Mekke'nin fethi nasıl olmuştur?
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Siyer » Mekke'nin fethi nasıl olmuştur?

Mekke'nin fethi nasıl olmuştur?

   

Mekke'nin fethi nasıl olmuştur?

Mekke'yi feth etmeye karar veren Hz. Peygamber sahabelerden sefere çıkmak için hazırlanmalarını istedi. Ancak nereye doğru sefere çıkılacağını açıklamadı.

Sahabiler kısa sürede hazırlıklarını tamamlayarak çevredeki kabilelerin katılmasıyla on bin kişilik bir ordu meydana getirdiler. Hz. Peygamberin önderliğindeki bu muhteşem ve şerefli ordu, dünyanın en muhteşem ve en şerefli şehri olan Mekke'yi feth etmek üzere yola çıkmıştı. İslam ordusu Mekke yakınlarına geldiğinde müşriklerin lideri durumundaki Ebu Süfyan bu muhteşem güç karşısında teslimiyet göstermekten başka bir yol bulamamıştı.

Mekke"ye dönen Ebu Süfyan ""Ey Kureyşliler ! İşte Muhammed (s.a.v.), karşı koyamayacağınız büyük bir orduyla yanıbaşınıza gelmiş bulunuyor. Müslüman olunuz da selamete eriniz."" diye yüksek sesle hitab etti. Daha sonra da devamla Hz. Peygamberin kendisine söylemiş olduğu;""Kim, Ebu Süfyan'ın evine sığınırsa o güvendedir, kim evine girip kapısını kaparsa o güvendedir, kim Mescid'i Haram"a sığınırsa o güvendedir."" cümleyi tekrar ederek konuşmasını bitirdi. Bu haberi duyan Kureyşliler bir iki küçük itirazın dışında topluca teslim olmaktan başka çarelerinin olmadığını anlayarak, çaresizlik içinde hiç bir direnişe kalkışmadan söylenenleri yaptılar. Ve İslam ordusu Mekke'yi, bazı küçük olayların dışında hiçbir direnişle karşılaşmadan, Hicret'in sekizinci yılının Ramazan ayında, bir Cuma günü feth etmiş oluyordu. Hz. Peygamber Mekke'ye, büyük bir zafer elde etmiş komutan edasıyla değil, bilakis Allah'ın kendilerine nasip ettiği bu zaferden dolayı, başı öne eğik, ağlayarak Fetih suresini okur bir vaziyette girmişti. Bu şekilde tevhid inancının sembolü ve müslümanların Kıblesi olan Kabe'nin içinde bulunduğu Mekke feth edilmiş oluyordu.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna