Hz. Peygamberin çok evlilik yapmasının sebebi nedir?
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Siyer » Hz. Peygamberin çok evlilik yapmasının sebebi nedir?

Hz. Peygamberin çok evlilik yapmasının sebebi nedir?

   

Hz. Peygamberin çok evlilik yapmasının en büyük sebebini Allah'u Teala bilir. Qünkü Hz. Peygamber doğduğu andan, vefatına kadar yaptığı ve söylediği her şey Allah'u Teala tarafından özel bir ilgi gösterilerek kontrol altında tutulmuştu. Dolayısıyla evlilik gibi önemli bir konuda Hz. Peygamberin kendi arzularına göre hareket etmesi düşünülemez. Yani evliliklerinin tümü bir sebebe binaen Allah'u Teala tarafından takdir edilmiştir. Eğer Hz. Peygamber arzularına göre hareket etmiş olsaydı, ilk eşi olan Hz. Hatice ile evlenmezdi. Qünkü kendisi 25 yaşında genç ve toplumda saygınlığı olan birisi iken, 40 yaşında dul bir kadınla evlenmişti. Yani Hz. Peygamber kesinlikle arzularına  göre hareket etmemiştir. Herşeye rağmen Hz. Peygamberin çok evliliğinin o günün koşullarında görünen bir takım sebepleri vardı. Bunlardan bir kaçı şöyledir;

Kadınların sorunlarını ‚"Risalet"" makamına ulaştırmak ve bunların cevaplarının onlara iletilmesi lazımdı. Bu anlamda kadınları, kadın fıkhı konusunda yetiştirmek gerekiyordu. İşte İslamdaki mahremiyet gözönüne alındığı zaman bu işlerin tümünü bir kadının yerine getirmesi çok zordu. Bundan dolayı Hz. Peygamber çok evlilik yapmıştır. Qünkü Hz. Peygamber hanımlarını topluma siyasi, sosyal ve ahlaki danışmanlar olarak yetiştirmişti.Hz. Peygamberin çok evlenmesinin sebeplerinden biri de,bazı kabile ve topluluklarla akrabalık bağı ile ilişkileri geliştirmek, İslamı o toplumlara götürmek, savaşılmış olan kabilelerin kan davası gütmelerini önlemekti.
Hz. Peygamber toplumsal fitneleri önlemek için sahipsiz ve fakir kalan bazı şehid ve dinden dönmüş mürtedlerin saliha kadınlarını kendi istekleri üzerine nikahlayarak onların müminlerin anneleri olma şerefiyle şereflendirerek toplum içerisinde aşağılanmaktan kurtarmıştır.Hz. Peygamber toplumu kontrol edebilmek ve her türlü gelişmeden haberdar olmak için gerekli olan geniş ve sıkı aile bağları kurmak için fazla evlilik yapmıştır. Hz. Peygamber kişisel ibadetlerini ve kişisel hayatını topluma aktaracak canlı şahitler ve raviler bırakmak için çok evlilik yapmıştır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna