Şükür Secdesi nedir ve nasıl yapılır
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Büyük İslam İlmihali » Şükür Secdesi nedir ve nasıl yapılır

Şükür Secdesi nedir ve nasıl yapılır

   

Şükür Secdesi nedir ve nasıl yapılır

Şükür Secdesi nedir yani Şükür Secdesi ne demek? Şükür Secdesinde ne okunur, Şükür Secdesi nasıl yapılır? İşte Şükür Secdesi hakkında bilgi.

Şükür secdesi, bir nimetin kazanılmasından veya bir felâket ve musibetin kalkmasından ve bunların benzeri işlerden dolayı kıbleye yönelerek tekbir alıp secdeye varmak, hamd ile tesbihde bulunup şükrettikten sonra, yine tekbir ile secdeden kalkmaktır. Bu da tilâvet secdesi gibidir. Şükür secdesi müstahabdır.

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ile ashabın ileri gelenlerinden çokları şükür secdesi yapmışlardır. Peygamber Efendimiz, Ebu Cehil'in başını kesilmiş görünce, beş defa şükür secdesine varmışlardı.

Bir nimetin yüz göstermesi ve bir musibetin kalkması gibi bir sebeb olmaksızın yapılacak şükür secdeleri ne bir sünnettir, ne de mekruhtur. Fakat namaz bittikten sonra bu şekilde secde yapılması mekruhtur. Çünkü bunu da, namazın vaciblerinden veya sünnetlerinden sanacak kimseler bulunabilir. Böyle bir inanca sebebiyet verecek her mubah şey kerahetten uzak kalmaz.

Şükür secdesi nasıl yapılır?

Kıbleye dönülür ve, “Allahü Ekber” denilerek,secdeye kapanılır.Secdede 3 kere “Sübhane Rabbiye"l-a"la” denildikten sonra,doğrularak ve ka"de"de oturulduğu gibi oturulup,şu dua okunur.

“El-hamdü lil-lahi,ve"ş-şükrü il-lahi,ve"n-ni"metü lil-lahi Rabbi"l-Alemin.”

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna