Hicr Suresi İle İlgili Hadisler
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Kütüb-i Sitte Hadis-i Şerfileri » Hicr Suresi İle İlgili Hadisler

Hicr Suresi İle İlgili Hadisler

   

Hicr Suresi İle İlgili Hadisler

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'in Hicr suresi hakkındaki hadisleri nelerdir? İşte Hicr Suresi İle İlgili Hadisler.


Resulullah (sav)'ın arkasında çok güzel bir kadın namaz kılıyordu. Cemaatten bazıları onu görmemek için ön safa kaçıyor, (münafık ve cahil takımından) bazıları da en arka safa geliyor, rükuya vardığı zaman koltuğunun altında ona bakıyordu. Bu durum üzerine Cenab-ı Hakk şu ayeti indirdi: "Andolsun, sizden öne geçenleri de biz biliriz, geri kalanları da biz biliriz" (Hicr, 24).
Ravi: İbnu Abbas
Kaynak: Nesai, İmamet (2,118); Tirmizi, Tefsir, Hicr, (3122)
 Resulullah (sav): "Mü'minin ferasetinden kaçının, çünkü o Allahu Teala'nın nuruyla bakar" buyurup sonra şu ayeti okudular: "Elbette bunda fikr u firaseti olanlar için ibretler vardır" (Hicr, 75).
Ravi: Ebu Said
Kaynak: Tirmizi, Tefsir, Hicr, (3125)
 Andolsun ki sana Seb'ul-Mesani'yi ve Kur'an-ı Azim'i verdik (Hicr, 87) ayetinde geçen es-Seb'ul-Mesani, uzun süreler (tıvel)dir.
Ravi: İbnu Abbas
Kaynak: Nesai, Salat 26, (2,139)
 Kur'an'ı parçalayanlara da... (Hicr, 91) ayetini açıklamak üzere: "Onlar Ehl-i Kitaptır, yani Yahudi ve Hıristiyanlar. Bunlar onu parçalara bölerek bazı kısımlarına inandılar, bazı kısımlarına inanmadılar" buyurmuştur.
Ravi: İbnu Abbas
Kaynak: Buhari, Tefsir, Hicr 4, Menakibu'l-Ensar 52
 Rablerine andolsun ki hepsini yaptıklarından sorumlu tutacağız (Hicr, 92-93) ayeti ile ilgili olarak: "Onlar "Lailahe illallah" demekten sorumlu olacaklar" demiştir.
Ravi: Enes
Kaynak: Tirmizi, Tefsir, Hicr, (3126); Buhari, hadisi bab başlığı olarak kaydetmiştir

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna