Zilzal Suresi İle İlgili Hadisler
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Kütüb-i Sitte Hadis-i Şerfileri » Zilzal Suresi İle İlgili Hadisler

Zilzal Suresi İle İlgili Hadisler

   

Zilzal Suresi İle İlgili Hadisler

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'in Zilzal suresi hakkındaki hadisleri nelerdir? İşte Zilzal Suresi İle İlgili Hadisler.


Bir adam Resulullah (sav)'a gelerek, "Bana cami (özlü) bir sure Öğret" talebinde bulundu. Peygamberimiz (sav) de ona İza Zülzilet suresini öğretti. (Ta'lim işi bitince) adam şunu söyledi: "Seni hakla gönderen Zat'a yemin olsun (buradaki ameller bana yeter), buna asla başka bir (amel) ilave etmeyeceğim." Adam ayrılır ayrılmaz Resulullah (sav): "Adamcağız kurtuldu!" dedi ve bu sözü iki kere tekrar etti.
Ravi: Abdullah İbnu Amr İbnü'l-As
Kaynak: Ebu Davud, Ramazan 9, Salat 326, (1399)
 Resulullah (sav) buyurdular ki: "İza Zülzilet suresi, Kur'an-ı Kerim'in dörtde birine denktir."
Ravi: Enes
Kaynak: Tirmizi, Fedailu'l Kur'an 10, (2897)
 Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur: "İza Zülzilet suresi Kur'an'ı Kerim'in yarısına denktir. Kul hüvallahü ahad (İhlas) suresi Kur'an-ı Kerim'in üçte birine denktir. Kul ya eyyühe'l Kafirün suresi de Kur'an-ı Kerim'in dörtte birine denktir."
Ravi: İbnu Abbas
Kaynak: Tirmizi, Fedailu'l-Kur'an 10, (2896)
 Resulullah (sav) efendimiz: "(Arz) o gün Rabbinin ona vahyetmesiyle haberlerini anlatır" mealindeki ayeti okudu ve: "Arzın anlatacağı haberleri nelerdir, biliyor musunuz?" diye sordu. Yanındakiler: "Allah ve Resulü bilir!" diye cevap verdiler. Resulullah (sav) açıkladı: "Bu haber, kadın ve erkek her kulun arz üzerinde işlemiş oldukları amellere şahidlik etmesidir. Her kul için arz: "Şu ayda, şu günde, şu şu işlemi yaptı" diyecektir"
Ravi: Ebu Hüreyre
Kaynak: Tirmizi, Kıyamet 8, (2431), Tefsir, Zilzal, (3350)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna