Cuma Günü Fazileti ile ilgili Hadisler
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Kütüb-i Sitte Hadis-i Şerfileri » Cuma Günü Fazileti ile ilgili Hadisler

Cuma Günü Fazileti ile ilgili Hadisler

   

Cuma Günü Fazileti ile ilgili Hadisler

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cum'a, en hayırlı günlerinizden biridir. Hz. Adem aleyhisselam(ıntoprağı) o gün yaratıldı, o gün kabzedildi. (Kıyamette Sur'a) o gün üflenecek, sayha da o günde olacak. Öyleyse o gün bana salavatı çok okuyun. Zira salavatlarınız bana arzedilir." Orada bulunanlar: "Salavatlarımız size nasıl arzedilir? Siz çürümüş olacaksınız!" dediler. Aleyhissalatu vesselam: "Allah Teala Hazretleri, Arz'a peygamberlerin cesetlerini yemeyi haram kıldı" buyurdular.
Ravi: Evs İbnu Evs
Kaynak: Ebu Davud, Salat 207, (1047); Nesai, Cum'a 5, (3, 91,92)
 Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cum'a gecesi veya cum'a günü vefat eden hiçbir müslüman yoktur ki, Allah onu kabir fitnesinden korumamış olsun."
Ravi: İbnu Ömer
Kaynak: Tirmizi, Cenaiz 72, (1074)
 Resulullah (sav) cum'a gününden bahis açıp dedi ki: "Onda bir saat vardır; müslüman bir kul namaz kılar olduğu halde, o saate erse, Allah'tan her ne istemişse onu Allah kendisine mutlaka verir." Bunu söylerken [Resulullah] eliyle o vaktin azlığını işaretliyordu.
Ravi: Ebu Hüreyre
Kaynak: Buhari, Cum'a 37, Talak 24, Da'avat 61; Müslim, Cum'a 13, (852); Muvatta, Cum'a 15, (1, 108); Nesai,
 Ebu Bürde, babası Ebu Musa el'Eş'ari (ra)' den naklediyor: "Resulullah (sav): "Cum'adaki icabet saati imamın minbere oturduğu anla, namazdan çıkması anına kadar geçen vakittir" dediğini işittim."
Ravi: Ebu Bürde
Kaynak: Müslim, Cum'a 16, (853); Ebu Davud, Salat 208, (1049)
 Cuma günü, (duaların kabul edileceği) ümit edilen saati, ikindi namazından sonra güneşin ufuktan kaybolması anına kadar arayın.
Ravi: Enes
Kaynak: Tirmizi, Salat 354, (489)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna