Zekatın Helal Olduğu Kimseler İle İlgili Hadisler
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Kütüb-i Sitte Hadis-i Şerfileri » Zekatın Helal Olduğu Kimseler İle İlgili Hadisler

Zekatın Helal Olduğu Kimseler İle İlgili Hadisler

   

Zekatın Helal Olduğu Kimseler İle İlgili Hadisler

Resulullah (sav)'a gelip biat ettim. O sırada bir adam gelerek: "Bana sadakadan ver!" dedi. Resulullah (sav) adama: "Allah, sadakalar hususunda, ne herhangi bir peygambere ne de bir başkaına hüküm verme yetkisi tanımadı, hükmü bizzat kendisi verdi. Ve, sadakaları sekiz hisseye ayırdı. Eğer sen bunlardan birine girersen senin hakkını derhal sana veririm" buyurdu.
Ravi: Ziyad İbnu'l-Haris es-Suddi
Kaynak: Ebu Davud, Zekat 23, (1630)
 Bana bir koyun tasadduk edilmişti. Hz. Aişe (ra)'ye bir miktar et gönderdim. Resulullah (sav) o sırada Hz. Aişe'ye: "Yiyecek birşeyler var mı?" diye sormuş, Hz. Aişe (ra) de: "Hayır! Ancak, Nüseybe şu (kendisine tasadduk edilen) koyundan gönderdiği bir miktar et var" cevabını vermiş. Resulullah: "Getir onu, o koyun yerini bulmuş (bize hediye olarak gelen zekat olmaktan çıkmıştır)" demiş.
Ravi: Ümmü Atiyye
Kaynak: Buhari, Zekat 31, 62, Hibe 5; Müslim, Zekat 174, (1076)
 Berire (ra)'ye tasadduk edilen bir etten Resulullah'a ikram edilmişti. (Etin menşeini öğrenen Resulullah: "Bu ona sadakadır, bize ise hediyedir buyurdu."
Ravi: Enes
Kaynak: Buhari, Zekat 62, Hibe 5; Müslim, Zekat 170, (1074); Ebu Davud, Zekat 30, (1656)
 Sehl İbnu Ebi Hasme denen Ensar'dan bir zat şunu haber vermiştir: "Resulullah (sav), kendisine (Sehl'e) zekat develerinden yüz tanesini diyet olarak ödemiştir. Yani, Hayber'de öldürülen Ensari'nin diyeti olarak."
Ravi: Beşir İbnu Yesar
Kaynak: Ebu Davud, Diyat 8, 9, (4521, 4523); Buhari, Diyat 22
 Hz. Peygamber (sav), (bizi hacca giderken) sadaka develerine bindirdi. (Bu rivayeti Rezin ilave etmiştir. Buhari muallak olarak kaydeder. Ahmed İbnu Hanbel de Müsned'de)
Ravi: Ebu Las el-Huzai
Kaynak: Buhari, Zekat 49

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna