Hudeybiye antlaşması nasıl olmuştur?
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Siyer » Hudeybiye antlaşması nasıl olmuştur?

Hudeybiye antlaşması nasıl olmuştur?

   

Mekke müşrikleri Hudeybiye de bekleyen Müslümanlar ile Hz. Peygamberin biatlaştığını (Rıdvan Biat'ı) duyunca içlerine korku düşmüştü. Qünkü Müslümanların kararlılığı onları ürkütmüştü. Bundan dolayı aralarında karar alarak Süheyl bin Amr'ı antlaşma yapmak üzere Hz. Peygambere gönderirler. Uzun görüşmeler sonunda Hz. Peygamber ile müşrikler bir antlaşmaya varırlar. İşte bu şekilde Hudeybiye antlaşması gerçekleşmiş olur. Bu antlaşmanın en önemli maddeleri şöyledir;

1) Müslümanlarla müşrikler huzur ve eminiyet içinde yaşamlarını devam ettirmek için birbirleriyle 10 yıl savaşmayacaklardır.

2) Müslümanlar bu yıl Mekke'ye girmeyip, geri dönecekler. Ancak gelecek yıl yanlarına yalnız yolculuk silahı olan kılıç bulundurmak şartıyla gelip Kabe'yi tavaf edecekler ve Mekke'de sadece üç gün kalacaklardır. Müşrikler ise, o sırada şehri boşaltacaklardır.

3) Medine'deki Müslümanlardan Mekke'ye iltica edenler Müslümanlara iade edilmeyecek, fakat Mekke'den Medine'ye yani Müslümanlara iltica edenler, istendiği takdirde geri verilecektir.

4) Arap kabilelerinden isteyen Hz. Peygamberle, isteyen de Kureyş'le birleşmekte serbest olacaklardır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna