efendimiz hayatında hiç terk etmemiştir. Kurban ibadeti, kitap, sünnet ve icma ile sabittir. Kurban kesmek, bizim mezhebimizde vaciptir.

Kurbanlık Hayvanlar nelerdir
Kurban, koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bu hayvanların hem erkekleri hem de dişileri kurban edilir. Bu hayvanlardan devenin beş, sığır ve mandanın iki, koyun ve keçinin bir yaşını doldurmuş olması şarttır. Ancak koyun altı ayı tamamladığı halde bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olursa bu da kurban edilir. Keçi ise bir yaşını doldurmuş olmalıdır.

Koyun ve keçiyi ancak kişi kurban olarak kesebilir. Sığır, manda ve deve yedi kişiye kadar ortaklaşa kurban kesilebilir. Ortak sayısı yediyi geçmediği takdirde tek veya çift olması arasında bir fark yoktur. Üç ortak da olur, dört, beş, altı, yedi ortak da olur. Ortakların hepsi de Allah rızası için kurban ibadetine niyet etmesi gerekir. Ortaklardan biri et niyeti ile kurbana ortak olursa hiç birinin kurbanı sahih olmaz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna