Namazın Uzunluğu Ve Kısalığı İle İlgili Hadisler
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Kütüb-i Sitte Hadis-i Şerfileri » Namazın Uzunluğu Ve Kısalığı İle İlgili Hadisler

Namazın Uzunluğu Ve Kısalığı İle İlgili Hadisler

   

Namazın Uzunluğu Ve Kısalığı İle İlgili Hadisler

Namazın Uzunluğu Ve Kısalığı Hakkında Hadisler
 

Resulullah (sav)'ın öğle ve ikinci namazındaki kıyamlarını(n uzunluğunu tahmin ve) takdir ederdik. Öğledeki ilk iki rek'atin uzunluğunu Elif-lam-mim Tenzilü's-Secde suresini okuyacak) kadar tahmin ettik. Sonra iki rek'atin uzunluğunu da bunun yarısı kadar takdir ettik. İkindinin ilk iki rek'atinin kıyamının uzunluğunu, öğlenin son iki rek'atinin uzunluğu kadar takdir ettik, ikindinin son iki rek'atinin uzunluğunu da bunun yarısı kadar."
Ravi: Ebu Said
Kaynak: Müslim, Salat 156, (452); Ebu Davud, Salat 130, (804); Nesai, Salat 16, (1, 237)
 Öğle namazı başlardı, bu anda bir kimse Baki'ye gider, ihtiyacını görür, sonra abdest alır, gelir ve uzunluğu sebebiyle Resulullah'ın birinci rek'atine yetişirdi.
Ravi: Ebu Said
Kaynak: Müslim, Salat 161, (454); Nesai, İftitah 66, (2, 164)
 Bir gece Resulullah (sav) ile birlikte namaz kıldım. Öylesine namazı uzattı ki, içimden çirkin bir şey yapmak geçti. "Ne yapmak istemiştin?" diye sordular. Dedi ki: "Oturup O (sav)'nu terketmeyi düşündüm."
Ravi: İbnu Mes'ud
Kaynak: Buhari, Teheccüd 9; Müslim, Müsafirin 204, (773)
 Resulullah (sav) buyurdular ki: "Namaz ikişer ikişer kılınır. Her iki rek'atte bir teşehhüd vardır. Namazda huşu duyulur (tazarruda bulunulur), temeskün (tezellül) izhar edilir. Ellerini kaldırırsın." Şöyle de dedi: "Ellerini, içleri kendi yüzüne dönük olarak Rabbine kaldırır, isteklerini (ısrarla tekrarla söyleyerek) istersin: "Ya Rabbi! Ya Rabbi! Ya Rabbi!..." Kim bunu yapmazsa namazı eksiktir."
Ravi: Fadi İbnu'l-Abbas
Kaynak: Tirmizi, Salat 283, (385)
 Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kişi vardır, namazını kılar bitirir de, kendisine namazın sevabının onda biri yazılır. Kişi vardır, dokuzda biri, sekizde biri, yedide biri, altıda biri, beşte biri, dörtte biri, üçte biri, yarısı yazılır."
Ravi: Ammar İbnu Yasir
Kaynak: Ebu Davud, Salat 128, (796)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna